Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce puteati sa va luati si va pare rau ca nu ati luat?

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#19
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
oo da, numai ca atunci nu stiam de unde cum unde sa-l pastram. Au luat unii pizza atunci de bitcoin, nici ei macar nu au intuit.S-au sinucis ăia parcă de ciudă ulterior?

#20
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Scannere A3 înainte să le caseze unii, chestii S.C.S.I., medii de stocare vechi (când încă mai găseai). Prin medii de stocare mă refer la floppy de 5,25", casete de date, discuri magento-optice precum şi unităţi pentru cele 2.
Dacă e să ne referim la I.T.

Edited by djl, 29 January 2021 - 21:27.


#21
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020
Niste adidasi, niste parfumuri - chestii care nu se mai produc, si niste.. desigur, bitcoin cand era mai ieftin. :D

#22
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 25.11.2004

View Postadisz, on 29 ianuarie 2021 - 21:16, said:

Esti tare de ureche.
In comunism nu era nevoie de credit pentru asa ceva.Atunci erau bani.Bani adevarati,reali.Nu virtuali,ekectronici,cu nemiluita ca acum.
Erau, e drept, da mărfuri...$ula...

#23
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Topicul ar trebui pus undeva la aria de cumparaturi de orice. In It e aiurea spus după un timp de la achizitie de athlon xp 1600+că mai bine luam athlon xp 1700+ peste o luna mai târziu că aveam 133 de mhz in plus si pt 200 roni in plus in 2002

Sunt alte situatii sa zicem oportunităţi ratate, de exemplu o ofertă care s-a terminat sau nu ai luat ca nu aveau bani sau timp sau n-ai stiut.

View Postdjl, on 29 ianuarie 2021 - 21:24, said:

Scannere A3 înainte să le caseze unii, chestii S.C.S.I., medii de stocare vechi (când încă mai găseai). Prin medii de stocare mă refer la floppy de 5,25", casete de date, discuri magento-optice precum şi unităţi pentru cele 2.
Dacă e să ne referim la I.T.
Nu prea se mai folosesc scanere in mediul domeistic acum. Obti imagini mai bune cu telefonul.Scanerul e buna la firma ptr documente dar in casa ce folos.

Medii de stocare vechi sunt inutile, poate sunt bune doar de admirat ambalajele si modul lor de existenta.

#24
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Puteam sa-mi iau ceva bere mai multa azi la 13 dar putorel am luat doar 4 doze.  Sau dus si imi e lene sa ies din casa.   Grosso modo cam tot ce am vrut am luat/cumparat fara mari labe mentale sau rate.Partea proasta e ca dupa o perioada te cam ia cu ,,zaibeala,, de achizitie.  Pana si de nevasta.    Cea mai buna investitie-o masina sa tina la tavaleala,un caine destept,un card no limit.  Cea mai mare realizare-  sanatate de cashalot,nevasta freaking cool.  Si dorinta de viitor-  sa plec la etajul superior inaintea ei!   in rest ????  Pace in lume! KKK ce PLM!

#25
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
In rest ce sa vezi interesant la un cd sau o dischetă, mie imi place rogvaivul ala de la cd uri si unele inscriptionari de la producator, unele colorate sau cu modele si ornamente.

Poate unora le pare rau ca nu au luat destui castraveti de iarna ptr murat, mai ales cu pandemia, daca vine si criza alimentara e mai rau, trebuia pt 2 ani castraveti.

#26
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006
Un Nakamichi 680 ZX, acum vreo 20 de ani.Era 250 USD, acu s-a dus dracu pretu'

#27
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Cred ca in afara de unele invesitii sau chestii rare nu e loc de regrete la achizitii. Orice lucru se strica sau devine inutil sau apare in varianta mai bună după un timp. Daca ma gandesc numai la telefoane, păi atat de repede se devalorizează că nu ai timp de gândire ca sa iei altul peste o luna in locul celullalt ca oricum peste un an iei altul si mai bun.

Edited by pisoiu_22, 29 January 2021 - 21:53.


#28
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Un telefon Xiaomi Mi 9t pro, am avut ocazia sa-l iau cu 1300 lei inainte de pademie insa am zis ca mai astept sa mai scada pretul. Insa pretul a tot crescut.. si acum e peste 2000 lei.

#29
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Altă femeie de soție.

#30
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,440
  • Înscris: 02.09.2016
O statie meteo.
Era ceva ... era ceva.O bijuterie de instalatie, lucrare, complexitate si informatii pa care le lucra, determina si oferea.
Nu imi pare rau dar regret.O mai vad (uneori) prin poze dar la momentul potrivit (era ceva targ/piata  ocazionala a unor colectionari) am ezitat si pa.Asta este, no problemo.

#31
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017

View PostAMETHIST, on 29 ianuarie 2021 - 21:18, said:

Bitcoin acum 15 ani.


Si acum daca aveai ce faceai cu el ? Il schimbai la coltul strazii ?

#32
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 21.08.2008
Cred că de-a lungul timpului am tot avut o mulțime de vise și de regrete, cât am fost mic jinduiam după diverse ceasuri electronice, joculețe gameboy și imitații ale acestora, o mulțime de televizoare color, acum vreo 15 ani diverse telefoane mobile.

În ultimii ani nu mai funcționează „jindul”, am impresia că le-am văzut pe toate, nu mai sunt atât de 'consumator'.
Cred că am început să semăn cu părinții mei, să știu că este mai importantă sănătatea, și nu achizițiile unor obiecte.

(Totuși mâine am să caut o cratiță în care să pot fierbe mai mult de doi litrii de lapte concomitent.)

.

#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
In 1998 era probabil mai bine sa iau mendocino 300 si Permedia2 cu 8 MB pe AGP, in loc de K6 2 333 si permedia2 cu 4 MB pe PCI.

Insa teste concludente intre procesoare au aparut dupa ce am luat sistemul, chit ca urmaream si anandtech si chip si altele serioase de afara, iar placa cu 8 MB facuta tot de Creative a parut pe piata dupa cateva saptamani, deci nu puteam sa iau cand am luat cu 8 MB si AGP decat facuta de 3Dlab care insa avea drivere mai proaste si avea un VRAM ceva mai slab decat SGRAMul folosit de Creative.
Insa sistemul a fost performant si extrem de stabil, asa ca nu am avut multe pareri de rau.

Dupa asta la urmatoarele sisteme nu am mai avut astfel de surprize si mici regrete.

Am mai avut un mic regret in prima parte a anilor 90, cand am fost la un TIB si am vazut la o firma romaneasca un suport vertical de bormasina clonat dupa un model Bosch mai vechi, mult mai bine facute decat porcariile care se fac acum, era f accesibil dar nu aveam cash la mine, m-am dus sa iau bani de acasa si cand m-am intors erau date si nici nu am reusit sa mai dau de ei, erau de prin vestul Romaniei si nu am retinut numele firmei. Faceau si filtre de ulei pt Oltcit.

In rest nu prea am regrete legate de ce puteam sa iau, ci mai degraba despre ce nu puteam sa iau, si nu atat legat de buget cat pur si simplu ca nu se gasesc sau nu se fabrica - de ex in 2008 Abit si DFI au renuntat sa mai faca placi de baza si nu am avut cum sa mai iau Abit pt. sisteme noi cu AM3, AM4, iar supermicro/superO nu face placi de baza de PC pt AMD, fac de PC doar pt intel, si pt AMD doar de server si workstation cu opteroane.
La fel la camere foto si obiective  nu regret ce exista ci unele care nu au fost facute dar care mi-ar placea mie, de ex Pentax DFA* 90 f1.7, sau Limited, camere digitale FF35 DSLR dar compacte si cu marire mare la vizor de genul 0,9X, camere digitale FF645 Pentax si DSLR si rangefinder ( MILC nu regret ca nu-mi plac vizoarele electronice, chiar si Alpha 1 are rezolutie pe sfert din minim decent si e data in dot adica subpixeli deci e de 3X mai mica si probabil si pentile si cu afisarea perimetrala inclusa deci de 4-5 X mai mica...

Edited by loock, 29 January 2021 - 23:56.


#34
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
"Ce puteati sa va luati si va pare rau ca nu ati luat?"

Tălpășița ...

#35
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004

View Postpisoiu_22, on 29 ianuarie 2021 - 21:37, said:

Nu prea se mai folosesc scanere in mediul domeistic acum. Obti imagini mai bune cu telefonul.Scanerul e buna la firma ptr documente dar in casa ce folos.

Medii de stocare vechi sunt inutile, poate sunt bune doar de admirat ambalajele si modul lor de existenta.

Scannerul totuşi oferă iluminare uniformă.
Mediile de stocare le doream pentru colecţie... Dar ar fi fost bune şi casete audio (nu pentru I.T., dar şi astea s-au scumpit).

Cărţi legate de domeniul poligrafiei... dacă căutam la timp, mai aveam unele care s-au dat şi pe care nu le mai găsesc la vânzare sau le găsesc la preţuri mai mari.  Dar idem şi alte cărţi şi reviste (ce caut unele din "Arhitectura R.P.R." şi "Arhitectura").
Şi vreun teleimprimator. Poate găseam şi din ăla de poligrafie, cu 6 peforaţii. Eventual unul poligrafic care modula şi alinerea rândurilor. Şi probabil pe la vreo editură sau poligrafie mai mare aveau şi maşină de scris care putea scoate rândurile aliniate pe ambele părţi (justifing, împlinirea rândurilor).

Plus discuri de vinil cu Paraziţii. Am 2 dintre cele 3 scoase, dar l-aş fi vrut şi pe al 3-lea. Au nişte preţuri mamă-mamă acuma. Şi un afiş cu un festival M.Tv. Bucureşti ... a stat la "Hollywood Music and Film" de la Blocul "Scala" Nou şi nu l-am cerut... era obiect de colecţie   Posted Image
Şi un proiector şi filme de 16 m.m. când au mai desfiinţat cinematografe.

Edited by djl, 30 January 2021 - 00:27.


#36
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
https://m.youtube.co...h?v=Q3Kvu6Kgp88

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate