Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Preschimbare permis

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005

View PostPololica, on 13 mai 2021 - 10:23, said:

Da, stiu ca legile prevad doar pentru viitor, doar ca ar fi bine sa prevezi ce poate face o gloata de .... (te las pe tine sa-i numesti). Cate OUG au fost date peste noapte cu modificari din ziua respectiva sau a doua zi?

Poate suna in felul urmator: incepand cu data de 01.06 se articolul 55 nu se mai aplica. Data emiterii: 30.05.2021. Nu-i asa ca Ordonanta prevede pentru viitor?

Si daca ar face asta ar functiona a doua parte a articolului, aia cu legea penala sau contraventionala mai favorabila, si atunci ar avea un efect identic cu neprelungirea starii de alerta, ai avea 90 de zile sa iti rezolvi documentul. Nu mai vorbim ca desi s-au schimbat guverne si ministere prevederea asta a avut continuitate in starea de urgenta si de alerta.

Da-i ok, fiti cum vreti voi sa fiti de prevazatori si apoi vaietati-va peste tot ca nu aveti drepturi sau ca nu va sunt respectate.

View PostPololica, on 13 mai 2021 - 10:23, said:

Ce zici tu de valabilitate este... valabil, doar ca o companie privata poate cere ceva ce s-ar fi cerut la schimbarea respectivului document. Ti-l accepta actul expirat, dar te obliga sa-i prezinti ITP-ul, sa zicem (parca ITP-ul nu se prelungeste automat, sau gresesc?). E un alt exemplu. Ne invartim aiurea in jurul cozii. E decizia fiecaruia temenul la care isi va schimba documentele.

Permisul si ITPul sunt doua chestiuni diferite si fiecare expira in legea lui, independent de celalalt. De fapt, permisul expira in legea lui, independent de tot universul. Ce legatura are el cu valabilitatea oricarui alt act de pe pamantul asta numai tu stii.

#74
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Fie ca tine. Nu ma plang, doar ca la asigurari (cel putin), au clauze in care, in anumite conditii, pot cere documente suplimentare. Un act expirat nu ar trebui sa fie o problema, dar poate tergiversa rezolvarea. Asigurarile (ca sa pun degetul pe subiectul discutiei in cauza) pot amana rezolvarea pana la schimbarea documentelor. Ar fi bine de citit conditiile de executare pentru fiecare in parte. Daca intern (si stipulat in documentatie) se cere ca actele cu conditionare (carnetul este unul: necesita vizita medicala) sa fie in perioada de valabilitate sau sa se aduca documentatia care s-ar fi prezentat la emiterea unuia nou, crezi ca vei fi scutit de ele? Raspunsul nu se afla la mine.

Sincer vorbind, de un an incoare, cu exceptia perioadelor in care institutiile au fost inchise fizic, se pot schimba in liniste documentele expirate (anul trecut, cand am trecut o masina pe numele meu, erau foarte putine persoane si totul s-a terminat in 2 minute).

PS: nu comentez legile care prelungesc documentele. Toti suntem obligati sa le respectam, dar amanarea ca am dreptul inca 3 luni dupa expirare (de mai bine de jumatate de an poti merge fluierand la programare) va genera cozi la programari (dorin e unul care amana, e dreptul lui si consider ca as fi nesimtit sa nu-i respect dreptul, pe langa el mai sunt cel putin cateva sute si sigur se vor mai strange). Problema nu este acum, ci in momentul in care nu se va mai prelungi starea de alerta, cand toti care au amanat se vor "intalni" cu cei carora le vor expira in perioada respectiva. Si micile intarzieri vor fi generate de ce se afla inainte de schimbarea documentelelor (analize medicale, adeverinte privind diverse drepturi, etc)).

Sa ne asteptam la topice de genul: "Nu pot sa-mi schimb buletinul in timp util" sau "in loc de 15 septembrie, m-au amanat pentru 17. Evidenta populatiei este plina de oameni ineficienti" si altele de genul? E doar o intrebare.

Apropos: cred ca stii ca majoritatea tarilor cer minim 6 luni de valabilitate al pasaportului de la momentul intrarii (sau aplicarii vizei). Crezi ca o tara te lasa cu el expirat? La fel, raspunsul nu e la mine. Si pasaportul este document de identitate pe plan international.

Ca alt exemplu (tot personal): am inmatriculat o masina noua in 2019. In Iunie (spre sfarsit de luna) ma uitam sa vad cand pot face programarea. Aveam liber spre sfarsitul lunii iulie (se putea face cam de pe 22 iulie in orice zi la orice ora). N-am trecut de weekend si programarile deja ciupeau august. Adica in doua zile se ocupasera doua saptamani de programari. Si era anul anterior pandemiei.

#75
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Te invarti pe langa subiect. Asigurarile te pot amana doar cerand alt document, nu permisul. Pe asta sunt obligate sa il accepte asa cum e, ceea ce sustin de fapt. Daca te amana cu alte pretexte, aia o pot face indiferent ce fel de permis le prezinti.
Daca incearca sa se prevaleze de pretextul permis sunt pasibile de ce o considera ASF ca mai e sanctiunea si daca nu esti multumit ii poti prinde si in civil pentru daune.
Restul de argumente referitoarele la calatoriile externe sunt valide, dar pe langa subiect. Momentan, pentru uz intern situatia e identica cu cea de acum N ani cand permisele cu valabilitate 5 ani au primit 10 ani dintr-un HG.

#76
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ptr a face fisa medicala e nevoi intai de scos hartie de la medicul de familie sau nu mai e nevoie?

#77
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 25.12.2005
e nevoie (ca suferi sau nu de boli cronice)

by the way , starea asta de alerta se poate ridica acum mult mai repede , o parere doar

#78
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001

View Postalex321, on 20 mai 2021 - 11:21, said:

by the way , starea asta de alerta se poate ridica acum mult mai repede , o parere doar
E până pe 12 iunie cel puțin. Daca se încheie atunci, permisele sunt valabile până pe 10-11 septembrie.
Daca se prelungește starea de alertă, se prelungește și perioada de valabilitate a permiselor.
Deci: nicio grabă.

#79
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Dacă-mi reinoiesc permisul la 69 de ani, ce valabilitate va avea acesta? Mulțumesc

#80
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 25.12.2005
10 ani , pana la 79 de ani

#81
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
si daca ai 79 de ani, mai poti lua permisul ?

#82
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Da, cu control medical anual. Înainte de data asta îl primești pe 10 ani...,nu anual. LE Eu știam de 70 de aia am întrebat la 69 ani.

Edited by temporarysnooze, 07 September 2021 - 08:21.


#83
Shanksbboy

Shanksbboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.04.2020
Daca imi expira permisul acum pe 10 Ianuarie inca e valabil 90 de zile din cauza starii de alerta?

#84
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
N-ar fi mai bine sa il schimbi ca sa fi sigur ca nu ai probleme la vreun control ??  Zic si eu.....

#85
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
S-a oferit alternativa asta. Vedem ce decide.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate