Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Plafon panoramic

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005

 DDooGG, on 31 ianuarie 2021 - 10:56, said:

Banuies ca n-ai avut in viata ta o masina mai scumpa de 20k euro de acolo si confuzia ta ...
Ai absoluta dreptate. Dar totusi, ne luminezi la ce masina ai aceasta tapiterie ca s-o putem vedea si noi?

#38
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006

 sebulbus, on 31 ianuarie 2021 - 10:48, said:

[...]Intre timp, pielea aia intoarsa numita alcantara e o carpa, mai exact una sintetica, nu piele. Iar pielea in toate nuantele ei se vinde bine mersi in toata lumea, inclusiv la tropice.
[...]Desigur, majoritatea celor care mi s-au plans au intalnit "piele" doar in tapiterii de vinil de taximetrist.
[...]
Să nu exagerăm. Pielea naturală se vinde pentru blazon și imagine, nu pentru calitățile nemaipomenite. Am avut mașină cu interiorul din piele (de-aia adevărată, de pe vacă), am avut și cu interior din "piele" ecologică a.k.a. vinilin (deși cred că era tot piele naturală dar acoperită cu vopsea poliuretanică pentru "culoare"), și ultimele două (trei cu aia de acasă) cu interior în alcantara.
De foarte departe interiorul în alcantara e cel mai comod și mai plăcut dpdv al temperaturilor, și știi că nu-mi place să combat aiurea-n tramvai.

Edited by buntzi, 31 January 2021 - 11:02.


#39
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 sebulbus, on 31 ianuarie 2021 - 10:58, said:

Ai absoluta dreptate. Dar totusi, ne luminezi la ce masina ai aceasta tapiterie ca s-o putem vedea si noi?
Nu !

Topicul asta nu e despre mine .

#40
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006
N-o fi, da' tu ai scos duda cu interior în piele întoarsă (naturală, nu oricum) la mașini de "ceva mai mult de 20k€". Ne-ai făcut curioși pe toți...
Desigur, poți oricând să-ți ascunzi jignirea sub "buey, și 150k€ e mai mult de 20k, deci am avut dreptate" da' ideea rămâne...

#41
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005

 buntzi, on 31 ianuarie 2021 - 10:59, said:

Să nu exagerăm. Pielea naturală se vinde pentru blazon și imagine, nu pentru calitățile nemaipomenite. Am avut mașină cu interiorul din piele (de-aia adevărată, de pe vacă), am avut și cu interior din "piele" ecologică a.k.a. vinilin (deși cred că era tot piele naturală dar acoperită cu vopsea poliuretanică pentru "culoare"), și ultimele două (trei cu aia de acasă) cu interior în alcantara.
De foarte departe interiorul în alcantara e cel mai comod și mai plăcut dpdv al temperaturilor, și știi că nu-mi place să combat aiurea-n tramvai.
Stai chill, nu exageram. Da, interiorul cel mai comod e cel textil si derivatele lor. Dar daca din alte motive esti nevoit sau vrei sa alegi piele se poate trai bine mersi cu ea. Cred ca mai sus de A6/5er nici nu mai poti opta pentru alcantara daca nu te uiti la vreun nivel de dotari care aduce a sport.

(side note: toata pielea de automotive e coated de foarte multi ani. Cele care se cheama ultraleather, sensatec, MB tec etc sunt viniluri, piele ecologica, sintetica, vegan leather sau cum o mai fi politically correct acum)

 DDooGG, on 31 ianuarie 2021 - 11:01, said:

Nu !

Topicul asta nu e despre mine .

Eram ironic...

Edited by calinkgb, 31 January 2021 - 12:19.


#42
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 buntzi, on 31 ianuarie 2021 - 11:05, said:

N-o fi, da' tu ai scos duda cu interior în piele întoarsă (naturală, nu oricum) la mașini de "ceva mai mult de 20k€". Ne-ai făcut curioși pe toți...
Desigur, poți oricând să-ți ascunzi jignirea sub "buey, și 150k€ e mai mult de 20k, deci am avut dreptate" da' ideea rămâne...
Lasa textele , am raspuns punctual la o afirmatie gresita a unui membru si am avut dreptate ca omul a recunoscut ca a gresit , neavand idee ca exista ceea ce sustinea dansul cu tarie ca nu .
Daca sunteti asa curiosi aveti google la dispozitie .
P.S. Tapiteria o poti face pe comanda la ateliere specializate si poti pune ce material vrei inclusiv model si culoare .

#43
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006

 DDooGG, on 31 ianuarie 2021 - 11:09, said:

Lasa textele , am raspuns punctual la o afirmatie gresita a unui membru [...]
Mno, deci fix ce-am zis...Lasă, nu e nevoie să explici nimic, e lămurită treaba clonel...

 sebulbus, on 31 ianuarie 2021 - 11:08, said:

[...]toata pielea de automotive e coated de foarte multi ani. Cele care se cheama ultraleather, sensatec, MB tec etc sunt viniluri, piele ecologica, sintetica, vegan leather sau cum o mai fi politically correct acum[...]
Da, la alea de acum așa e. Totuși, am senzația că la A4 pe care l-am avut înainte (2014) era ceva gen combinație. Coated, da, da' peste piele naturală (cred că de categoria 2-a sau așa ceva).
Sigur, pot să mă înșel, da așa îmi sună clopoțelu' că mă uitasem la vremea respectivă, mânat de faptul că nu mai mirosea la fel a piele în mașină ca la aia albă. O tempora...

#44
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005
Nu e asta un indiciu. De exemplu am acum si o Giulia din 2018 (dar care a costat mai putin de 20k, ca sa il satisfaca pe prietenas) care si la 15k km inca mirosea puternic a piele. Pe de alta parte am/avut masini care nu au mirosit foarte puternic, toate din piele de animal. Tine de procedeul de fabricatie si unul din targeturi mai nou e sa limiteze emisiile de compusi volatili, adica inclusiv mirosul de piele. Daca ai vrea sa il adaugi inapoi, cred ca exista inclusiv produse de curatat care au si parfumul de ce o fi fost chestia care da mirosul "de piele".

Acum de ce ziceam ca toata pielea e glazurata de multa vreme? Pentru ca in absenta chestiei asteia apa se impregneaza in ea si o pateaza (temporar sau definitiv). Ori nu cred ca-i masina pe lumea asta care sa nu fi avut contact macar cu umezeala, daca nu si alte lichide colorate. Cum nu se plange toata omenirea de tapiterii patate, cred ca putem stinge definitiv dilema asta.

#45
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004

 abac, on 30 ianuarie 2021 - 23:18, said:

Cum se poarta centura incorect?

Pe dupa spatarul scaunului, cuplata si stai pe ea, stil taxi-driver, cu "maimuta", sunt atatea "romanisme" cand vine vorba de centura de siguranta.

#46
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Aia nu este purtare de centura. Trasa pe la spate si stat cu curu' pe ea nu se numeste purtat. Se numeste ruleta ruseasca.

#47
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,454
  • Înscris: 04.05.2006

 abac, on 29 ianuarie 2021 - 19:47, said:

Are cineva experiente nasoale cu dinamica masinii cu acoperis panoramic de sticla?
Da...n-am mai putut lua curbele la 90 grade cu 110 la ora, a trebuit sa reduc la 107....

#48
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
La greutatea cam mare pentru 75kw per motor,as fi fost mai atent la greutatea diverselor accesorii sau optionale...

#49
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Prima mașină a fost cu un astfel de acoperiș, fix. Bestial pentru cei din spate, enervant pentru șofer.
Am și la ultima mașină, de data asta retractabil. Aceeași poveste, cu dezavantajul că vara e mai cald și iarna mai frig. Au pus un parasolar care poate fi tras pe post de plasă de insecte, dar nu prea ține umbra.

#50
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,454
  • Înscris: 04.05.2006
Pentru mine este cel mai inutil lucru. Am avut mașini și cu trapa și cu Panoramic.....când am văzut ca ma bat ultravioletele in freza....le-am acoperit și gata. Aia a fost.
Știu...ii zice moonroof, nu sunroof...da’ io noaptea dorm 😂😂😂

#51
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
La un anumit nivel socialo-economic ti se par multe optiuni de la masini mofturi.

De fapt ti se par unele marci cu totul mofturi.

#52
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Am avut plafon panoramic sau trapa transparenta pe aproape toate masinile mele. Exceptii au fost Wartburg-ul care avea trapa din tabla si Fiat Fullback (pickup) care nu are optiunea.

Pentru restul, am avut acoperis panoramic sau trapa transparenta. Niciodata nu au fost din sticla chioara care sa lase caldura sau lumina sa intre in exces in masina.

1. Nu am observat sa imi fie mai cald sau frig in functie de anotimp.
2. Nu am avut niciodata problema pe care o reclama unii ca li se incalzeste scafarlia.
3. Nici AC-ul si nici incalzirea pe timp de iarna nu si-au pierdut din eficienta din cauza plafonului panoramic sau a trapei.
4. Nu am observat probleme la dinamica masinii. Probabil din cauza ca majoritatea erau undeva in zona de 2 tone :)))

Si chiar nu mi-am pus problema ce m-as face daca s-ar rasturna masina.

Urmatoarea masina musai va avea acoperis panoramic sau minim trapa transparenta.

Personal, eu nu sunt un fan al climatizarii automate din masina si prefer, cand se poate, sa merg cu geamurile deschise. Mai ales prin natura, trapa sau acoperisul panoramic mi se par geniale. Toate masinile cu trapa sau acoperis panoramic retractabil au un parasolar care tine loc cu succes si unei plase de insecte.

Pentru o masina strict de uz urban, trapa sau acoperisul panoramic e util doar pentru a vedea mai bine semafoarele inalte de pe stalpi.

PS. Prefer scaune din piele in masina decat textil sau alte chestii. Presupun ca e un lucru de obisnuinta. Si, nevasta-mea a facut ochii cat cepele cand a vazut pretul la produsele de intretinere pentru tapiteria din piele.

#53
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Mie mi se pare o mare smecherie Alcantara. Cand te asezi in scaun practic esti sudat de el. Si cere intretinere zero.

Pentru mine intretinerea unei masini, ideal, trebuie sa fie zero virgula zero-zero la suta din timpul meu. Conduc masina de firma de peste 7 ani. Cine a zis ca masina de firma e cea mai buna masina din lume, a avut dreptate.

Anvelopele se schimba in parcarea firmei de catre firma specializata, pentru service de orice fel vine angajatul de la service dimineata, ia masina de la birou si mi-o aduce seara cu tot ce trebuie facut.

Cred ca o sa am o trauma cand o sa trebuiasca sa ma duc singur cu masinile la garaj pentru una-alta. Sper ca pana la pensie sa nu fie cazul.

Edited by abac, 01 February 2021 - 09:36.


#54
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Vezi de treaba,alcantara e o prostie si e si fragil,chiar daca sintetic.Dobitocii ce au demontat alternatorul masinii femeii recent au murdarit scaunul sofer de ulei ars,de pe hainele lor.Si acum ma voi chinui cu diluant in speranta ca se ia....Si mai e si culoarea jive....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate