Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Botezul si eugenia

* - - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
34 replies to this topic

#19
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017

 kruger, on 01 februarie 2021 - 14:13, said:

Hai sa te ajut cu un caz concret: unei persoane apropiate mie i s-a spus, la controalele pre-natale, ca sarcina este una extrem de problematica si copilul se va naste 100% cu sindromul Down. La un moment dat medicul a numit-o pe viitoarea mamica inconstienta din cauza ca alege sa continue sarcina.
Spune-mi te rog, ideea ta de eugenie ar presupune o reglementare ca in toate situatiile de genul asta sarcina sa fie intrerupta prin avort?

Da, dar nu se poate numi omor pentru ca copilul inca nu e nascut. Iar in caz ca totusi s-ar fi nascut eugenia presupune izolarea copilului, de exemplu prin institutionalizare

#20
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
[ https://www.lautarul.shop/5383-medium_default/eu-sunt-genial-eugenia-biscuiti-cu-crema-cacao.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Cred ca e o greseala in titlu, nu trebuia majuscula? Botezul si Eugenia?

Sau se face referire la ideea aplicata de unii, numiti "arieni", de a extermina pe niste altii, numiti "untermenschi"? Nu stiu daca eugenia aia are vreo legatura cu Botezul...

#22
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 danvlas, on 01 februarie 2021 - 14:22, said:

Cred ca e o greseala in titlu, nu trebuia majuscula? Botezul si Eugenia?

Sau se face referire la ideea aplicata de unii, numiti "arieni", de a extermina pe niste altii, numiti "untermenschi"? Nu stiu daca eugenia aia are vreo legatura cu Botezul...
Chipurile  cineva a inventat botezul bebelusilor in apa rece pentru a elimina progeniturile imperfecte .
initiatorul presupune ca BOR sustine eugenia prin aceasta metoda.

#23
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 cutzu_rexi, on 01 februarie 2021 - 14:20, said:

 kruger, on 01 februarie 2021 - 14:13, said:

Hai sa te ajut cu un caz concret: unei persoane apropiate mie i s-a spus, la controalele pre-natale, ca sarcina este una extrem de problematica si copilul se va naste 100% cu sindromul Down. La un moment dat medicul a numit-o pe viitoarea mamica inconstienta din cauza ca alege sa continue sarcina.
Spune-mi te rog, ideea ta de eugenie ar presupune o reglementare ca in toate situatiile de genul asta sarcina sa fie intrerupta prin avort?
Da, dar nu se poate numi omor pentru ca copilul inca nu e nascut. Iar in caz ca totusi s-ar fi nascut eugenia presupune izolarea copilului, de exemplu prin institutionalizare

Mama de care vorbeam e sora mea. Ea era dispusa sa-si creasca si sa-si iubeasca bebelusul indiferent de problemele cu care s-ar fi nascut, dar tu i-ai fi luat dreptul de a decide asta. Fyi,  copilul are 4 ani acum, s-a nascut perfect sanatos si e o minune de baietel. Eu nu spun ca un singur caz este relevant, insa poate iti da de gandit un pic.
Avortul este in sine o practica oribila, mai ales ca dai de inteles ca e ok sa il faci atata vreme cat copilul inca nu s-a nascut (deci si la 8-9 luni?), iar tu vorbesti aici despre a-l face obligatoriu in unele cazuri. Practic, sa-i omori copilul unei mame pe motiv ca testele prenatale indica probleme ce il fac pe copil inapt pentru a trai in lumea ta.

Edited by kruger, 01 February 2021 - 14:49.


#24
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Bine, reformulez altfel ideea.
Romania e intr-o situatie nasoala, comparativ cu altii, esti de acord?
In conditiile astea nu consideri ca ar trebui sa aplice niste masuri drastice pentru a recupera decalajul ?
Sigur ca vor fi si cazuri nefericite, dar per total, castigul va fi mai mare decat pierderile

#25
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
ce situatie nasoala ? comparat cu cine ? cine a facut comparatia ?  un grup de cercetatori englezi ? ce castig vs pierderi ? cine a definit castigul si peirderile ? acelasi grup ?

eu sunt pro discutii interesante da topicu asta e din start idiot...

#26
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 cutzu_rexi, on 01 februarie 2021 - 12:51, said:

Botezul cu cristelnita de la romani e o forma usoara de eugenie in comparatie cu practicile din imperiul roman sau Grecia antica.
Ar trebui ca inainte de botez eventual parintii sa puna o bifa cu meseria pe care o aleg pentru copil. Daca bifeaza scafandru il tine un minut in bazin, daca bifeaza pompier il trece si printr-un cerc de foc, daca zice boxeur... :D

#27
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Op,daca te las in parcare la Lidl te omoara bariera aia electrica(nestiind unde sa astepti te asezi exact pe directia ei).  Sant anumite subiecte delicate pe care poti discuta/divaga incaltat cu poante/incaltari de ballerina!   Inca tre sa ajungi la intelepciunea aia care zice ca distanta cea mai scurta intre 2 puncte nu e intotdeauna o linie dreapta. Mai ales la studiile care privesc oamenii.  Nuante de gri,niciodata alb sau negru!

#28
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 cutzu_rexi, on 01 februarie 2021 - 15:05, said:

Bine, reformulez altfel ideea.
Romania e intr-o situatie nasoala, comparativ cu altii, esti de acord?
In conditiile astea nu consideri ca ar trebui sa aplice niste masuri drastice pentru a recupera decalajul ?
Sigur ca vor fi si cazuri nefericite, dar per total, castigul va fi mai mare decat pierderile
Cum te-a intrebat si smoke te intreb si eu: ce vrei sa spui cu situatie nasoala si ce am avea de recuperat?
Suntem multi si saraci? Pai se fura ca in codru, se delapideaza fonduri europene uriase, BOR suge de la stat sute de milioane de euro ... iar pe tine te deranjeaza copiii, domne.

Edited by kruger, 02 February 2021 - 11:00.


#29
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Si de ce suntem saraci?
E nasol pentru ca romanii sunt inferiori altor europeni.
Daca mergi in orice tara din europa o sa vezi ca oamenii sunt mult mai inteligenti, barbati sunt inalti si frumosi. Fata de Romania parca e alta planeta

#30
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Rexi, pune aici inaltimea ta, greutatea, culoarea si forma parului, culoarea ochilor. Si sexul (1 sau 2), asta daca se poate.
Iti zic pe urma rezultatul eugeniei asupra ta.
Am uitat: culoarea pielii e foarte importanta in eugenia aia, deci nu uita sa ne-o spui.

Edited by danvlas, 02 February 2021 - 19:16.


#31
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 kruger, on 02 februarie 2021 - 11:00, said:

BOR suge de la stat sute de milioane de euro
nu vei sa reformulezi?
inteleg ca suge, dar sute de milioane si de euro inca?
pe bune?

#32
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
BOR suge miliarde de euro legal dar, de la popor suge la negru mai mult.

Edited by barbu78, 03 February 2021 - 12:59.


#33
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
hai ma, acuma miliarde?

dupa, o sa vina unu sa săuna bilioane sau care e urmatoarea unitate de masura?

dar ceva date concrete aveti?

ca mie mi se pare mult si milioane.

#34
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,609
  • Înscris: 12.06.2010
Iau atatea miliarde si tot se fuck in coor! Nu se mai satura...

#35
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Sunt paraziți!

Ar renunța preoții la meseria lor și în ce condiții?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate