Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Instalare windows 7 pe un sistem mai nou.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
woodyteo

woodyteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 27.10.2009
Vă salut.
Vin cu o întrebare la voi, sepoate instala win.7 pe un sistem format din MB - Asus Maximus IX Extreme și procesor I5 6600K. Mă chinui de câteva zile și nu-i dau de capăt. În bios, stick-ul făcut cu Rufus cu SO este văzut, boot-ază se inițiază windowsul iar când  ajung la faza la care îmi cere să selectez tastatura, limba, nu mai am cum înainta deoarece tastatura și mouse-ul mor subit. Am încercat cu mai multe tipuri de win7. inclusiv cu unul care cică are încorporat drivere pentru USB 3.0 dar tot nu merge. Am făcut stick-l boot-abil  cu rufus si pe MBR și pe GPT  am încercat toate variantele ,dar tot nu merge. Teoretic ar trebui să meargă și spun asta deoarece placa de bază are suport pentru Windows 7 pe site-ul producătorului. Nu știu ce îmi scapă, poate mă ajută cineva.
Vă mulțumesc!
PS. Titlul topicului nu este tocmai corect ” sistem nou” - nu dați cu piatra.

Edited by woodyteo, 29 January 2021 - 19:55.


#2
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001
dacă nu reușești, dă-mi un pm, îți dau un win7 cu de toate pe el.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu de ce iti bati capul cu un Windows decedat - pe hardware-ul ala merge Windows 10 mult mai bine.

#4
woodyteo

woodyteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 27.10.2009

 eiffel, on 29 ianuarie 2021 - 20:14, said:

Nu stiu de ce iti bati capul cu un Windows decedat - pe hardware-ul ala merge Windows 10 mult mai bine.
Știu că acest SO nu mai are suport din partea Microsoft dar vreau eu să instalez   și acest windows pe calculator, pe un SSD separat. Nostalgia bat-o vina...

 vali, on 29 ianuarie 2021 - 19:59, said:

dacă nu reușești, dă-mi un pm, îți dau un win7 cu de toate pe el.
V-am trimis PM.

#5
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 woodyteo, on 29 ianuarie 2021 - 20:21, said:

V-am trimis PM.
Și eu!
Mulțumim!

#6
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012
Dacă direct nu se poate instala 7le, bootează din 8.1/10 cu 7le copiat pe același stick. Faci cu Media Creation Tool cel mai bine, apoi copiezi tot ce conține imaginea de 7 într-un folder pe același stick. Se încarcă 8.1/10 și când ajungi la instalare apeși F10 și din linia de navighezi după setup.exe de 7 (exemplu: C: [Enter] cd win7 [Enter] setup.exe [Enter]). Astfel vei continua cu driverele deja încărcate din ediția mai nouă de Windows. Dar recomand ca cel puțin pe cel de LAN să-l ai copiat pe HDD (tot din acea linie de comandă, dacă ai creat o partiție pe care n-o vei mai formata, poți utiliza „xcopy D:\driver\*.* C:\driver”), ca nu cumva după restart să nu-ți recunoască nimic (nici măcar USB pentru stick).

#7
woodyteo

woodyteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 27.10.2009
O să încerc și această variantă, poate într-un final reușesc, dacă nu mă descurc și aici mă refer la acele linii de comandă, poate vă mai deranjez dacă nu e cu supărare.
Vă mulțumesc!

Edited by Ravy, 30 January 2021 - 06:01.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Singurele probleme care pot exista la instalarea 7 sunt legate de BIOS-ul configurat incorect - el vine configurat ptr sistemele noi - 8.1 - 10.
Eu am o placa Asus TUF cu un procesor o generatie mai veche - i7-5665. Cu steraile default nu sunt probleme ptr 10.
Ca sa pui 7 trebuiesc schimbate vreo 3-4 setari fata de default - dezactivat Secure Boot, BIOS-ul schimbat pe Legacy - CMS Enabled, Si mai sunt vreo 2 - sunt ceva explictii in manualul placii de baza. Iar 7-le trebuie instalat cu MBR.

#9
woodyteo

woodyteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 27.10.2009
Și eu cred că e ceva din setările bios-ului, eu de fiecere dată l-am folosit cu setările default, numai schimbam setările  la boot să ia de pe stick. La mine Secure Boot este dezactivat o să dau CSM pe enabled dar nu știu de unde să dau bios-ul pe legacy, poate mă ajutați un pic. Stick-ul l-am avut facut și pe MBR și pe GPT, nu mai rețin exact,  pe unul dintre ele nu-l vedea în bios. Vă pot face poze cu bios-ul numai să-mi spuneți din ce ramură. Placa de bază este cam de aceeași generație cu a dvs. e pe chipset Z270 care suportă numai generațiile 5 și 6 de procesoare Intel.

Edited by Ravy, 30 January 2021 - 06:02.


#10
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.09.2015
Poti instala linistit windows 7 x64 si va functiona foarte bine,stai linistit. Degeaba windows 10 are suport si e plin de bug-uri si probleme.Nu uita sa-ti instalezi un antivirus serios,gen BitDefender. Iti las link cu driverele oficiale la placa ta de baza. https://www.asus.com...pDesk_Download/

Edited by PiticVerde, 30 January 2021 - 11:27.


#11
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011
cine spune ca 10 e plin de buguri? eu il am pe un trabant si zboara cu hdd nu cu ssd,nu-i faci update imediat si astepti cateva luni de la lansarea noii versiuni

#12
woodyteo

woodyteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 27.10.2009

 PiticVerde, on 30 ianuarie 2021 - 11:25, said:

Poti instala linistit windows 7 x64 si va functiona foarte bine,stai linistit. Degeaba windows 10 are suport si e plin de bug-uri si probleme.Nu uita sa-ti instalezi un antivirus serios,gen BitDefender. Iti las link cu driverele oficiale la placa ta de baza. https://www.asus.com...pDesk_Download/
Driverele le am, dar eu nu pot să-l instalez, nu setez ceva corect în bios.

#13
woodyteo

woodyteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 27.10.2009
Dupa mai multe documentari,incercari, experimente si diferite recomandari, am reusit intr-un sfarsit sa instalez windows 7 pe acest sistem. Am folosit un utilitar ”Asus  EZ Instaler”, dedicat pentru asa ceva, pus la dispozitie de Asus  pe site-ul placii de baza. Acesta  integreaza driverele pentru USB 3.0 si NVme in imaginea ISO a sistemului de operare creind o noua imagine care la randul ei trebuie montata cu Rufus sau altceva  pe un stick boot-abil, neapărat setat pe MBR.
Există și pentru placile de baza de la Gigabyte un utilitar asemanator, dar nu retin cum se numeste, care face acelasi lucru. Spun asta poate mai are cineva nevoie, sa nu pateasca ca mine.
Pana in prezent, windowsul se comporta destul de bine, ruleaza normal  isi face update la actualizari, asta pentru ca am folosit o varianta de windows 7 ESU, care inca primeste actualizari.
Multumesc tuturor celor m-au ajutat si au venit cu o idee, cu un sfat, care a dus la solutionarea problemei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate