Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

PFA si Fiverr

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
xJully

xJully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.09.2012
Salut! :)

Urmeaza sa imi fac un PFA pentru a presta servicii pe platforma Fiverr (nu discutam despre platforma, va rog).

Este cineva in aceasta situatie?

Ma intereseaza procesul contabil - declaratii, facturare, impozite etc. Cand si cum emiteti factura? Cum faceti withdraw - daca cu PayPal, platiti impozit pe comisionul PayPal?

Ideea este ca ma intereseaza toti pasii pe care ii faceti de cand v-a fost platita comanda pana cand considerati ca totul e facut in regula.

Multumesc!

#2
Nunchaku

Nunchaku

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.06.2019
Declaratii si impozite
- la anaf ceri un cod intracomunitar pt ca vei lucra cu firme din UE
- depui declaratia unica cu estimare pe 2021
- platesti 10% din cat declari pe DU (declara o suma mica gen 2000 lei pt ca nu esti Nostradamus sa sti cat vei castiga intr-un an si nu le ai cu estimarile).
NU ai nevoie de semnatura digitala, pt ca vei emite facturi online (nu facturi electronice - asta e alta poveste)
NU ai nevoie de casa de marcat pt ca vei lucra DOAR prin cont bancar.

Facturare
- In momentul in care faci withdraw de la fiverr in contul paypal emiti o factura catre fiverr.
Altii vor sustine ca se emite factura catre clientul care a beneficiat de serviciile tale, dar in cazul in care am doar o adresa de email si un nume sau pur si simplu clientul nu doreste sa dea date personale ?
- Deci emit factura catre fiverr la sfarsitul lunii sa zicem, iar in factura pe rand separat trec serviciile prestate la fiecare client. Alaturi de Euro/USD se trece obligatoriu si valoarea in LEI la curs BNR.
- Banii ajung in paypal iar de acolo fac withdraw in contul bancar in RON (la cursul ala nasol de la paypal, dar se poate retrage si in Euro dar contabilitatea se tine in RON).
- In registrul jurnal de incasari si plati , pe baza extrasului de cont trec valoarea in lei (curs BNR) a banilor care au ajuns efectiv in contul bancar
- Cheltuielile cu comisioanele platite la Fiverr si PayPal - ei nu emit facturi cu comisioane si aici m-am blocat, pt ca practic nu se pot deduce cheltuielile dar totusi in RJIP trec suma care imi intra in banca (deci nu cat intra in paypal). Nu stiu ce solutie exista insa...
- listez factura fiverr, extrasul de la paypal si extrasul bancar pt pastrare in arhiva si asteptat controlul.
Anul viitor in 2022 (daca nu vine Apocalipsa) se va plati impozitul pe venit de 10% dupa ce depun declaratia unica pe 2021

Daca clientul nu doreste sa iti dea datele pentru facturare: numele, adresa, tara nu vad alta solutie...

Alta intrebare ?

#3
xJully

xJully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.09.2012

View PostNunchaku, on 31 ianuarie 2021 - 14:55, said:

Declaratii si impozite
- la anaf ceri un cod intracomunitar pt ca vei lucra cu firme din UE
- depui declaratia unica cu estimare pe 2021
- platesti 10% din cat declari pe DU (declara o suma mica gen 2000 lei pt ca nu esti Nostradamus sa sti cat vei castiga intr-un an si nu le ai cu estimarile).
NU ai nevoie de semnatura digitala, pt ca vei emite facturi online (nu facturi electronice - asta e alta poveste)
NU ai nevoie de casa de marcat pt ca vei lucra DOAR prin cont bancar.

Facturare
- In momentul in care faci withdraw de la fiverr in contul paypal emiti o factura catre fiverr.
Altii vor sustine ca se emite factura catre clientul care a beneficiat de serviciile tale, dar in cazul in care am doar o adresa de email si un nume sau pur si simplu clientul nu doreste sa dea date personale ?
- Deci emit factura catre fiverr la sfarsitul lunii sa zicem, iar in factura pe rand separat trec serviciile prestate la fiecare client. Alaturi de Euro/USD se trece obligatoriu si valoarea in LEI la curs BNR.
- Banii ajung in paypal iar de acolo fac withdraw in contul bancar in RON (la cursul ala nasol de la paypal, dar se poate retrage si in Euro dar contabilitatea se tine in RON).
- In registrul jurnal de incasari si plati , pe baza extrasului de cont trec valoarea in lei (curs BNR) a banilor care au ajuns efectiv in contul bancar
- Cheltuielile cu comisioanele platite la Fiverr si PayPal - ei nu emit facturi cu comisioane si aici m-am blocat, pt ca practic nu se pot deduce cheltuielile dar totusi in RJIP trec suma care imi intra in banca (deci nu cat intra in paypal). Nu stiu ce solutie exista insa...
- listez factura fiverr, extrasul de la paypal si extrasul bancar pt pastrare in arhiva si asteptat controlul.
Anul viitor in 2022 (daca nu vine Apocalipsa) se va plati impozitul pe venit de 10% dupa ce depun declaratia unica pe 2021

Daca clientul nu doreste sa iti dea datele pentru facturare: numele, adresa, tara nu vad alta solutie...

Alta intrebare ?

Super! :) Mersi fain de raspunsuri!

DAR...

1. Ai PFA in sistem real sau pe norma de venit? Credeam ca doar pe norma de venit depui declaratia estimativa, am gresit? Codul meu CAEN nu se incadreaza la norma de venit.

2. Ce program folosesti pentru a scrie si emite factura? Si unde ai gasit datele Fiverr pe care sa le treci pe factura?

3. Conform acestui video: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xf-s8kQUOlA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] , ai nevoie de datele fiscale ale Fiverr si de certificatul de rezidenta fiscala al Fiverr ca sa nu platesc ceva in plus.

4. Trebuie sa platesti impozit pe comisionul de 20% pe care ti-l retrage Fiverr. Nu l-ai mentionat. Nu o faci? Am vazut ca poti da export CSV, dar nu prea stiu ce e ala...

5. Extrasele cand le listezi? Cu fiecare factura?


Posibil sa mai am intrebari, haha. :)) Multumesc din suflet ca ai raspuns! >:D< De cand faci asta? Ai depus pana acum declaratia? Intreb pentru ca sunt curioasa ce se intampla daca tu estimezi 2000 de lei/luna, iar la depunerea declaratiei ai depasit 24 960 sau cat e suma si teoretic trebuie sa platesti CAS si CASS. :))

#4
Nunchaku

Nunchaku

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.06.2019
1. Am PFA in sistem real si se depune estimativa. Depun declaratia estimativa saptamana viitoare ca sa scap iar cand ma duc sa platesc mai intru "din greseala" si in alt birou sa mai intreb cate ceva despre paypal :-)
2. Nu folosesc nici un program, scriu doar cateva randuri in Excel dupa un template si il transform in PDF (numa' bun de trimis sau listat).
3. Un email la fiverr rezolva problema cu numele complet, adresa tot.
4. Pt comisioane am zis: "- Cheltuielile cu comisioanele platite la Fiverr si PayPal - ei nu emit facturi cu comisioane si aici m-am blocat, pt ca practic nu se pot deduce cheltuielile dar totusi in RJIP trec suma care imi intra in banca (deci nu cat intra in paypal). Nu stiu ce solutie exista ....." Probabil fac withdraw in cont bancar pe persoana fizica si declar venitul pe persoana fizica (am imaginatie bogata dar nu stiu daca asa se face)
5. Extras doar cand fac withdraw din paypal in banca... cam 1 sau maxim 2 ori pe luna.
Astept anaful... strang banii de amenda de pe acuma dar contabilitatea o tin in calculator deci pot sa refac orice greseala oricand. In caz de urgenta, folosesc un script asemnator cu asta https://www.ukrsolut...rders-generator si imi face facturi in limba romana din fiecare tranzactie paypal.
La control banuiesc ca eu ma duc cu actele la ei, nu ca vin ei la mine acasa ca doar nu sunt infractor sa sparga usa si alea alea..

Estimez 2000 lei pe an! Nu pe luna!

Alta intrebare ?

#5
xJully

xJully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.09.2012
Multumesc frumos pentru raspunsuri! :)

O sa consult si eu un contabil foarte curand si daca aflu ceva in plus, vin aici si scriu.

Cand mergi sa depui declaratia si intrebi de PayPal, ai putea sa scrii aici, te rog, ce aflii despre acel impozit pe comisionul lor? Desi la cum sunt functionarii publici in tara asta, ma cam indoiesc ca vei gasi raspunsul. :)) Dar sper.

#6
Nunchaku

Nunchaku

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.06.2019

View PostxJully, on 01 februarie 2021 - 11:07, said:

Cand mergi sa depui declaratia si intrebi de PayPal, ai putea sa scrii aici, te rog, ce aflii despre acel impozit pe comisionul lor? Desi la cum sunt functionarii publici in tara asta, ma cam indoiesc ca vei gasi raspunsul. Posted Image) Dar sper.
Declaratia unica se depune online din SVP  in schimb pt plata ma duc la ei la ghiseu si asa mai intreb in stanga-dreapta ... mai bat pe la usi etc :-)
Pana la urma cred ca si eu o sa ajung tot la un contabil care stie de paypal, o sa profit de pandemie si pun masca pe fatza... asa cel putin nu se vede cand stau si ma uit la el gura-casca

#7
xJully

xJully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.09.2012
Also, depui luna declaratia 390? Cea pt VIES.

#8
Nunchaku

Nunchaku

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.06.2019
Da, se depune in fiecare luna cand prestez servicii la persoane juridice din UE :-)
Adica am timp pana in 25 luna viitoare ca sa depun declaratia pe luna trecuta.

Alta intrebare ?

#9
Nunchaku

Nunchaku

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.06.2019

View PostNunchaku, on 01 februarie 2021 - 16:49, said:

Adica am timp pana in 25 luna viitoare ca sa depun declaratia pe luna trecuta.

Vroiam sa zic ca am timp pana luna viitoare in 25 ca sa depun declaratia pe luna asta curenta. Asa.. acuma se intelege

#10
Nunchaku

Nunchaku

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.06.2019
Comisionul paypal, 2 contabili 2 raspunsuri WTF ???

Contabil 1
- emit factura in USD la curs BNR (in cazul meu e 25 USD):
- In RJIP scriu doua randuri de fiecare data:
randul 1 = [Document]  c/v factura XX 0001 .....[Explicatii] incasare 25 USD (obligatoriu trecut valoarea in USD sau EURO) .... [incasari banca]  102,5 RON  (adica 25 USD x 4,1 curs BNR )
randul 2 = [Document] extras de cont paypal .... [explicatii] comision factura XX 0001 (1,65 USD) ..............................................[ plata banca]  7,17 RON (adica 1,65 usd x 4,1 curs bnr)
Pare OK solutia, dar.... apare Contabil 2 care imi zice ca nu e OK asa pt ca defapt eu nu incasez 25 USD si nici nu platesc acei 1,65 USD !!

Contabil 2
- emit factura in USD la curs BNR (in cazul meu 25 USD)
-in RJIP scriu asa:
[Document] c/v factura XX 0001 ....[ explicatii] incasare 25 USD ...............[incasari banca]  102.5 RON (adica 25 USD x 4,1 curs BNR ). Gata!

Eu... dar nu primesc 25 USD pt ca paypal isi opreste comision pt fiecare tranzactie
Contabil2: ... daca nu ai factura de la paypal pt acel comision, atunci este o cheltuiala nedeductibila si se trece valoarea de pe factura
De aici incolo mi sa parut ca acel contabil nu mai vorbeste limba romana , insa totusi am inteles cu greu mare  ca diferenta dintre cursul BNR si cursul paypal este pierderea mea care nu se scrie nicaieri in RJIP.

Ma gandesc la contabil 3 dar parca m-am urat de ei...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate