Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Mortar subtire care se aplica pe caramida ca si vopseaua lichida

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

Quote

HELUZ SIDI

With HELUZ SIDI liquid mortar, masonry is as simple as painting, you simply paint the bricks with a roller and wall.
Take a bucket with a roller and you can paint - or even wall. Thanks to a revolutionary novelty, liquid, pre-prepared silicate-dispersion mortar HELUZ SIDI, HELUZ ground brick masonry will be so simple. With the new masonry technology, the HELUZ brick industry will again significantly influence the development of construction technologies, similar to years ago with FAMILY 2in1 thermal insulation bricks filled with polystyrene or the first compact cut acoustic brick sandwich composition brick-mineral wool-brick HELUZ AKU KOMPAKT 21 cut.

„HELUZ SIDI is a pre-prepared silicate-dispersion mortar for thin-layer masonry. We can imagine it as a denser color for painting. It is a mixture mixed from the factory, nothing is added to it on the construction site, so there is no risk of it being degraded by unprofessional treatment, such as adding the wrong amount of water to the loose cement mortar. Just open the bucket with HELUZ SIDI mortar, immerse the foam roller in it and I can apply the mortar to the bricks and wall. This is a new masonry technology that will ensure the declared technical parameters of the resulting structure by the normally achievable efforts on the construction site, " describes the simplicity of masonry with the novelty HELUZ SIDI Ing. Pavel Heinrich, product manager at HELUZ.

With HELUZ SIDI mortar, construction is simplified and speeded up, because applying mortar with a roller is as simple as painting. The masonry has similar properties (mechanical, thermal, acoustic, durable) as in the case of cement thin-layer mortar.

https://www.stavbawe...622/clanek.html

HELUZ SIDI - Technologie zdění
https://www.youtube.com/watch?v=E9ixfySP7fs

Catalog Heluz :
https://www.rezac.cz...54401c9688e.pdf

Attached Files


Edited by luk2011, 02 February 2021 - 11:45.


#2
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
MasterEmaco T 1200 PG – mortar fluid cu priză rapidă pentru reparaţii în zone de trafic

Quote

Ce este MasterEmaco T 1200 PG?

Master Emaco T 1200 PG este un mortar monocomponent, cimentos fluid, ranforsat cu fibre PAN, rezistent la sulfaţi şi cu rezistenţe finale mari. Dezvoltă rezistenţe rapid chiar şi sub zero grade Celsius, are durabilitate îmbunătăţită şi o foarte redusă contracţie.

Master Emaco T 1200 PG este folosit ca un mortar fluid de fixare sub ramele gurilor de vizitare şi pentru reparaţii pe suprafeţe mari în plan orizontal. Este folosit şi pentru fixarea pavelelor.

Ce face din MasterEmaco T 1200 o soluţie unică?

Dezvoltă rezistenţe finale mari şi în timpi foarte scurţi având valori de contracţie foarte mici şi neegalate. Datorită consistenţei sale de curgere, are proprietăţi excelente de aplicare pentru reparaţii în zone extinse în plan orizontal. Pe baza formulei speciale şi a tehnologiei MasterEmacoT 1200 PG poate fi folosit la temperaturi sub punctul de îngheţ şi cu toate acestea, se întăreşte foarte repede. La temperaturi de -5°C, o rezistenţă la compresiune de 45 Mpa este obţinută după doar 24 de ore de la aplicare. Rezistenţa finală de peste 80 Mpa nu îl împiedică să fie folosit chiar şi pentru zone cu trafic extrem.

MasterEmaco T 1200 PG permite realizarea lucrărilor în timpi foarte scurţi şi de aceea structurile îşi pot relua funcţiunile foarte repede chiar şi în sezonul rece.

MasterEmaco T 1200 PG poate fi aplicat la temperaturi joase, fără ai fi afectate performanţele sau caracteristicile tehnice. Performanţele deosebite ale acestui produs sunt obţinute chiar dacă traficul nu este oprit integral în timpul lucrărilor sau condiţiile de vreme sunt foarte grele.

https://www.master-b...emaco-t-1200-pg

#3
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
Zdění broušených cihel Heluz na maltu Heluz SIDI | reportáž s Filipem Bosákem | HELUZ
https://www.youtube.com/watch?v=QF-jZgY7PcU

Aici in video se poate vedea ca mortarul vine gata preparat la galeata de 20kg , fara a trebui diluat sau amestecat cu nimic altceva .

Se aplica doar ca si un simplu adeziv sau o vopsea lichida .

Nu e nevoie de inca o persoana pentru prepararea materialului , si nici de energie electrica pentru a mixa materialul .

Edited by luk2011, 02 February 2021 - 16:14.


#4
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Foarte interesant, dar cat costa si de unde se poate cumpara ca eu nu am gasit!
Prevad ca este f. scump.

#5
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

View PostValigow, on 03 februarie 2021 - 16:43, said:

Foarte interesant, dar cat costa si de unde se poate cumpara ca eu nu am gasit!
Prevad ca este f. scump.

https://www.heluz.cz/sidi/

Cred ca undeva la 150 ron cu tva cu tot , galeata de 20kg .

Trebuie intrebat la Heluz in Cehia , daca ofera adezivul separat , sau doar impreuna cu caramizile lor .

Dar oricum vei avea nevoie de caramizi rectificate ( slefuite ) de la Wienerberger Profi .

Adica nu poti folosi mortarul asta subtie cu caramizi standard , doar cu caramizi rectificate .

#6
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Eu nu voiam pt. caramizi ci pt. altceva.
"proprietăţi excelente de aplicare pentru reparaţii în zone extinse în plan orizontal."
"Rezistenţa finală de peste 80 Mpa nu îl împiedică să fie folosit chiar şi pentru zone cu trafic extrem."
Insa daca e cu transport din Cehia, pt. mine nu renteaza.

#7
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Eu mi-am facut mortar pensulabil folosind Enduria 500 si apa. Atat. Am facut si o proba cu nisip, asa ... de curiozitate si e cat se poate de ok. Doar ca mie mi-a trebuit ceva fin, asa ca am mers pe varinta fara nisip. Aceeasi combinatie, dar cu mai putina apa, am folosit-o si pentru umplerea unor goluri si interstitii, inainte de varuit.
In cazul mortarelor pe baza de var (Enduria 500, spre exemplu) e foarte important sa faci incercari, pana gasesti reteta cea mai potrivita. Reteta de azi nu se potriveste 100% si maine, fiindca este afectata de umiditatea relativa a aerului. Nu e un capat de tara, dar trebuie un pic de atentie.

#8
Octaviansiiu

Octaviansiiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.01.2021
Cred ca si Wienenberger are asa ceva in Romania, se numeste Rost subtire.

https://www.wienerbe...e/Dry_Fix1.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate