Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Pagube produse de utilajele de deszăpezire

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
A, deci gheata a zburat, nu pietre. Eh, am presupus eu gresit.

#20
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Tu nu ai gard la casa? ca bag sama aia nu trag cu prastia criblura aia sau cu ti-o facut gaurile alea.

#21
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 04.03.2016
Nu va supărați pe mine, insa subiectul postării este altul. Ma interesa unde pot depune o simpla plangere.

Este vina mea ca nu am specificat ca este vorba de gheata, de un DN asfaltat calumea, "blana" fara gropi, etc...

Am gard, asa cum am spus mai sus, DN este mai inalt fata de casa, gardul are undeva la 2M înălțime.

Edited by Ghiordi, 29 January 2021 - 16:15.


#22
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

 Ghiordi, on 29 ianuarie 2021 - 16:14, said:

Am gard, asa cum am spus mai sus, DN este mai inalt fata de casa, gardul are undeva la 2M înălțime.

Adica e casa mai jos decat drumul? Cumva amplasata in deal? Sau no, oricum... Eh, atunci e cam nasol.

Adica sa inteleg ca gheata a sarit peste gard si a lovit peretele casei.

Edited by Phobos, 29 January 2021 - 16:26.


#23
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 Ghiordi, on 29 ianuarie 2021 - 16:04, said:

Stau si ma amuz la ce răspunsuri primesc din partea unora (nu ma intelegeti gresit).

@DDooGG DN este mai inalt fata de casa, deci, gardul este egal cu zero la un astfel de incident.

Io ma amuz teribil . Adica ai gard dar trece zapada prin el direct pe casa . Gardul ala e invizibil?

 Ghiordi, on 29 ianuarie 2021 - 16:14, said:

Nu va supărați pe mine, insa subiectul postării este altul. Ma interesa unde pot depune o simpla plangere.

Este vina mea ca nu am specificat ca este vorba de gheata, de un DN asfaltat calumea, "blana" fara gropi, etc...

Am gard, asa cum am spus mai sus, DN este mai inalt fata de casa, gardul are undeva la 2M înălțime.
Si sare gheata peste 2 metri ? Nu cred !


Referitor la solicitarea ta faci plangere degeaba cat timp nu poti demonstra.

Edited by DDooGG, 29 January 2021 - 16:51.


#24
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016

 Ghiordi, on 29 ianuarie 2021 - 16:04, said:

@radu_alexandru19 plasa de tantari este doar pe partea unde se deschide geamul, daca este din doua, ca si in cazul meu, iti poate sparge geamul si cu plasa si fara, bucatile de gheata sunt ascuțite.
Exista plase care se pun pe toata suprafata geamului, se pot prinde in laterale si acopera toata fereastra. Sunt demontabile, nu blochezi fereastra.
Poti face la cativa metri de casa, cat tine casa, o prelata pe sina, pe schelet metalic, pe care sa o tragi iarna. Ca la teatru, cand se trage cortina Posted Image

Edited by Magicwisewolf, 29 January 2021 - 16:56.


#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 Magicwisewolf, on 29 ianuarie 2021 - 15:56, said:

Plase de tantari, pe care le tii si iarna. Nu cred ca te incomodeaza cu nimic, ba dimpotriva, te ajuta.

Daca nu pui la socoteala faptul ca impiedica intr-o oarecare masura patrunderea luminii,intr-adevar,nu incomodeaza cu nimic.

 Ghiordi, on 29 ianuarie 2021 - 15:19, said:

@adisz deci sa fac o plangere la primărie?

Nu.
Ti-am scris clar.Te adresezi acelei entitati care are in proprietate utilajul.

#26
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

 DDooGG, on 29 ianuarie 2021 - 16:50, said:

Si sare gheata peste 2 metri ? Nu cred !
Mai, tu n-auzi ca gardul si casa sunt mai jos decat soseaua? Deci gheata aia si daca zboara orizontal de sub roti, poate ca trece peste gard.

#27
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Inalta gardu daca e sub nivelul soselei .( ce gard e ala sub sosea , nici n-am mai vazut )

#28
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Voi n-ati vazut case cu temelia in marginea trotuarului, fara spatiu de gard?

Cand a nins zilele trecute si era floscaiala, treceau astia cu plugurile cu viteza de sarea zapada amestecata cu apa la juma de metru exact in masinile parcate pe marginea strazii. M-as mira daca acele masini n-au urme de zgarieturi. Cred ca ceva asemanator s-a intamplat si in cazul asta..

#29
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

 DDooGG, on 29 ianuarie 2021 - 17:19, said:

Inalta gardu daca e sub nivelul soselei .( ce gard e ala sub sosea , nici n-am mai vazut )

Ei, n-ai vazut...

[ https://www.informatiata.ro/wp-content/uploads/2019/06/asfalt-1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://media.hotnews.ro/media_server1/image-2019-06-28-23229325-41-strada-suceava.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.ytimg.com/vi/GQT2h07Xono/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 vj_Heaven, on 29 ianuarie 2021 - 17:25, said:

Voi n-ati vazut case cu temelia in marginea trotuarului, fara spatiu de gard?

De alea sunt peste tot si daca sunt si in curbe mai opresc tirurile in ele.
Ca protectie se pune tabla pe zid , astfel apa/gheata ricosata de pe drum nu distruge peretele .

 Phobos, on 29 ianuarie 2021 - 17:34, said:

Ei, n-ai vazut...

Il faci de 3-4 m inaltime daca nu vrei praf si zloata cand aerisesti.

#31
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 04.03.2016
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, insa subiectul discutiei era altul.

Cred ca aici se incheie discutia!
Va multumesc!

#32
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Pai chestia este ca datul in judecata sau chestia cu despagubirile, nu merita osteneala, aici au cazut cu totii de acord.

Iar daca vrei ca fenomenul sa nu se mai repete, numai asa poti face ca sa iei masuri de protectie.

Deci, hai sa redeschidem discutia. :)

#33
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016
Ideea e asa. Sa zicem ca afli pe cine trebuie sa sesizezi, faci hartii peste hartii, poze, dosare, pierzi timp sa le depui, esti sunat / chemat sa dai detalii suplimentare, etc. Intr-un final, sa zicem ca rezolvi, esti despagubit.
Apoi, cauti meserias sa repare, etc.
A doua zi, dupa ce ai reparat, se intampla din nou. Ce faci ? O iei de la capat, ai atata timp, ai atatia nervi ?
Eu as incerca sa rezolv cauza, nu doar efectul.
Asta incearca oamenii astia pe aici sa iti transmita.
Dar daca pe tine te intereseaza doar efectul, asta e...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate