Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Plafon panoramic

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#1
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Am dat comanda de un Leon e-hybrid si m-am incadrat la bani cu ceva optiuni, printre care si acoperis panoramic retractabil de sticla.

Masina deja s-a comandat nu mai e cale de intoarcere.

Problema e ca abia dupa aia m-am gandit ca ditai acoperisul de sticla ridica centrul de greutate al masinii. In plus masina fara acoperisul ala cantareste 1658 kg. Daca mai pui inca 100 de kile acoperisul ala ajunge la dracu greutatea.

Aproape ca imi pare rau ca l-am comandat.

Are cineva experiente nasoale cu dinamica masinii cu acoperis panoramic de sticla?

Cum se comporta in caz de accident si roll over?

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
In cazuri de nasoale d'astea iti trebuie airbaguri, centura si noroc.

#3
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Nu-l simti.. Atat doar ca mai troncane la gropi.. in rest e ok.

#4
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005

View Postabac, on 29 ianuarie 2021 - 19:47, said:

Problema e ca abia dupa aia m-am gandit ca ditai acoperisul de sticla ridica centrul de greutate al masinii. In plus masina fara acoperisul ala cantareste 1658 kg. Daca mai pui inca 100 de kile acoperisul ala ajunge la dracu greutatea.
...

Cum se comporta in caz de accident si roll over?

Cum naiba are o placa de sticla 100kg? Doar nu e din plumb! Pentru partea cu accidentul nu stiu, dar am un prieten cu exact tipul asta de panoramic roof care a prins o grindina nasoala, mare bafta ca avea Casco, costa o caciula de bani sa il inlocuiesti.
Parerea mea e ca arata fain inauntru, lumina etc, aproape iti da impresia ca esti intr-un cabrio cu acoperisul dat jos dar ca utilitate practica...

#5
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Stai liniștit. Nu se simte nimic.
Parcă zici că vorbești despre mașina de F1 a lui Hamilton :D
La ultimele 3 mașini am avut acoperiș panoramic din ăla de la un cap la altul, nici cea mai mică problemă. Nici măcar trăncănit sau zgomote.
Senzația de lumină sau cu el deschis când ești pe un drum curat, de-a dreptul specială.

#6
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Si totusi, esti sigur ca nu se poate modifica comanda? O perioada de timp dupa ce comanda pleaca catre fabrica, stiu ca se mai pot aduce modificari. Ai intrebat vanzatorul?

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postabac, on 29 ianuarie 2021 - 19:47, said:


Are cineva experiente nasoale cu dinamica masinii cu acoperis panoramic de sticla?


Tu ai impresia ca masina aia a fost proiectata si executata de diletanti?

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
De unde ai scos suta aia de kg? Abia acoperisul de tabla de cabrio se apropie de niste zeci de kg. Cu tot cu luneta.

#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Ingrasa-te pana vine masina si mai cobori centrul de greutate.

#10
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006

View PostReactor2015, on 29 ianuarie 2021 - 20:54, said:


Senzația de lumină sau cu el deschis când ești pe un drum curat, de-a dreptul specială.

Se face mai frig parca iarna, daca mergi cu el deschis.
Da' merge la femei, ca o duci pe malu marii, deschizi ala, i-a cazut bikinii imediat.

#11
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu se face frig iarna dacă tragi parasolarul de pânză sau ce o fi aia. :)
În rest, da, plus ca poate să scoată capul pe acolo dacă stă pe tine în timp ce o ții în brațe să admiri apusul :D

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
M-am uitat acum sa imi fac o idee. La BMW 3 tabla plafonului are 10 kg, sticla trapei are 5kg (inmulteste cu 2, ca sa obtii echivalentul uneia panoramice), parbrizul are vreo 11kg, luneta 7kg. Ce sa zic.. nu-ti lua caciula si compensezi diferenta de greutate sus.

View PostReactor2015, on 29 ianuarie 2021 - 21:52, said:

Nu se face frig iarna dacă tragi parasolarul de pânză sau ce o fi aia. Posted Image

Hai sa analizam altfel, ai zeci de kw caldura la discretie de la motor. Poti sa mergi si cu ea crapata si nu mori de frig, nu te trage de urechi. Si nici tabla de pe restul masinii nu exceleaza la izolatie termica.

#13
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006

View PostReactor2015, on 29 ianuarie 2021 - 21:52, said:

Nu se face frig iarna dacă tragi parasolarul de pânză sau ce o fi aia. Posted Image
În rest, da, plus ca poate să scoată capul pe acolo dacă stă pe tine în timp ce o ții în brațe să admiri apusul Posted Image

Confunzi plafonul cu trapa. Plus ca la mine n-avea nici o panza.

#14
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
La un PHEV este ultima grija un CoG ridicat, la o Cupra schimba problema, dar plafonul panoramic aduce alte probleme, pe langa cea a centrului de greutate. Aduce plafon interior usor coborat, aduce o suprafata dura care reflecta perfect zgomotul aducand armonici nedorite la muzica redata si amplificand zgomotul de fond al masinii, lucru atenuat cu storul tras complet, alta problema este fragilitatea lui in fata unui obiect aruncat/cazut pe el.

M-am uitat pe site la Seat, la Leon HB ai doar trapa, aia nu este la fel de grea ca un plafon panoramic, mai mari probleme sa-ti faci sa nu uiti sa-i faci si ei o revizie periodica.

La Corolla TS aduce un aport de ~100kg la masina, dar este de tipul panoramic, cu trapa si stor cu ajustare electrica.

#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Vise... sticla are cam 25kg/mp la grosimea de 1cm. Iar un rulou de carpa si un motor cantaresc mai nimic.

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018

View Postconnectorxp, on 29 ianuarie 2021 - 23:22, said:

M-am uitat pe site la Seat, la Leon HB ai doar trapa, aia nu este la fel de grea ca un plafon panoramic,


Uite-te la Leon 1.4 tsi plug in hybrid.

Attached File  panoramic roof.png   2.02MB   40 downloads

Nu pot sa modific comanda pentru ca e masina de firma, dealerul nu asculta de mine si departamentul de facilities au proceduri stricte, n-o sa mai modifice comanda nici daca se prabuseste cerul.

Dar in principiu am vazut cateva review-uri cu Octavia iV care are acelasi motor, greutate, dimensiuni si plafon panoramic si nu s-a plans nimeni de el. Deci sa fie plafon panoramic zic. O sa vad ce si cum.

Despre spargerea lui prin caderea de obiecte nici ca ma poate interesa mai putin la o masina de firma asigurata full.

Edited by abac, 30 January 2021 - 10:37.


#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Stai linistit, nu o sa se intample nimic rau. Cel mult va fi un pic mai cald vara. Daca te lasa sa pui trapa in tilt cu ruloul tras, nici macar asta.

#18
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Bite the bullet and enjoy the view! Merita, nu mergi cu masina pe ring sa simti kg alea si efectul lor in viata reala este prea mic. Mai mult o sa-ti faci griji sa-l ai mereu curat si fara amprente, ca si acum se mai gaseste cate unul sa puna degetul pe el si sa faci o revizie la mecanismul de la trapa.

Daca masina a intrat in productie, sau intr-o faza apropiata nu mai poti modifica, eventual renunta la ea si la acont si lua alta. La Dacia am avut un termen decent de reconfigurare masina, pana sa intre in faza de productie.

Tu ai ales Tourer sau HB? Ca pe site-ul romanesc apare "Sunroof panoramic" si in poza arata a trapa, nu plafon pentru HB. Dar in fine, tot un geam este.

Edited by connectorxp, 30 January 2021 - 20:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate