Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

cum scapam de rugina

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Am o plita pe lemne pe care am confectionat-o din tabla neagra de fier, sau tabla navala cum il tot auzeam pe mester zicand. Aceasta tabla era la inceput de un gri deschis; o puteai lasa afara sa ploua hectolitri pe ea ca nu prea vroia sa rugineasca, era tare ambitioasa, mama ei de tabla!

Dupa confectionarea plitei a trebuit sa polizez sudura... Dupa 1 an de functionare a inceput sa rugineasca pe la aceste polizari (aici se vedea cel mai tare), in rest in locul unde nu m-am atins de acea pelicula gri, totul parea sa fie cat de cat ok (desi era expusa caldurii din interior).
Si dupa ce rugina aceea a inceput sa ma enerveze am bagat flexul pe ea cu o perie de sarma rotativa si am curatat-o pe toata, am dat inclusiv pe acea pelicula gri unde chiar nu era nevoie. Siiiiiiiii acum se pare ca am fost putin neinspirat, deoarece procesul de oxidare a fierului s-a accelerat eu indepartand o parte din acea protectie.

O solutie ar fi sablarea plitei si vopsirea ei cu acea vopsea sau ce naiba o fi (ca habar nu am) fara sa ma mai apropii vreodata cu flexul de ea.

Un meserias imi spune ca e o vopsea pasivanta, ca asa ii spune.. voi ce spuneti? ce fel de vopsea e? Ii mai pot reda din nou starea initiala a tablei?

Important e sa nu confundam, eu daca iau vopsea gri de la dedeman si vopsesc un metal, va iesi gri gri cum il stim cu totii, insa "vopseaua" asta e diferita, e un gri mai placut sa ii zic asa, mai fad, mai subtil

#2
romanul10

romanul10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 07.05.2020
Si cu Coca Cola se duce rugina. Stiu pe cineva care a folosit la rugina, si s-a dus.

#3
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Cauta convertor de rugina si da-i cu el.

Edited by pufarin, 31 January 2021 - 08:19.


#4
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Iti trebuie ceva rezistent la temperaturi inalte https://www.emag.ro/...0/pd/DZPVVMMBM/

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Vopseaua aia e vopsea speciala pentru tabla navala. Acea vopsea se aplica dupa sablarea foii de tabla ca sa poata fi stocata in aer liber.
Pe langa asta tu ai nevoie de o vopsea care sa reziste la temperaturi inalte.
Eu ce ti-as recomanda ar fi asa: polizeaza un pic rugina, foloseste asa cum a zis colegul convertor de rugina (este o solutie) si apoi da cu spray de zinc (nu cu grund) vreo 2 straturi si apoi cu vopsea speciala pentru temperaturi inalte (se gaseste in magazin).
Si cam asta-i tot.

#6
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Plita nu ar trebui sa fie din fonta ?

#7
nila04rrw

nila04rrw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.10.2010
Daca o cumperi de la magazin, da, este din fonta.
Initiatorul a zis ca-i facuta de mester, din tabla..
ON> Spray cu zinc si ceva protectie rezistenta la temperaturi mari, peste

Edited by nila04rrw, 31 January 2021 - 10:12.


#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 30.04.2007
o cureti de rugina, o incingi, ii dai cu ulei alimentar, stergi superficial arsura, iar il incingi, iar ii dai cu ulei, iar stergi ... de 3-4 ori ..

#9
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
pai si la un moment dat uleiul ala va fumega tot si iar va ramane fara protectie. nu stiu daca asta cu uleiul e neaparat o solutie

#10
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Nu mai fumega daca e deja ars.
N-ai avut tigaie de tabla la viata ta? La mama ta? La bunica ta?

Dar vizual arata mai rau decit solutia data de technics.

Edited by Taxon, 01 February 2021 - 12:29.


#11
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Vezi pe la magazine cum este Dedeman ca exista Feruginol o substamta care data cu pensula pe partea ruginita si spalata cu apa dupa o juma de ora sau 20 minute face ca sa dispara rugina , tabla va stralucii.
https://www.dedeman....5-1-l/p/5001871

Edited by nico123, 02 February 2021 - 10:24.


#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
S-a mai discutat si aici
https://forum.softpe...nii-cunoasteti/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate