Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Este oare momentul să ne despărțim de televiziunea analogică via cablu?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

Poll: TV analogică (112 member(s) have cast votes)

Este momentul ca emisia TV cablu analogică să fie sistată?

  1. Da, majoritatea utilizatorilor au deja suficiente receptoare digitale și pot recepționa în continuare canalele preferate. (88 votes [78.57%])

    Percentage of vote: 78.57%

  2. Nu, există multe persoane atehnice care nu reușesc să își configureze receptoarele și preferă emisia analogică. (24 votes [21.43%])

    Percentage of vote: 21.43%

Vote Guests cannot vote

#73
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 23.02.2010
Au ce, doar nu degeaba sunt în coada clasamentului când vine vorba de canale HD.

#74
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Da, multe canale care sunt distribuite doar SD au și variantă HD, iar cea din urmă nu este transmisă.
Cred că este de preferat să fie introduse acestea și să mai dispară câteva posturi din grila analogică.

#75
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Din fericire încă mă pot utita la destule posturi pe tv cablu analogic.   ^_^

#76
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
@djl
Și tot din fericire, nu pentru mult timp de-acum încolo!

#77
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Cât va mai fi, mă voi bucura de acest lucru frumos   :)

#78
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Unde draku vezi tu lucruri frumos? Numai emisiuni garbage găsești!

#79
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Mă referam la tehnologie în sine, colegule. Nu la programele tv, care în mare parte sunt precum ai zis tu.

#80
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004

 Koal, on 29 ianuarie 2021 - 23:19, said:

@neagu_laurențiu
Acel raport este deja destul de vechi, și cred că are multe date eronate.
Pe cablu același semnal conține și pachetele analogice și pe cele digitale, iar un abonat care figurează ca utilizator al televiziunii analogice este de cele mai multe ori și posesor al unor receptoare cu tunnere digitale!

.

Si presupun ca nici nu are habar că poate comuta pe digital, nu?

Asa ca in afara de năravurile romanului ar trebui sa se facă si o statistica a posibilităților reale de recepție digitală.

Rezultatele sunt previzibile.

Edited by RMC Info, 22 March 2021 - 14:13.


#81
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Am văzut două politici în ce privește receptoarele TV:
» unele au un comutator între grila digitală, grila analogică, alte tipuri de recepție - deci nu poți vedea simultan canalele digitale și pe cele analogice, dar poți comuta între cele două grile.  Pentru utilizatorii habarniști, comozi sau foarte în vârstă, acest tip de abordare nu este avantajoasă.
» alte receptoare memorează în același index și canalele analogice și pe cele digitale, și astfel facilitează comutarea între ele. Este avantajos mai ales dacă ai câteva canale, în special locale, doar în grila analogică, poți comuta mai ușor de pe un program conținut doar în această grilă și un program digital, eventual HD.

Cel de-al doilea tip de abordare încurajează migrarea către canalele digitale!

.

#82
robert-oprea

robert-oprea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.06.2018
eu nu mai vreau analogic in viata mea prefer digital

#83
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Pănă la urmă, analogicul nu va dispărea brusc, ci doar în pași mici, pe măsură ce se introduc noi canale. Sau  poate dispare de tot ideea de cablu, unchiul meu deja s-a dezobișnmuit cu cablul având un box IPTV din Germania pe care l-a folosit pentru a vedea posturi indisponibile pe cablu. Deja infrastructura de cablu e tot aia de mulți ani de zile și nu prea mai apar investiții în zona respectivă. Poate o să ajungă ca firele de ADSL, când se duc în dudă, se duc și basta. Frasu știe, zic, eu nu mă uit la TV.

Poate peste 20 de ani oricum nu se mai uită nimeni.

Edited by benis, 25 May 2021 - 09:03.


#84
SobySobea

SobySobea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 27.03.2021
Eu nu mai vreau să mai fie cablu analogic în România și în viața mea. Eu prefer digital decât analogic. Este dorința mea, și dorința celorlalți.

#85
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă tu nu foloseşti, de ce să dispară? Sunteţi ca şi cei cu cardurile, gata, voi folosiţi cardul, să dispară cashul. Atât timp cât nimeni nu vă obligă, nu-i obligaţi nici voi pe alţii.

#86
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Ocupa banda care nu-i infinita.

#87
Constantin1975

Constantin1975

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.10.2021
Avantajul grilei analitice este că programele de baza sunt concentrate aici. Pentru cei mai în vârstă e mai greu sa navigheze prin toată grila de digital...Dar va veni o vreme când analogicul va deveni istorie..Dar nu acum...

#88
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,385
  • Înscris: 14.10.2008
Exact, e strictul necesar concentrat acolo si usor de navigat printre ele, eu fiind pretentios la calitate, cand ajung la maica-mea in bucatarie, ii mut TV-ul pe digital, cel putin Kanal D si National TV stiu la ce pozitie sunt pe digital, dar altele nu, trebuie sa caut, de exemplu s-a mutat mizeria aia de Survivor pe Prost TV si ala e pe 3 la analogic dar nu stiu unde e pe digital si maica-mea vrea ca in pauzele de la telenovela turceasca de pe Kanal D sa arunce un ochi la Survivor si de asta da pe analogic si ma enerveaza.

#89
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008

 benis, on 25 mai 2021 - 09:03, said:

Pănă la urmă, analogicul nu va dispărea brusc, ci doar în pași mici, pe măsură ce se introduc noi canale. Sau  poate dispare de tot ideea de cablu, unchiul meu deja s-a dezobișnmuit cu cablul având un box IPTV din Germania pe care l-a folosit pentru a vedea posturi indisponibile pe cablu. Deja infrastructura de cablu e tot aia de mulți ani de zile și nu prea mai apar investiții în zona respectivă. Poate o să ajungă ca firele de ADSL, când se duc în dudă, se duc și basta. Frasu știe, zic, eu nu mă uit la TV.

Poate peste 20 de ani oricum nu se mai uită nimeni.

IPTV este un standard asemănător cu Digital-Cable, se folosesc cam aceleași frecvențe, tot în emisie multi-cast (aceleași pachete de date livrate concomitent tuturor receptoarelor, pe o anumită frecvență).

.

#90
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Analogicul e ca si pestele de pe televizor, daca nu te deranjeaza, de ce sa-l dai la o parte? De fiecare data cand trebuiau introduse canale digitale si nu era loc, au fost scoase canale, si la fel se va intampla si in continuare, daca va mai fi cazul, treptat, cate o frecventa, pt 5-6 canale SD/HD. De la 69 de canale a scazut la 54, iar la concurenta la 41. Depinde de grila fiecarui operator in parte. Daca operatorii nu au de gand s amai introduca noi canale hd pe digital, de ce ar scoate definitiv analogicul? Ce sa faca cu tot spatiul ala lasat liber, cu 54 de frecvente analogice goale (echivalentul a aproape 200 de canale digitale in plus fata de acum)? De ce sa te legi la cap cand nu te doare?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate