Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Preschimbare permis

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,919
  • Înscris: 03.12.2005

View Postapocalipsul, on 02 februarie 2021 - 17:46, said:

du-te tu cu buletinul expirat la banca sa deschizi un cont spre exemplu... si incearca sa le explici la aia ca n-a vrut mușchiul tau (ca alta scuza nu ai) sa schimbe buletinul ca e pandemie si stare de alerta si oriocum a zis guvernul ca e valabul asa expirat
iti urez succes!
reprima-ti in continuare refularile... un psiholog ti-ar explica ca urasti la altii fix ce nu-ti place la tine!
daca tie ti se pare norma, ca asa e in democratie, eu ca angajator si ca factor de deciziie pe tarlaua mea, nu permit asa ceva!... nu-mi asum responsabilitatea...
ca stati, ca sa vedeti, ca programare online, ca etc
nu e vorba ata de permis ca expira cat de vizita medicala care trebuie facuta periodic... daca esti sofer de meserie, stii, daca esti părelolog, stii si mai bine!

Ma tem ca mai mult decat sa continui sa circul cu acelasi permis pe care scrie ca a expirat in septembrie anul trecut nu pot face pentru tine. Da, in timpul asta am trecut prin mai multe filtre de politie si am primit si amenzi pentru ce am mai reusit sa fac la volan.
In ceea ce priveste psihologii, cel cu care dorm in pat e de acord cu opiniile mele anterioare despre capacitatea ta de a procesa informatii.

#38
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
teme-te ca si eu ma tem ca nu reusesti sa faci diferenta intre un sofer amator aka conducator auto si un sofer profesionist!
angajat de catre un angajator sa-si exercite atributiile de sofer cu atributiile si obligatiile rezultate din fisa postului si contractului de munca!
as putea paria ca exista prevederi care sa reglementeze aceasta situatie!

#39
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,272
  • Înscris: 01.12.2001
@apocalipsul
Nu înțelegi că permisul nu expira in starea de alertă + 90 zile.
Nu e expirat. Își prelungește valabilitatea. E ordin clar în acest sens.
La fel e și cu cardurile de sănătate. S-au prelungit cu 2 ani.
Punct.


#40
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
daaaa... ma intreb de ce dracu se mai inghesuie ala la preschimbat permise si de ce programarea online e peste o luna...
niste tampiti!...
RCA, ITP, valabilitate alimente... si astea se prelungesc, nu?
cred ca tu nu intelegi Posted Image , permisul expira! dar i se prelungeste valabilitatea asa expirat cum e!
repet, incearca tu sa te angajezi cu un permis vu valabilitate prelungita!, iti urez succes
masura e luata pentru ca organele nu lucreaza la capacitate si posibil sa nu faca fata...
fa si tu odata diferenta sau macar simuleaza ca incerci, intre relatia ta ca "sofer" cu organele statului si relatia ta ca sofer angajat cu angajatorul si cu sefii ierarhici care au responsabilitati in ce te priveste!
restul sunt povesti!

Edited by apocalipsul, 03 February 2021 - 07:14.


#41
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,272
  • Înscris: 01.12.2001
Tu nu român? Apasă tasta 1 pt limba română ca s-o pricepi.
Permisele își prelungesc valabilitatea cu 90 zile după starea de alertă.

#42
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postapocalipsul, on 03 februarie 2021 - 07:14, said:

daaaa... ma intreb de ce dracu se mai inghesuie ala la preschimbat permise si de ce programarea online e peste o luna...
niste tampiti!...
pentru ca pe unii ii duce capul sa realizeze ca la un moment dat se va ridica starea de alerta/urgenta/ce o mai fi, si atunci toti cei care au amanat rezolvarea problemei or sa aiba 90 de zile in care sa se inghesuie toti la ghisee.
deci e frumos din partea statului ca a oferit amanarea asta, dar n-ar trebui sa abuzezi de ea.

View Postapocalipsul, on 03 februarie 2021 - 07:14, said:

RCA, ITP, valabilitate alimente... si astea se prelungesc, nu?
RCA-ul si valabilitatea alimentelor nu sunt eliberate de institutii/autoritati publice.
la ITP au discutat ceva timp, dupa care au anuntat ca nu se prelungeste automat (au prelungit doar autorizatiile celor ce pot efectua ITP-ul, nu si ITP-ul in sine)

#43
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,919
  • Înscris: 03.12.2005
Permisul lui Schrodinger, expirat dar valabil in acelasi timp. Cred ca trebuie pregatire speciala pentru a putea discuta pe intelesul tau, iar eu sigur nu o am asa ca te las in pace sa ai oricate certitudini doresti.

View Postapocalipsul, on 03 februarie 2021 - 07:14, said:

permisul expira! dar i se prelungeste valabilitatea asa expirat cum e!


#44
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View Postapocalipsul, on 03 februarie 2021 - 06:13, said:

teme-te ca si eu ma tem ca nu reusesti sa faci diferenta intre un sofer amator aka conducator auto si un sofer profesionist!
angajat de catre un angajator sa-si exercite atributiile de sofer cu atributiile si obligatiile rezultate din fisa postului si contractului de munca!
as putea paria ca exista prevederi care sa reglementeze aceasta situatie!

De ce tot pedalezi pe o prostie ?
Sunt căutați șoferii profesioniști, mai ales cei cu atestate ca aurul, in secunda doi de când e dat afară își găsește alt loc de muncă, nici un angajator nu va face figuri.

Hai să zicem că ar putea fi o problemă la cei care fac extern, dacă această prevedere privind starea de alertă nu ar fi valabilă pe tot teritoriul UE.

#45
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 25.12.2005

View Postdorin_2k, on 03 februarie 2021 - 06:42, said:

@apocalipsul
Nu înțelegi că permisul nu expira in starea de alertă + 90 zile.
Nu e expirat. Își prelungește valabilitatea. E ordin clar în acest sens.
La fel e și cu cardurile de sănătate. S-au prelungit cu 2 ani.
Punct.
Deci daca imi expira permisul in 10 iulie 2021 , eu pot sa-l preschimb in aprilie ?

Multumesc

Ca vad locuri libere in martie , aprilie

Edited by alex321, 03 February 2021 - 19:09.


#46
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,272
  • Înscris: 01.12.2001
Desigur.
Poți să îl schimbi când vrei.
Daca faci fisa medicala din nou, permisul nou va avea 10 ani valabilitate.
Daca nu faci fisa medicala, permisul nou că avea aceeași dată de expirare că și cel vechi.
Asta in cazul când l-ai pierdut sau deteriorat.
Nevasta mea l-a schimbat cu un an înainte să expire.
De ce? Că a vrut și s-a putut.

#47
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 25.12.2005
Multumesc .
Plata se face asa
"Contravaloarea permisului de conducere este de 89 lei si se poate achita prin Internet Banking (pentru confirmarea tranzacției este necesara o perioada mai mare de 24 ore), virament bancar, mandat poștal, numerar la sucursalele BCR în contul RO94RNCB0082000367331018, beneficiar RA-APPS, CEC BANK si reteaua de Statii de Plata SelfPay situate in supermarket-uri, mall-uri, magazine de proximitate, universitati.
Pe documentul de plată vor fi inscrise urmatoarele informatii: codul numeric personal, numele si prenumele persoanei beneficiare a serviciului solicitat, contul IBAN, suma si tipul documentului pentru care se efectueaza plata. "  

Alte mentiune

" Având în vedere situația actuală, se menține valabilitatea permisului de conducere expirat ?
Da. Potrivit art.4 alin.(5) din Legea nr.55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 - ,,Valabilitatea documentelor eliberate de instituţiile şi autorităţile publice, precum şi de entităţile private autorizate conform legii se menţine pe toată perioada stării de alertă, precum şi pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări,,. "

" La solicitarea preschimbării permisului de conducere expirat/eliberare duplicat se eliberează dovada înlocuitoare până la livrarea permisului ?
Da. Solicitanții vor primi înscrisuri doveditoare cu drept de circulație -15 zile, de la data depunerii documentelor la ghiseu. "

" Am solicitat transmiterea permisului de conducere la adresa de domiciliu, dar sunt nevoit să plec din țară, urgent. Cum pot intra în posesia documentului ?
Prin mandatarea unei persoane sau la revenirea în țară veți avea posibilitatea de a solicita eliberarea documentului de la ghișeul serviciului public comunitar competent, numai după returnarea acestuia de către serviciul de curierat. "


" Permisul de conducere poate fi livrat la o altă adresă decât cea de domiciliu ?
Da, în cazul preschimbării, aveți posibilitatea de a indica adresa la care doriți să vă fie livrat permisul de conducere (domiciliu, serviciu sau oricare altă adresă la care puteți fi găsit). Nu - în cazul permiselor noi - obținute prin examen. "

" La schimbarea domiciliului este obligatoriu să solicit preschimbarea permisului de conducere ?
Nu este obligatoriu. "

" Pot solicita preschimbarea permisului de conducere românesc inainte de expirarea valabilității administrative a acestuia ? Cu cat timp inainte ?
Da. Legal nu este prevazut. "

" În ce perioadă pot intra în posesia permisului de conducere după depunerea dosarului de preschimbare a permisului de conducere străin
Preschimbarea permisului de conducere poate fi efectuată numai după confirmarea autenticității și valabilității acestuia, pe categorii, de către autoritatea competentă a statului care l-a eliberat.
Termenul de eliberare este de 15 zile de la încheierea verificărilor. "


Mi se par utile

sursa

https://www.drpciv.ro/faq/permise

Edited by alex321, 03 February 2021 - 23:24.


#48
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postapocalipsul, on 03 februarie 2021 - 07:14, said:

daaaa... ma intreb de ce dracu se mai inghesuie ala la preschimbat permise si de ce programarea online e peste o luna...
niste tampiti!...
RCA, ITP, valabilitate alimente... si astea se prelungesc, nu?
cred ca tu nu intelegi Posted Image , permisul expira! dar i se prelungeste valabilitatea asa expirat cum e!
repet, incearca tu sa te angajezi cu un permis vu valabilitate prelungita!, iti urez succes
masura e luata pentru ca organele nu lucreaza la capacitate si posibil sa nu faca fata...
fa si tu odata diferenta sau macar simuleaza ca incerci, intre relatia ta ca "sofer" cu organele statului si relatia ta ca sofer angajat cu angajatorul si cu sefii ierarhici care au responsabilitati in ce te priveste!
restul sunt povesti!
unde naiba programare online peste 1 sapt? eu am facut o simulare si incepand de luni am gasit locuri la discretie. nu mai erau toate orele disponibile dar daca alegeai dupa ora 11:00 erau locuri gramada.

#49
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 14.10.2010

View Postrex, on 02 februarie 2021 - 02:10, said:

... la noi poate sa conduca linistit vreo cativa ani ca nu il opreste nimeni
E suficient sa fii angrenat intr-un accident, fara vina ta, si vei da actele la control!

#50
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 25.12.2005
sau sa iti lovesti masina de un tarus metalic (zgariat masina), apelezi la casco , iar firma de asigurari iti cere printre altele permisul...

revin insa , in stare de alerta  + 90 zile permisul este valabil , desi expirat , asta e legea

Aproape sigur starea de alerta se va prelungi pana prin septembrie . Eu mi - l voi preschimba insa la timp (iunie).

La Iasi poti plati taxa si la o agentie CEC lipita de cladirea cu permise (pentru ieseni).
Cu chitanta , costumat la cravata te duci la ghiseu si faci cererea.

Am fost pe acolo si surpriza , coada la cei care se programasera deja.

Edited by alex321, 26 February 2021 - 18:46.


#51
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,272
  • Înscris: 01.12.2001
Plătești taxa online.
https://www.ghiseul....m92aXpvcmllIn0=

Fisa medicala intre 55-200 lei. Nus de ce așa mari diferențe.

Edited by dorin_2k, 27 February 2021 - 07:46.


#52
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 25.12.2005
Unde gasesc lista unitatilor ce elibereaza fisa auto ?

Multumesc

#53
ioanide

ioanide

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.03.2011
Apropo de preschimbare permis cautati sa evitati cabinetul medical STANDARD MED de pe bd-ul Carol 46 .La testele pentru fisa medicala au fost picate 3 persoane doar cat am stat eu acolo (cam o ora)  si asta la cabinetul de medicina interna unde este una de aproape tipa la oricine ,apoi la psihologic unde este o psihiatra cu fata de 'pacient la psihiatrie'.....chiar nu stiu de ce au fost picati si de unde comportamentul asta

#54
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,272
  • Înscris: 01.12.2001
Cat ai platit fisa medicala?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate