Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Relatia virtuala online cu un alt barbat, este inselat ?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#325
tmema

tmema

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.03.2021
<p>In caz ca te intereseaza cum se numeste fenomenul, e vorba de inselat emotional ("emotional cheating") si e destul de bine analizat si rasanalizat. Poate distruge o relatie la fel de bine ca inselatul clasic, pentru ca in cele din urma nu conteaza cum se numeste ceva, ci daca partenerul isi canalizeaza energiile mentale, sexuale, emotionale in relatie sau in afara ei. Daca ceea ce face intareste relatia sau o submineaza...

Cand am vazut topicul tau si mi-am amintit despre o carte pe care am citit-o la un moment dat, se numeste "Married man sex life" de Athol Kay. Nu e cine stie ce capodopoera literara, dar contine un plan solid despre cum trebuie abordata exact genul asta de situatie delicata in cuplu. Tipul avea si un forum in care mai multe persoane au cerut ajutor legat de relatiile proprii si i-a sfatuit cum sa procedeze, dar l-a inchis si apoi a trecut la coaching platit 1-on-1. Motto-ul lui era ca daca ii aplici planul iti garanteaza o relatie frumoasa si satisfacatoare, doar ca nu neaparat cu partenera curenta :-)

Si cam asa si este. Daca partenera accepta ca a facut ceva gresit, daca este dispusa sa lucreze *intens* la a repara relatia, puteti iesi cu bine din asta. Daca gaseste scuze si continua sa isi investeasca energiile in alte locuri decat in cuplu, treaba asta duce de multe ori la despartire sau o relatie nefericita.

 surcix, on 30 ianuarie 2021 - 18:57, said:

Salutare tuturor
Ma aflu intr-o situatie dificila in casnicia cu sotia mea si am nevoie de parerile voastre nepartinitoare.
Suntem impreuna de 10 ani, casatoriti de 4. Tot de 4 ani incercam sa avem un copil, iar nereusita si-a pus amprenta foarte mult pe psihicul amandurora. Nici nu mai vorbesc de situatia cu pandemia, care a complicat lucrurile. De 1 an mi-am schimbat si jobul si lucrez ture de noapte, iar sotia lucreaza doar de acasa. Financiar stam foarte bine, deci acest aspect nu ne afecteaza viata de cuplu.
Din vara 2020 sotia a cunoscut printr-un joc pe telefon, un barbat din SUA cu care s-a imprietenit, iar din noiembrie 2020 a inceput sa discute cu el intens, fara ca eu sa stiu. Discutiile sunt multe si diverse, dar predomina cele sexuale. Alte discutii constau in ea plangandu-se catre el despre munca, viata, casnicie, sex, etc. Discutiile sexuale sunt foarte explicite, amandoi si-au trimis nuduri, au avut chiar sex prin telefon, si cine mai stie ce altceva. Cand am descoperit discutia am fost extrem de nervos, devastat emotional, si inca sunt vraiste cu sentimentele. Confruntand-o, mi-a spus ca este o fantezie a ei, care nu s-ar fi materializat niciodata. A fost o metoda de descarcare emotionala. Deranjant este ptr mine ca sot, ca au aparut sentimente intre ei, si chiar si-au spus de multe ori ca se iubesc reciproc.

Intrebarile sunt: se considera inselat acest eveniment ? Contact fizic nu a fost din cauza distantei, dar pot avea incredere ca nu apare inca un astfel de barbat care locuieste mai aproape de noi ? Mai pot recapata vreodata increderea in ea ? Daca da, cum pot trece peste acest eveniment care m-a devastat emotional ?

Daca doriti sa ma ajutati cu pareri si e nevoie de mai multe informatii, astept intrebari.

Stima comunitatii softpedia.
</p>

#326
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020
Soția te-a înșelat cu altul.
Totul a fost virtual doar de aceea că distanța enormă îi desparte.
Dar ea te-a înșelat și nu te iubește.

Deaceea caută pe alta,
fiindcă relația voastră este deja consumată.

#327
p3ace

p3ace

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 12.09.2021
Da, relatia virtuala online cu un alt barbat, este inselat. Pana acum nu a fost definit ca atare pentru ca nici "virtualul" nu exista de secole. Unii oameni considera chiar ca o legatura emotionala cu altcineva este mai grava decat one-night-stand cu un necunoscut/o necunoascuta cu care nu imparti nimic intim, sufletesc, ci are loc doar o descarcare fizica.

Dar nu asta este important, ci ceea ce simti TU. Bineinteles ca la inceput a fost socul, dar intre timp ai avut ocazia sa "digeri" realitatea. Daca tu nu ai nimic impotriva comportamentului sotiei, atunci nu conteaza gura lumii. Toma Caragiu, de exemplu, a fost inselat de a doua sotie, Elena Bichman, cea pentru care isi parasise prima sotie. In noaptea in care Toma a murit, ucis in cutremurul din 1977, Elena era in casa lor de la tara, impreuna cu un domn, dintr-un lung sir... Dupa moartea lui Toma, Elena pleaca in America, unde se recasatoreste dupa numai un an. Dar Toma a stiut tot timpul despre aventurile sotiei lui si le-a tolerat. Regretata Stela Popescu era chiar indignata de "gura lumii" care se amesteca in povestea asta si afirma cu naduf ca din moment ce Toma stia si n-avea nimic impotriva, atunci nici altii nu ar trebui sa aiba nimic de zis pe subiectul asta.
Si asta se intampla acum 50 de ani. In ziua de azi exista mult mai multe open marriages. Daca voi doi sunteti de acord cu asa ceva, nu mai cauta pareri terte pe forumuri. Cel mai bine ar fi ca regulile sa fie clar precizate de la inceput, pentru a evita neintelegeri si drame.

In cazul de fata tu nu stiai despre conceptiile diferite ale sotiei vis-a-vis de imixtiunea unor terte parti in mariajul vostru. Si in mod cert si sotia stia foarte bine ca nu este fair ceea ce face, de aceea s-a asigurat cu parole si a ascuns cat a putut de mult ceea ce face. Pretextul ei cu persoana careia sa i se destainuie in lipsa ta iar nu tine. Tu cand ai avut probleme, ai cautat urgent o domnisorica potentiala viitoare partenera sexuala, sau ai cerut un sfat pe forum/de la cel mai bun prieten?
Poate ca ar fi cazul sa va definiti clar asteptarile.

#328
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View Postsurcix, on 30 ianuarie 2021 - 18:57, said:

Salutare tuturor
Ma aflu intr-o situatie dificila in casnicia cu sotia mea si am nevoie de parerile voastre nepartinitoare.
Suntem impreuna de 10 ani, casatoriti de 4. Tot de 4 ani incercam sa avem un copil, iar nereusita si-a pus amprenta foarte mult pe psihicul amandurora. Nici nu mai vorbesc de situatia cu pandemia, care a complicat lucrurile. De 1 an mi-am schimbat si jobul si lucrez ture de noapte, iar sotia lucreaza doar de acasa. Financiar stam foarte bine, deci acest aspect nu ne afecteaza viata de cuplu.
Din vara 2020 sotia a cunoscut printr-un joc pe telefon, un barbat din SUA cu care s-a imprietenit, iar din noiembrie 2020 a inceput sa discute cu el intens, fara ca eu sa stiu. Discutiile sunt multe si diverse, dar predomina cele sexuale. Alte discutii constau in ea plangandu-se catre el despre munca, viata, casnicie, sex, etc. Discutiile sexuale sunt foarte explicite, amandoi si-au trimis nuduri, au avut chiar sex prin telefon, si cine mai stie ce altceva. Cand am descoperit discutia am fost extrem de nervos, devastat emotional, si inca sunt vraiste cu sentimentele. Confruntand-o, mi-a spus ca este o fantezie a ei, care nu s-ar fi materializat niciodata. A fost o metoda de descarcare emotionala. Deranjant este ptr mine ca sot, ca au aparut sentimente intre ei, si chiar si-au spus de multe ori ca se iubesc reciproc.

Intrebarile sunt: se considera inselat acest eveniment ? Contact fizic nu a fost din cauza distantei, dar pot avea incredere ca nu apare inca un astfel de barbat care locuieste mai aproape de noi ? Mai pot recapata vreodata increderea in ea ? Daca da, cum pot trece peste acest eveniment care m-a devastat emotional ?

Daca doriti sa ma ajutati cu pareri si e nevoie de mai multe informatii, astept intrebari.

Stima comunitatii softpedia.
Ce dr@cu lucreaza in ture de noapte? Macar ca domeniu...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate