Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

"Ca la Meteo" - cantec

  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
stefan-2

stefan-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.06.2020
Mi-e Scarba de Soarele Scarbos.
Mai e cineva caruia/careia nu-i place Soarele?
aici unde traiesc lucrurile se indreapta spre Desert.

"Cast No Shadow" - oasis

Here's a thought for every man
Who tries to understand what is in his hands
He walks along the open road of love & life
Surviving if he can

Bound with all the weight of all the words he tried to say
Chained to all the places that he never wished to stay
Bound with all the weight of all the words he tried to say
As he faced the sun he cast no shadow

As they took his soul they stole his pride
As they took his soul they stole his pride
As they took his soul they stole his pride

As he faced the sun he cast no shadow

Here's a thought for every man
Who tries to understand what is in his hands
He walks along the open road of love & life
Surviving if he can

Bound with all the weight of all the words he tried to say
Chained to all the places that he never wished to stay
Bound with all the weight of all the words he tried to say
As he faced the sun he cast no shadow

As they took his soul they stole his pride
As they took his soul they stole his pride
As they took his soul they stole his pride
As they took his soul they stole his pride

As he faced the sun he cast no shadow [4x]
--------------------------

"Crimele din Midsummer" - serial tv.
4th of july - ...

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
Da, sunt suparat pe vreme si deprimat pentru ca dupa 2018 este o perioada foarte anosta, lipsita de orice fenomen meteo interesant atat vara cat si iarna. Ierni calde si veri calai. Parca suntem in UK.

Luna februarie este praf, ultimul Faurar adevarat de iarna a fost 2012. Mi-e dor de iernile 2009-2010 si 2011-2012.

Ca la Meteo e o melodie de nostalgie din 2012.

#3
stefan-2

stefan-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.06.2020
Nu inteleg. eu stiam ca in UK ploua si ninge non stop.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
Ploua cam tot anul, de nins ninge rar, inertia termica a oceanului face verile mai racoroase si iernile mai calde, tocmai ca persistenta unor circulatii vestice iarna la noi aduce aer de UK.

Edited by Neaceasca85, 31 January 2021 - 16:14.


#5
stefan-2

stefan-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.06.2020
Macar ploua. am avut aici ierni in care nu ningea, nu ploua, doar ger cu Soarele Scarbos.

Varul meu din oradea s-a ingrozit de clima de aici.

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
2019-2020 cald sau caliu, cu soare non stop, nici nori nici ploaie, asta e a 3-a iarna proasta la rand, da, ai dreptate ca macar ploua si mai drege seceta, dar tot vreme anosta si deprimanta este.

Eu de mic am o mare pasiune pentru fenomenele extreme (in timpul lor simt ca traiesc), prognozele si avertizarile meteo, cand sunt avertizari sunt cel mai fericit, ma supar cand pe harta judetul Olt e fara cod sau pe un cod mai jos ierarhic decat alte judete vecine.

Uite acum ceva interesant la noapte, polei pe sudul Moldovei, la mine nimic, aseara a fulgerat in Satu Mare, ma simt super cand fulgera iarna, dar nimic.

Sunt nostalgic dupa perioada 2002-2013 meteorologic, un an mai interesant ca altul, dupa aia din 2014 incoace tot mai neinteresant, incepand cu 2004 vremea chiar o luase razna si fiecare an aducea fenomene frumoase si inedite, acum trece an dupa an, imbatranesc asteptand ceva ce nu stiu daca va mai fi.

Furtuni si viscole vreau, dar sunt interesante si temperaturile extreme, sa-mi puna la incercare centralele termice sau aerele conditionate.

#7
stefan-2

stefan-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.06.2020
Da, Furtuni si viscole vreau si eu.

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
Totusi Stefan 2, despre ce localitate si tara este vorba?

Iarna asta era misto sa fim spanioli, japonezi sau coreeni, la rusi nu mai spun, unele zone au iarna buna in fiecare an.

Cel mai mare regret al vietii mele este ca am ratat cea mai puternica furtuna din istoria Slatinei, 5 august 2006, m-am grabit sa plec la mare atunci.

Cel mai puternic viscol din istorie l-am prins la tara la Spineni, in februarie 1991, aveam doar 5 ani, a fost teroare 5 zile dar mi-a insuflat pe loc o mare pasiune pentru acest fenomen de iarna. Si au mai fost viscole interesante, 2010 si 2014 ultimele 2, de cel din 2010 imi amintesc cu mare drag, 2014 nu am putut sa ma bucur de el pentru ca in acea seara am primit un diagnostic dur pentru tatal meu.

#9
stefan-2

stefan-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.06.2020
Undeva in sudu' tarii.

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
Mai exact? Ca si eu cu Slatina mea sunt tot in sud, unele zone au mai primit cate ceva, eu aici dupa iarna scarboasa 2019-2020 am avut o vara foarte stearsa care s-a remarcat cu o singura ploaie mai puternica si atat, au predominat ploile de toamna, urat a fost.

5 august 2006 a dat furtuna apocaliptica la Slatina cu bezna in miez de zi, fix idealul meu, apoi 2 iunie 2009 a dat furtuna superba la Bucuresti, cel mai fain clip insa filmat din Agronomie a fost sters.

#11
stefan-2

stefan-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.06.2020
fatboy slim zice despre locul in care locuiesc: "Palookaville".

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
Cu 5 august 2006 a existat o filmare infect de proasta pe Trilu Lilu, stearsa si ea.

View Poststefan-2, on 31 ianuarie 2021 - 16:45, said:

fatboy slim zice despre locul in care locuiesc: "Palookaville".
Daca ziceai Hackerville stiam ca este Rm. Valcea. Orasul prin care trec spre o locatie relativ idilica, Calimanesti Caciulata, sta bine la fulgere vara (desi de multe ori e ghinion de ocolire ca la Slatina) dar nu are viscole iarna.

M-am dus acum 2 weekenduri acolo si am castigat niste intensificari de vant, pentru ca si de vant duc lipsa aici in ultimii ani.

#13
stefan-2

stefan-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.06.2020
ce mai conteaza unde? Palookaville.

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
In discutiile meteo locatia e foarte importanta. Exista si un forum meteo ce are topic cu fiecare oras. Erau mai multi useri pe el inainte, acum au scazut dar au prins viata topicuri pe Softpedia cu meteo.

#15
stefan-2

stefan-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.06.2020
slatina OT - oras blestemat, pe care Intentionat ploile si zapada il ocolesc. in jurul orasului ploua , furtuni, zapada, in el nu. doar pe langa. e ocolit in mod Intentionat.
mi-a placut 2006 cu furtuna aia. eu tot astept tornada.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
Parca ai fi Vincentiu_1981 de pe Agricultura, el zice acum ca Slatina e cea mai ocolita zona. Au fost destui ani in care nu era asa.

Dupa episodul 2006 la fiecare calatorie am inima stransa sa nu ratez ceva. Faceam naveta la examene si ma intorceam cu primul tren, cat de repede puteam.

In octombrie am mers cu 100 prin localitati de la Miesti la Slatina ca venea o furtuna atipica pentru toamna, am prins vijelie de praf pe strada T. Vladimirescu si atat, furtuna mai mare a fost in Miesti, trebuia sa raman acolo.

2007 a adus maxima absoluta aici, 41,4 C pe 24 iulie. Si nu aveam AC pe atunci.

2012 cred ca cel mai mare strat de zapada, cumulat aproape 1 metru.

Iarna 2012 a venit la fix, cand noi pasionatii plangeam disperati dupa ea. Primele semne bune in modelele de prognoza au fost imediat dupa Revelion. Nu uit cum eram cu laptopul pe balcon in statiunea montana Sambata de Sus incercand sa agat putin net spre a intra pe forumuri si am vazut acolo primele semne de iarna.

Si ce melodii faine cand au venit zapezile alea, Michel Telo-ai se eu te pego, Andreea Banica-Electrified, Rihanna-You da One. Mereu si partea muzicala a avut un mare rol in amintirile mele meteorologice si nu numai.

#17
stefan-2

stefan-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.06.2020
Slatina este ocolita in mod Intentionat. Cu cat intelegi asta mai repede, cu atat lucrurile se simplifica.

pe vremuri, Sl era numita "orasul in care ploua de 3 ori pe saptamana".

#18
stefan-2

stefan-2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.06.2020
despre muzica... sunt mai mult cu Chicane, UNKLE, Moby si tot asa

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate