Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Nelamurire VIZA si pasaport pentru SUA

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am o nelamurire in legatura cu obtinerea vizei (sedere/turism etc) pentru SUA. Recent la tv a fost prezentat un caz cu un interlop care a fost impuscat de alti interlopi. Astia se aflau in SUA de ceva ani (din 2018 cel putin era in SUA cel impuscat).

1. Cum au reusit sa obtina VIZA ? Ca sa nu mai mentionez ca cel impuscat avea si cazier.
2. In caz ca au intrat ilegal (ma indoiesc de asta), cum au putut atat timp sa se fereasca de politie, sa fie legitimati (la un punct d control, la o granita etc) ?

Stiam ca obtinerea unei vize pt SUA este un proces extrem de minutios, trebuie sa fiifara niciun fel de bube. Daca au luat viza de turist, asta inseamna ca au o perioada limitata de a ramane pe teritorul SUA. Dupa este nasol daca ramai.




https://www.digi24.r...xecutat-1442106

Edited by MembruAnonim, 29 January 2021 - 10:56.


#2
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pai raspunsul e in cuvantul "interlop".
Le-o fi zis ca e nepotul original al lui Sadoveanu.

#3
romanul10

romanul10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 07.05.2020
Si eu doresc sa obtin viza pentru SUA. Dar se obtine foarte greu. Vreau sa vizitez sora, nu am mai vazut-o de 14 ani, din 2006.

#4
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu am luat viza aplicand din pat, in pijamale. Am mers la un interviu de 5 minute si asta a fost. Poza de pe viza , se vede bluza de pijama mov Posted Image  . Nu inteleg care e faza cu viza luata greu.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,263
  • Înscris: 01.12.2001

 MembruAnonim, on 29 ianuarie 2021 - 10:49, said:

, cum au putut atat timp sa se fereasca de politie, sa fie legitimati (la un punct d control, la o granita etc) ?
La o populație de 332 milioane locuitori crezi că e greu?
La noi îs 19 milioane de locuitori și pe mine de 10 ani nu m-a legitimat vreun polițist pe drum.
Pe unii, chiar niciodată în viața.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

 romanul10, on 29 ianuarie 2021 - 11:13, said:

Si eu doresc sa obtin viza pentru SUA. Dar se obtine foarte greu. Vreau sa vizitez sora, nu am mai vazut-o de 14 ani, din 2006.

 Catean, on 29 ianuarie 2021 - 11:19, said:

Eu am luat viza aplicand din pat, in pijamale. Am mers la un interviu de 5 minute si asta a fost. Poza de pe viza , se vede bluza de pijama mov   . Nu inteleg care e faza cu viza luata greu.

Vedeti ca aici e aria de emigrare, nu de calatorii Posted Image

Edited by AlexEn, 29 January 2021 - 11:21.


#7
romanul10

romanul10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 07.05.2020
Na, depinde acum de noroc.

#8
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 romanul10, on 29 ianuarie 2021 - 11:23, said:

Na, depinde acum de noroc.
Secretul este la intrebarea "Stii pe cineva in U.S." sa raspunzi cu NU. Daca aplici pentru viza de turist, mergi turist.

#9
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 18.12.2004

 MembruAnonim, on 29 ianuarie 2021 - 10:49, said:

Am o nelamurire in legatura cu obtinerea vizei (sedere/turism etc) pentru SUA. Recent la tv a fost prezentat un caz cu un interlop care a fost impuscat de alti interlopi. Astia se aflau in SUA de ceva ani (din 2018 cel putin era in SUA cel impuscat).

1. Cum au reusit sa obtina VIZA ? Ca sa nu mai mentionez ca cel impuscat avea si cazier.

Probabil au ales calea mai simpla, pasaport american, asa ca nici nu au avut nevoie de viza

#10
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007

 romanul10, on 29 ianuarie 2021 - 11:13, said:

Si eu doresc sa obtin viza pentru SUA. Dar se obtine foarte greu. Vreau sa vizitez sora, nu am mai vazut-o de 14 ani, din 2006.
Nici sora nu reușește să obțină viza de România ?

#11
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
E simplu de ajuns: Romania - Mexic, fara viza (ca roman nu ai nevoie de viza). In Mexic gasesti calauze care sa te treaca granita si ta-daaa, visul american se desfasoara in fata ta.
Ai nevoie doar de suficiente fonduri pt toate costurile implicate (bilet de avion, calauza) si disponibilitatea de a sobolani pe la granita, pana treci. Un interlop nu cred ca are greturi legate de faptul ca trebuie sa se ascunda prin cine stie ce portbagaj/container, sobolaneala e in natura lor.

Edited by Lowrider, 29 January 2021 - 12:35.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

 MembruAnonim, on 29 ianuarie 2021 - 10:49, said:


1. Cum au reusit sa obtina VIZA ? Ca sa nu mai mentionez ca cel impuscat avea si cazier.
2. In caz ca au intrat ilegal (ma indoiesc de asta), cum au putut atat timp sa se fereasca de politie, sa fie legitimati (la un punct d control, la o granita etc) ?


Orice cetatean este cinstit pana la proba contrarie.Teoretic.

Avand in vedere ca SUA nu se afla izolata,ci are granite luuuungi cu Mexicul si Canada,in plus posibilitati nelimitate de accedere pe calea apei,cred ca-ti dai seama ca nu-i chiar imposibil sa intri ilegal.


ps.
Am un cunoscut care a stat 10 ani fara viza si a "picat" intr-o razie de amploare.Nu facuse nimic ilegal,a avut ghinion cu carul.Pana atunci lucrase,statea in chirie,samd.

#13
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010

 MembruAnonim, on 29 ianuarie 2021 - 10:49, said:

Am o nelamurire in legatura cu obtinerea vizei (sedere/turism etc) pentru SUA. Recent la tv a fost prezentat un caz cu un interlop care a fost impuscat de alti interlopi. Astia se aflau in SUA de ceva ani (din 2018 cel putin era in SUA cel impuscat).
Au intrat prin Mexic. Low profile in state, below the radar. Pana la un punct.
Am vazut dupa raspunsul lui Lowrider. Sorry.

Edited by lucianburjuiul, 29 January 2021 - 12:49.


#14
romanul10

romanul10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 07.05.2020

 Brainie, on 29 ianuarie 2021 - 12:17, said:

Nici sora nu reușește să obțină viza de România ?
Ba da, dar nu poate veni deocamdata.

#15
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 Catean, on 29 ianuarie 2021 - 11:19, said:

Eu am luat viza aplicand din pat, in pijamale. Am mers la un interviu de 5 minute si asta a fost.
Viza turistica se ia usor. Cred ca au baza de date cu delicventii si criminalii si pe aia ii resping.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Interlopul asta care a foat impuscat avea condamnare aici in ro. Si totusi zburda fara griji prin SUA din 2018

Edited by MembruAnonim, 29 January 2021 - 13:26.


#17
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Poate a intrat ilegal in SUA.

#18
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Am luat vize de S.U.A. de vreo 5 ori cu prezenta fizica de la Consulat si de vreo 2 ori cu trimiterea actelor prin curier. Am vazut de mai multe ori sectanti (adventisti, pocaiti, etc.) care obtineau viza fluierand, pe baza unor scrisori de la organizatii religioase din S.U.A. Oamenii aia erau veniti din fundul tarii, nu stiau nimic de acte, fotografii, limba engleza. Ma asteptam sa nu ia viza, o obtineau imediat.
Multi rromi de la noi sunt penticostali sau de alte secte, poate asa obtin vize... Odata ajunsi in S.U.A., pot sta ani de zile ilegal, daca nu starnesc autoritatile de-acolo...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate