Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Defaimare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Daaaan

Daaaan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.01.2021
Buna ziua,

O persoana juridica din Franta vrea sa ma dea in judecata pentru defaimare (Slander/Libel) dupa ce am trimis clientilor lui mailuri in legatura cu faptul ca nu mi-a facut plati de cativa ani.

Tot ce am scris in mailurile trimise clientilor e 100% adevarat, am zis doar ce mi s-a intamplat mie, nu l-am injurat sau vorbit de rau (doar ca m-a mintit mult timp) si poate fi dovedit prin documente.

A zis ca-mi va trimite o scrisoare legala (legal letter) si ca va cere daune financiare.

Cum ar trebui sa procedez? Ar trebui sa caut un avocat in Romania sau Franta?

Va multumesc!

#2
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Daaaan, on 29 ianuarie 2021 - 12:20, said:

Buna ziua,

O persoana juridica din Franta vrea sa ma dea in judecata pentru defaimare (Slander/Libel) dupa ce am trimis clientilor lui mailuri in legatura cu faptul ca nu mi-a facut plati de cativa ani.

Tot ce am scris in mailurile trimise clientilor e 100% adevarat, am zis doar ce mi s-a intamplat mie, nu l-am injurat sau vorbit de rau (doar ca m-a mintit mult timp) si poate fi dovedit prin documente.

A zis ca-mi va trimite o scrisoare legala (legal letter) si ca va cere daune financiare.

Cum ar trebui sa procedez? Ar trebui sa caut un avocat in Romania sau Franta?

Va multumesc!
dacă nu te-a contactat un avocat cred că poți sta liniștit. Abia când vei primi scrisoarea de la un avocat adevărat poți să te îngrijorezi cu toate că dacă ce ai afirmat e adevărat și poți proba cu documente nu cred că e cazul.

Când vine scrisoarea aia de la avocat atunci caută și tu un avocat care să te sfătuiască. Până atunci dormi liniștit, probabil indivizii nu-și permit să plătească un avocat sau taxe judiciare.
Dacă ar fi angajat un avocat primul lucru pe care li l-ar fi spus ar fi fost să nu mai comunice în nici un fel cu tine, că se ocupă ei de asta.

#3
Daaaan

Daaaan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.01.2021
Am inteles, multumesc mult pentru raspuns!

"OUR LEGAL OFFICE WILL BE IN CONTACT" asta mi-a scris la sfarsitul ultimului mail.

#4
Daaaan

Daaaan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.01.2021
De asemenea, se poate sa-mi trimita scrisoarea in care sa ceara daune financiare mari, desi cazul nu este neaparat unul serios de defaimare? Avocatii ar accepta sa inainteze un asemenea caz?

#5
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Spui ca poate fi dovedit prin documente ca nu ti-a facut plati de cativa ani.
Daca asa sta treaba dal  in judecata.Fa-i tu surpriza,fara nici un anunt.

#6
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Pana la slander/libel eu mi-as face griji de folosirea unei liste de clienti (la care presupun ca aveai acces printr-un contract ceva) in afara clauzelor contractului...

#7
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Interesant. Le-ai trimis si motivele pentru care nu ai fost platit sau va fi "surpriza emisiunii"?
Nu sunt avocat, dar as cauta orice dovada ca ai fost incompetent si de rea-credinta.

#8
Daaaan

Daaaan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.01.2021

 ascee_ro, on 29 ianuarie 2021 - 18:42, said:

Pana la slander/libel eu mi-as face griji de folosirea unei liste de clienti (la care presupun ca aveai acces printr-un contract ceva) in afara clauzelor contractului...
Domeniul este in fotografie, clientii ii gasesti pe instagram usor.

 danvlas, on 29 ianuarie 2021 - 18:59, said:

Interesant. Le-ai trimis si motivele pentru care nu ai fost platit sau va fi "surpriza emisiunii"?
Nu sunt avocat, dar as cauta orice dovada ca ai fost incompetent si de rea-credinta.
Joburile au fost terminate, livrate, acceptate si publicate de catre client la timp.
Nu a zis niciodata de ce nu a vrut sa faca platile. Pur si simplu le-a ignorat.

#9
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

acă ce ai afirmat e adevărat și poți proba cu documente nu cred că e cazul.
nu trebuie
nu stiu cum e la ei... la noi se numeste si "prejudicii de imagine"
adica prejudicii deci cuantificabile...
daca o curva iese din sala de judecata unde a fost condamnata pentru prostitutie, dovedita fiind si tu i te adresezi cu apelativul "prostituat-o!" esti bun de plata!
i-ai adus prejudicii de imagine! ai calomniat-o etc... n-are nicio treaba cu adevarul...
daca aduni asta la ce a zis colegul mai sus... aka listele cu adrese de mail... esti ca si mancat...
daca apelatu ru la un avocat... ehe... puteai sa-i ceri insloventa...

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 apocalipsul, on 29 ianuarie 2021 - 19:48, said:

....tu i te adresezi cu apelativul "prostituat-o!" esti bun de plata!....
masacrarea limbii romane nu cred ca se pedepseste prin lege, din pacate.

#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Daaaan, on 29 ianuarie 2021 - 17:57, said:

De asemenea, se poate sa-mi trimita scrisoarea in care sa ceara daune financiare mari,
de cerut, poate să ceară oricine orice.
Știi vorba aia: nu e prost ăla care cere, e ăla care dă?
Aici se aplică.
Nimic, în afară de o hotărâre judecătorească, nu ar trebui să te determine să deschizi portofelul.

 apocalipsul, on 29 ianuarie 2021 - 20:26, said:

ce stii tu despre limba romana colegule?!?
cred că știe mai multe ca tine

 apocalipsul, on 29 ianuarie 2021 - 19:48, said:

nu stiu cum e la ei... la noi se numeste si "prejudicii de imagine"
adica prejudicii deci cuantificabile...
mai ușor cu pianul pe scări că zdrăngăne.
Până să ajungi să cuantifici ”prejudiciul de imagine” e cale lungă.

#12
Daaaan

Daaaan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.01.2021

 DaculScoril0, on 29 ianuarie 2021 - 20:52, said:

de cerut, poate să ceară oricine orice.
Știi vorba aia: nu e prost ăla care cere, e ăla care dă?
Aici se aplică.
Nimic, în afară de o hotărâre judecătorească, nu ar trebui să te determine să deschizi portofelul.


Multumesc mult pentru raspunsuri!

Daca de exemplu imi trimite scrisoarea de la avocat in care cere despagubiri eu ce ar trebui sa fac? O ignor? Trebuie sa-i raspund printr-un avocat, si sa-i zic ca nu ii dau nimic?

Daca nu accept conditiile scrisorii, e automat caz in instanta? Sau el se poate retrage fiindca ar costa prea mult sa duca toata chestia asta in instanta?

Imi pare rau pentru atatea intrebari, dar e prima data cand ma confrunt cu asa ceva.

#13
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
initiator, tu de ce ai trimis acele scrisori clientilor firmei respective? Care a fost scopul tau ?

#14
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
initiator
cand/daca vei fi contactat oficial de un avocat, sau vei primi o instiintare oficiala, e cazul/necesar sa consulti si tu un avocat!
poti consulta un avocat chiar si acum... oficial sau neoficial... ca nu strica ca sa=ti spuna cam ce si daca iti pot ei face...
daca amenintarea e reala, depinde de tine ce decizie iei... si gandeste-te simultan la o solutie de a-ti recupera banii cuveniti de drept!

Edited by althea, 30 January 2021 - 13:19.
Ai fitilul prea scurt. Controlează-ti atitudinea si limbajul.


#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 Daaaan, on 29 ianuarie 2021 - 21:31, said:

Daca de exemplu imi trimite scrisoarea de la avocat in care cere despagubiri eu ce ar trebui sa fac? O ignor? Trebuie sa-i raspund printr-un avocat, si sa-i zic ca nu ii dau nimic?
o scrisoare de la un avocat nu are nici o semnificatie legala. poti plati si tu un avocat sa trimita o astfel de scrisoare, mai mult de cateva sute de lei n-ar trebui sa-ti ia :)
scrisoarea respectiva poate fi, eventual, baza unei negocieri. sau poate fi o dovada in instanta cum ca persoana respectiva a incercat intai o negociere si abia apoi s-a dus la judecatorie/tribunal (sau ce or avea ei pe acolo).
poti sa o ignori, daca n-ai chef sa-ti bati capul cu ea.

 Daaaan, on 29 ianuarie 2021 - 21:31, said:

Daca nu accept conditiile scrisorii, e automat caz in instanta?
nu.
actiunea in instanta tot explicit trebuie deschisa, in functie de ce doreste respectivul.

 Daaaan, on 29 ianuarie 2021 - 21:31, said:

Sau el se poate retrage fiindca ar costa prea mult sa duca toata chestia asta in instanta?
se poate retrage oricand.


pe total ideea sa trimiti scrisori clientilor lui n-a fost prea grozava, pentru ca pot exista consecinte.

#16
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
Totul se rezuma in cazul tau la " De unde aveai adresele clientilor?" si daca aveai dreptul sa le accesezi.

#17
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Domeniul este in fotografie, clientii ii gasesti pe instagram usor.
sper ca ai auzit de GDPR, nu?
bine, n-are legatura cu penalul si defaimarea... are legatura cu ce ai facut tu Posted Image

#18
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Deci ala nu ti-a platit banii munciti de tine, dar are pretentia ca tu sa stai ca prostu si sa faci foamea ... ma ale dracu legi sunt pe lumea asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate