Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Am platit pentru 3 foi de sticla, am primit 2 foi "3 camere"

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
e1ioan

e1ioan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.10.2017
In primul rand, nu sunt in Romania.

Am o persoana care am angajat-o sa schimbe acoperisul la apartamentul care l-am cumparat. Omul a zis ca geamurile trebuie schimbate si a zis ca daca vreau poate primi el cateva oferte. A primit el cateva oferte, am primit si eu... si cea mai buna oferta a fost ce a gasit el, 6 geamuri mari 1860x1080, unu de 1580x580, unu de 950x430, o usa de intrare 2570x1040 (asa inalta din cauza geamului in semicerc deasupra usii care e parte din rama).
Intelegerea a fost 3 foi de sticla.

Costul total a fost 3000 euro.

Azi imi trimite omul poze cu geamurile instalate si am vazut ca sunt 2 foi de sticla. L-am intrebat sa confirme daca sunt doua sau trei si a zis "sunt 3 camere" (nici nu stiu ce inseamna aia). Can am zis ca pretul pentru doua foi trebuia sa fie mult mai ieftin, a zis "nu poti sa gasesti mai ieftin in 3 camere".

Am fost inselat?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poate ca profilul ramei are trei camere Posted Image

#3
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Da, fireste. Pastreaza conversatiile cu el si inroseste.i fundul cu plangere pentru inselatorie sau mai departe in instanta daca e nevoie.

La ultimul apartament amenajat am pus Veka cu 3 foi de sticla si 7 camere. Apartament situat spre Vest, dupa amiezile de vara cand era jale afara, inauntru n.aveai nevoie de AC cu geamurile inchise. Cu 2 foi si 6 camere n.am avut efectul asta nici cu pom sub geam.

LE: profilul de PVC, tamplaria, in sectiune, are 3 (in cazul tau) compartimente de aer, ''camere''. Discutia intre 2 si 3 camere se facea acum 20 de ani, nici nu stiam ca acum se fac cu mai putin de 5 camere. Cu cat mai multe ruperi de punte termica, cu atat mai bine.

Edited by dimripper, 28 January 2021 - 21:39.


#4
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005
3 camere se refera la profilul PVC, nu la sticla. Oricum e mai mult marketing decat avantaje reale la izolare termica. Ce zici tu se numeste geam tripan care intr-adevar, are 3 foi de sticla.

#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Camere, foi dar daca nu exista o izolatie corespunzatoare si se incinge betonul degeaba. Adica nu numai prin "geam" se face transferul de caldura/frig.

#6
e1ioan

e1ioan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.10.2017
Care e diferenta in pret intre doua foi de sticla si geam tripan?

#7
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005
Nu numai prin geam, dar in proportie majora, suprafata vitrata e mult mai mare decat cea a ramei PVC.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Tripanul e mai scump - deinde de cine il face, dar poate fi 30-40%.
Ideea e ca ptr tripan e nevoie de un profil mai lat - la 3 camere cred ca e extrem de subtire si ala - a luat ce a gasit mai ieftin.

Parca vad ca si geamul pus e float ordinar, fara Low-E...

#9
e1ioan

e1ioan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.10.2017
Poza cu geamurile instalate:

[ https://i.imgur.com/zvvxAw5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici e poza daca vreti sa vedeti mai in detaliu: https://i.imgur.com/zvvxAw5.jpg

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Asa arata un tripan in sectiune - cu rama cu tot.
In rama se vad mai multe camere - in profil.

Attached Files



#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Nu știu dacă ai fost înșelat sau nu (la preț ma refer), dar e posibil ca omul tău sa nu înțeleagă diferența între profil rama cu 3 camere și geam tripan, cu 3 foi de sticla.
Profilul cu 3 camere e cam depășit, acum se folosește cel cu minim 5 camere.
Tu nu ai intrat în posesia ofertei primita de el? Ce scrie acolo? Niște specificații tehnice ar trebui sa existe, legate de profil, de sticla, de feronerie.

PS. Frumoasa zona. Nu înțelegeam cum vine asta cu schimbatul acoperișului la apartament, dar m-am lămurit :-).

Edited by corinadaniela, 28 January 2021 - 21:55.


#12
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

 eiffel, on 28 ianuarie 2021 - 21:47, said:

Parca vad ca si geamul pus e float ordinar, fara Low-E...

Pai float e float, diferenta e data doar de depunerile de argint pe unul din geamuri. Nu e cu nimic mai bun geamul adica sticla in sine, la alea cu low-e.

#13
e1ioan

e1ioan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.10.2017

 corinadaniela, on 28 ianuarie 2021 - 21:50, said:

Nu știu dacă ai fost înșelat sau nu (la preț ma refer), dar e posibil ca omul tău sa nu înțeleagă diferența între profil rama cu 3 camere și geam tripan, cu 3 foi de sticla.
Profilul cu 3 camere e cam depășit, acum se folosește cel cu minim 5 camere.
Tu nu ai intrat în posesia ofertei primita de el? Ce scrie acolo? Niște specificații tehnice ar trebui sa existe, legate de profil, de sticla, de feronerie.

PS. Frumoasa zona. Nu înțelegeam cum vine asta cu schimbatul acoperișului la apartament, dar m-am lămurit :-).

Da, si eu cred la fel. Omul cu acoperisul cred ca si el a fost surprins cand a vazut ca au venit cu geamuri cu doua foi de sticla, nu cred ca el m-a tras in piept... cel putin pretul care l-a cerut pentru acoperis a fost acceptabil. Mai usor ma tragea in piept cu acoperisul care e in valoare de 17 mii euro decat cu geamurile.

Problema e ca sunt dezamagit, am vrut geamuri cu 3 foi de sticla si am primit cu doua. Chiar daca trebuia sa platesc mai mult, as fi platit pentru 3 foi.

#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Daca nu a scris in oferta compozitia sticlei si s-a macanit doar pe gura, bine pa.

#15
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

 e1ioan, on 28 ianuarie 2021 - 21:43, said:

Care e diferenta in pret intre doua foi de sticla si geam tripan?
pe mp e cam 12 euro+ TVA,la o configuratie 4s+ f4+low-e,un tripan de calitate se pune pe minim un profil de 70 mm( pt a avea loc tripanul de  minim 40 mm),dar trebuie avut în vedere și greutatea sticlei care e mai mare, profilul poate avea 4-5-6-7 camere depinde de producător( personal am văzut și lucrat cu profil lat de 70 cu 3 camere🤐)

#16
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
initiator!!! tu ce vrei de fapt? care e scopul postarii initiale? doar sa te lauzi sau ce?!?
sau ai vreo problema?
de unde stii ca ai platit pentru 3 foi? ai vreun contract ceva?!?
3 camere si 2 foi de geam e baza de jos a low-end-ului adica e cea mai neperformanta alegere

Edited by apocalipsul, 28 January 2021 - 22:54.


#17
e1ioan

e1ioan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.10.2017

 apocalipsul, on 28 ianuarie 2021 - 22:52, said:

initiator!!! tu ce vrei de fapt? care e scopul postarii initiale? doar sa te lauzi sau ce?!?
sau ai vreo problema?
de unde stii ca ai platit pentru 3 foi? ai vreun contract ceva?!?
3 camere si 2 foi de geam e baza de jos a low-end-ului adica e cea mai neperformanta alegere


Am postat sa intreb daca am fost tras in piept la pret. Am vrut 3 foi dar au fost instalate 2. Pretul total a fost 3000 euro. Am dat dimensiunile geamurilor si ma asteptam ca cineva care cunoaste subiectul (suntem in forum specializat nu?) sa imi zica "n-ai primit ce ai vrut dar pretul de 3000 euro e acceptabil pt ce ai primit" sau "pretul care l-ai platiti e mult prea mare pt ce a fost instalat".

Stiu ca nu prea mai am ce sa fac, dar totusi sunt interesat cat de fraier am fost.

#18
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Ce profil ai spus ca este?
Dar feronerie?
Ce culoare?
E posibil sa fi primit ceva care sa merite banii aia.Sau ceva putin supraevaluat
Apropo pune si o poza cu usa

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate