Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Este oare momentul să ne despărțim de televiziunea analogică via cablu?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

Poll: TV analogică (112 member(s) have cast votes)

Este momentul ca emisia TV cablu analogică să fie sistată?

  1. Da, majoritatea utilizatorilor au deja suficiente receptoare digitale și pot recepționa în continuare canalele preferate. (88 votes [78.57%])

    Percentage of vote: 78.57%

  2. Nu, există multe persoane atehnice care nu reușesc să își configureze receptoarele și preferă emisia analogică. (24 votes [21.43%])

    Percentage of vote: 21.43%

Vote Guests cannot vote

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
În București nu cred că mai sînt mulți pe analogic.
Asta este părerea mea, fără să fac un studiu aprofundat, doar observații empirice.

#20
judexmarianmarian

judexmarianmarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.05.2018
In momentul in care Digi va coda digitalul cu certitudine va scadea abonati analogic ! Buna oara  cu cel mai ieftn abonamet pot fi vizionate majoritatea canalelor sd si hd  !

#21
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
Eu unul m-am despartit de televiziune cam dupa vremea cand rulau Seinfeld, Married with children, Miami vice, Saved by the bell...

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
Eu dupa 2010 am redus consumul de TV care era primordial pana atunci. Din 2014 mi-am luat TV HD dar din 2017 l-am facut monitor pentru PC, consumul de TV este la minim, dar nu renunt la el, mai ales ca e si maica-mea in casa ce evident consuma mai mult TV, desi stie si ea sa umble cu smartfonul si tableta. Cel mai mult TV ne uitam la bucatarie.

Din 2014 incoace fara HD nu discut, mi se face scarba sa mai vad SD sau analogic.

 stalker2142, on 30 ianuarie 2021 - 01:01, said:

Eu unul m-am despartit de televiziune cam dupa vremea cand rulau Seinfeld, Married with children, Miami vice, Saved by the bell...

2000-2010 a fost perioada de glorie la mine. Inainte de 2000 eram si eu mic, programe TV erau putine. Apoi nu am renuntat la TV decat cand internetul a prins viteza si a inceput sa se vada HD si fara pixelarea pe care nu o sufeream. Purici la analogic sau macroblocuri la digital-la fel de rau este.

#23
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Este oare momentul să ne despărțim de televiziunea analogică via cablu?

asta e o dilema a ta personala?
esti factor de decizie si faci un sondaj?
ti se par relevante discutiile pe acest subiect?
poti trage o concluzie?

#24
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Eu am renunțat la abonamentul TV la DIGI și nici măcar n-au încercat să mă oprească cu vreo ofertă de retenție. Știu și ei că e pe ducă televiziunea pe cablu în favoarea serviciilor de streaming!

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001

 ericmario, on 29 ianuarie 2021 - 23:52, said:

”Foarte mulți”?
Câți anume mai au CRT-uri?
1,2?
Cei +70 ani.
Părinții mei au avut și folosit 3 TV CRT.
Pe un abonament gratis de tv oferit de Telekom prin NextGen.


#26
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 30.03.2019
Putin off-topic: dar cum adica abonament gratis? Sunt abonati la serviciile mobile Telekom si au primit "bonus" TV?

#27
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,869
  • Înscris: 27.04.2010
Probabil ...
Si la Orange am primit tv gratis, la un pachet Orange Love, acum ceva vreme.
(Ca nu-l folosesc, e partea a doua ...)

Edited by shymano, 30 January 2021 - 13:54.


#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Aveau voce doar și se dădea în trecut CATV moka.

#29
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 MembruAnonim, on 30 ianuarie 2021 - 00:14, said:

Este momentul sa renuntam de tot la televiziune, bani dati degeaba. Nu mai zic ca-i mai scump sa ai abonament la TV decat o conexiune de net.

Îți impune cineva sa faci abonament la tv ?  Daca nu, de ce vrei să impui tu altora ideile tale ?

 rickysyv, on 30 ianuarie 2021 - 08:43, said:

Eu am renunțat la abonamentul TV la DIGI și nici măcar n-au Ăźncercat să mă oprească cu vreo ofertă de retenție. Știu și ei că e pe ducă televiziunea pe cablu Ăźn favoarea serviciilor de streaming!

Așa si ?

 stalker2142, on 30 ianuarie 2021 - 01:01, said:

Eu unul m-am despartit de televiziune cam dupa vremea cand rulau Seinfeld, Married with children, Miami vice, Saved by the bell...

Idem, așa, si ?

#30
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 30.03.2019
Si... Asta e scopul forumului. Sa iti zici o parere.

#31
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Da, sa ti zici o părere, privitoare la subiectul topicului, nu să spui ce lucruri pe care doar tu le consideri mărețe ai  făcut tu.

Da, sa ti zici o părere, privitoare la subiectul topicului, nu să spui ce lucruri pe care doar tu le consideri mărețe ai  făcut tu.

#32
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
pe analogic pana in 2025 cand parerea mea ar trebui sistat de tot!!! ar trebui sa fie maxim 10 posturi tv incepand de anul acesta la toti operatori
1 tvr1
2 tvr 2
3 protv
4 antena 1
5realitatea
6 digi24
7rtv
8 antena 3
9 euronews

cei cu tv tub pot avea stb-uri! stiu ca orange pe fibra proprie este singura firma mare care nu ofera deloc analogic !

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 crisstonne, on 30 ianuarie 2021 - 00:18, said:

În București nu cred că mai sînt mulți pe analogic.
Asta este părerea mea, fără să fac un studiu aprofundat, doar observații empirice.
Asa e... dar azi ca un facut, cand nu credeam ca mai vad in cartier vreun CRT... unii se chinuiau sa puna unul in portbagaj unde oricum nu incape la o berlina, dupa aia se chinuiau sa-l bage pe portiera Posted Image

Attached File  20210130_181536.jpg   212.14K   41 downloads

Au ghena aproape, nu intelegeam la inceput ce faceau cu el...

Edited by andreic, 30 January 2021 - 18:19.


#34
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 26.09.2010
Sunt încă magazine ce au programul “rabla”. Dai un tv cu tub și îți fac o reducere de 100 RON sau cât oferă ei, la achiziția unui tv nou. Probabil de asta nu l-au aruncat și se chinuiau cu el

#35
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008

 41ex, on 30 ianuarie 2021 - 00:08, said:

de unde iti iei tu informatii etc video in afara de tv? face cineva stiri zilnice pe yt, cu interviuri etc?

desi in Romania, ar merge lasata doar a3 la tv... Posted Image

Există situri de știri care conțin și materiale video, inclusiv interviuri, reportaje.
Apoi multe televiziuni, începând cu TVR, Antena 1 și ProTV, au și departamente de online și sunt prezente cu live-uri și pe Facebook.

Totuși există în continuare public pentru televiziunii, iar eu zic să ne bucurăm că le avem, pentru că atunci când vor dispărea le vom simți lipsa, chiar dacă nu le urmărim constant.

 crisstonne, on 30 ianuarie 2021 - 00:18, said:

În București nu cred că mai sînt mulți pe analogic.
Asta este părerea mea, fără să fac un studiu aprofundat, doar observații empirice.

Observația este binevenită!
Cred că operatorii de cablu ar trebui să facă sondaje în interiorul rețelelor lor și să înceapă treptat să îndrume utilizatorii către programele digitale, mai întâi în București, apoi în celelalte orașe mari din țară, și în cele din urmă și în mediu rural, unde lumea este împărțită între utilizatorii de televiziune prin satelit și cei care utilizează serviciile unor stații de cablu mai modeste.

 judexmarianmarian, on 30 ianuarie 2021 - 00:44, said:

In momentul in care Digi va coda digitalul cu certitudine va scadea abonati analogic ! Buna oara  cu cel mai ieftn abonamet pot fi vizionate majoritatea canalelor sd si hd  !

Nu este logică afirmația.

Dacă ar fi codat digitalul, dimpotrivă, ar avea de câștigat mediul analogic, dacă va mai fi păstrat.

Chiar și după sistarea transmisiei cablu analogice ar fi de dorit ca DIGI să păstreze politica din prezent, cu toate canalele must-carry și mare parte din cele plătite transmise liber tuturor abonaților.

ȘI acum există canale codate, toate cele care aparțin unor pachete speciale, canale ca HBO, Cinemax, canale pentru adulți etc., pentru acestea este nevoie de o cartelă de acces pe fiecare receptor, pentru a face posibilă vizionarea canalelor.

#36
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008

 apocalipsul, on 30 ianuarie 2021 - 06:28, said:

asta e o dilema a ta personala?
esti factor de decizie si faci un sondaj?
ti se par relevante discutiile pe acest subiect?
poti trage o concluzie?


Nu numai dilema mea, este un ecou al unor discuții pe care le-am avut deja cu alte persoane.
Nu sunt un factor de decizie, dar sper că reacțiile de aici vor fi văzute și de persoane din interiorul companiilor de cablu și că treptat oamenii vor migra către digital.

Sunt mulțumit de răspunsurile primite până acum.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate