Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Telegram in loc de WhatsApp

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Recenta actualizare (7.4) de la Telegram permite ca toate "chaturile" de pe WhatsApp sa fie importate.
Deocamdata doar individual si fara continut media.
Fisierele media nu sunt acceptate în prezent și sunt utilizate în schimb pur și simplu ca nume al fișierului original.
În plus față de WhatsApp, totul funcționează și cu chat-urile de la Line și Kakao Talk.

1) Deschideți un chat WhatsApp
2) Atingeți contactul din partea de sus
3) Atingeți Export chat în informațiile de contact
4) selectați acum Telegram ca locație de stocare pentru export
5) În Telegram trebuie să confirmați importul mesajelor

Conversațiile se mută de la WhatsApp la Telegram.

Si Treema si Signal (garantează criptarea end-to-end) lucreaza la asa ceva.

Pentru cei cu si cu telefoane "android" (sau doar cititori ai acestei rubrici) va urma in curand actualizarea pentru android.

P.S.Scuze pentru repetitie (android, android) in aceeasi fraza. N-am gasit alta rima (citat celebru) Posted Image!

Edited by breitner, 28 January 2021 - 16:17.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,905
  • Înscris: 01.01.2010
Deocamdata le folosesc pe ambele. Integrarea completa nu va fi niciodata posibila, bineinteles.

#3
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Si de ce nu as folosi Whatsapp? 🙄 Eu prefer sa ramana toata lumea pe o singura platforma, nu sa am 15 contaza pe whatsapp, 30 pe telegram, 10 pe Vider, 5 pe Skype etc. Asa in fiecare an sau la un anumit interval de timp apare alta aplicatie, apoi alta, si alta, si alta etc. 🤦 Si cu retelele sociale la fel: era hi5, apoi s-au mutat toti pe facebook. Jumatate din prieteni erau intr-o parte iar jumatate in alta. Dupa ce au migrat toti pe facebook (inclusiv eu) a fost o perioada de “pace”, apoi a aparut Instagram, tik tok, mai nou se vorbeste si pe Snapchat etc. Naiba sa le ia ca mi-au facut capul calendar!

#4
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Pana exista WhatsApp nu ma intereseaza alte basini.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,905
  • Înscris: 01.01.2010
Nu e bine nici asa, boy. Ca te trezesti ca de maine, devine si Whatsapp, Facebook Messenger, cu garla de reclame si un fel de monopol pe functii, de numa-numa. Cu cat mai multe, cu atat mai bine. Avem memorie sa instalam nu doua, si doua sute de aplicatii de chate. More is better.
Ideal asa ar fi, intri in aplicatie, dai de toti. Eu imi amintesc ca aveam 3 contacte pe Whatsapp. In un an si jumatate, lista s-a populat.

#6
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 DDooGG, on 28 ianuarie 2021 - 16:23, said:

Pana exista WhatsApp nu ma intereseaza alte basini.
Pai, tocmai fiindca va deveni cea mai mare basina Wazupu', e bine sa schimbati platforma.

Edited by ursamajor, 28 January 2021 - 16:27.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Si de ce nu as folosi Whatsapp? �� Eu prefer sa ramana toata lumea pe o singura platforma
Pai vezi celelalte 4 topice legate de problemele Whatsapp si ce platforme pot inlocui WhatsApp-ul
Ai cate un topic ptr fiecare - Telegram ( chiar 2 ), Viber si Signal - asta din urma ar parea castigator deocamdaata - a avut cei mai multi utilizatori noi luna asta.

https://forum.softpe...e-mai-populara/
https://forum.softpe...m-sau-whatsapp/
https://forum.softpe...sapp-in-europa/
https://forum.softpe...fe-la-whatsapp/

Motivul exact fiind deciziile Whatsapp de luna trecuta - reclame, plata si noua politica de a pune la comun datele utilizatorilor cu Facebook.

Edited by eiffel, 28 January 2021 - 16:30.


#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 boy4ever, on 28 ianuarie 2021 - 16:21, said:

Si de ce nu as folosi Whatsapp? �� Eu prefer sa ramana toata lumea pe o singura platforma, nu sa am 15 contaza pe whatsapp, 30 pe telegram, 10 pe Vider, 5 pe Skype etc. Asa in fiecare an sau la un anumit interval de timp apare alta aplicatie, apoi alta, si alta, si alta etc. �� Si cu retelele sociale la fel: era hi5, apoi s-au mutat toti pe facebook. Jumatate din prieteni erau intr-o parte iar jumatate in alta. Dupa ce au migrat toti pe facebook (inclusiv eu) a fost o perioada de “pace”, apoi a aparut Instagram, tik tok, mai nou se vorbeste si pe Snapchat etc. Naiba sa le ia ca mi-au facut capul calendar!

Si o sa constatam ca peste X ani (5-6) revenim la telefonia standard si la SMS-uri...

Ontopic: sa vedem cat va dura treaba asta (cu exportul si importul de date).

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,246
  • Înscris: 01.12.2001
Eu am 1.227 persoane in agenda telefonica. Din astea 606 au Whatsapp si doar 67 au Telegram. Deci?
Ce ziceti? Cum e raportul asta?

#10
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,520
  • Înscris: 01.08.2006
Majoritatea au dat Agree la solicitarea aia din Whatsapp, de a fi e acord cu noile prevederi, fara sa citeasca macar ce e. Majoritatii nu le pasa de datele alea ce le imparte whatsapp cu facebook.
Cand ai in agenda tot felul de oameni, de la parinti, la prieteni, furnizori, clienti, e greu sa pleci de pe Whatsapp. Cu unii doar asa poti conversa, nu vor, nu pot sau nu-i intereseaza de Telegram, Signal, etc.
Daca esti unu' care are 5 prieteni in agenda, dintre care 4 i-ai vazut o data in viata, e usor sa renunti.
Singura alternativa viabila e compromisul: nu-ti place whatsapp, il folosesti cat mai putin.

Edited by bai3tzash, 28 January 2021 - 16:51.


#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,195
  • Înscris: 06.01.2007
La prima reclama, tin cu degetul lung pana se deschide fereastra si=> uninstall.

#12
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 19.05.2005
Un serviciu/produs gratuit pe termen lung va fi inferior, sunt poate si exceptii dar asta este regula, asadar si cei de la Signal/Telegram ca sa-si sustina calitatea, dezvoltarea continua si securitatea vor avea nevoie de fonduri, asadar ori platesti ori vezi reclame ori datele tale sunt utilizate fara sa stii.

Edited by cristiandrei, 28 January 2021 - 17:18.


#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,209
  • Înscris: 05.06.2002

 maccip, on 28 ianuarie 2021 - 16:49, said:

La prima reclama, tin cu degetul lung pana se deschide fereastra si=> uninstall.
uninstall si dupa aia? exista viata dupa whatsapp?

Edited by Fane, 28 January 2021 - 17:19.


#14
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 cristiandrei, on 28 ianuarie 2021 - 17:17, said:

... ori datele tale sunt utilizate fara sa stii.
Crezi ca sunt singurii ?

 ursamajor, on 28 ianuarie 2021 - 16:26, said:

Pai, tocmai fiindca va deveni cea mai mare basina Wazupu', e bine sa schimbati platforma.
Povesti lansate de " concurenta " . pana una alta e free si fara reclame . Se va scoate si dizalu - asta e povestea multora desi inca circula bine merci ...

#15
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 19.05.2005
Cine sa fie singurii? Eu spun ca toti vor face asta, daca nu au alte surse de venit. Asa si Telegram, toate bune si frumoase, dar la un momentdat au nevoie de bani si de unde?

#16
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

 dorin_2k, on 28 ianuarie 2021 - 16:40, said:

Eu am 1.227 persoane in agenda telefonica. Din astea 606 au Whatsapp si doar 67 au Telegram. Deci?
Ce ziceti? Cum e raportul asta?

Pe vremea aia nu stia mai nimeni de Telegram (nu avea reclama agresiva).


 boy4ever, on 28 ianuarie 2021 - 16:21, said:

Si de ce nu as folosi Whatsapp? �� Eu prefer sa ramana toata lumea pe o singura platforma, nu sa am ....

Pai te opreste cineva?
Chiar asa, de ce n-ai folosi si telefoane cu butoane ca sunt mai ieftine.

 eiffel, on 28 ianuarie 2021 - 16:29, said:

Pai vezi celelalte 4 topice legate de problemele Whatsapp si ce platforme pot inlocui WhatsApp-ul
Ai cate un topic ptr fiecare - Telegram ( chiar 2 ), Viber si Signal - asta din urma ar parea castigator deocamdaata - a avut cei mai multi utilizatori noi luna asta.

https://forum.softpe...e-mai-populara/
https://forum.softpe...m-sau-whatsapp/
https://forum.softpe...sapp-in-europa/
https://forum.softpe...fe-la-whatsapp/

Motivul exact fiind deciziile Whatsapp de luna trecuta - reclame, plata si noua politica de a pune la comun datele utilizatorilor cu Facebook.

Cele mai sigure (criptare) sunt Signal si Threema.
Dar fiecare alege ce vrea si ce stie ca i se potriveste.

 cristiandrei, on 28 ianuarie 2021 - 17:22, said:

Cine sa fie singurii? Eu spun ca toti vor face asta, daca nu au alte surse de venit. Asa si Telegram, toate bune si frumoase, dar la un momentdat au nevoie de bani si de unde?

Telegram a anuntat ca vor "baga" reclame pentru a sustine sistemul (foarte multi utilizatori au trecut la ei).

Ideea e alta: de ce ar pleca multi de la whatsapp daca nu ar fi atat de multe gauri de securitate?!

Cum am zis: fiecare alege ce vrea (bine ca are de unde) si eu doar am semnalat ca cine vrea sa treaca pe alta aplicatie poate sa o faca fara mari eforturi.

Edited by breitner, 28 January 2021 - 17:45.


#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,520
  • Înscris: 07.02.2003

 breitner, on 28 ianuarie 2021 - 16:10, said:

Recenta actualizare (7.4) de la Telegram permite ca toate "chaturile" de pe WhatsApp sa fie importate.
Deocamdata doar individual si fara continut media.
Adica Telegram cel putinist, pe care nici macar rusii lui Navalny nu-l folosesc ? :)

#18
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 breitner, on 28 ianuarie 2021 - 17:42, said:

Ideea e alta: de ce ar pleca multi de la whatsapp daca nu ar fi atat de multe gauri de securitate?!

Cum am zis: fiecare alege ce vrea (bine ca are de unde) si eu doar am semnalat ca cine vrea sa treaca pe alta aplicatie poate sa o faca fara mari eforturi.
Ce securitate? Iti tii averea pe telefon ?!
Criptare ? Pt ce ? Pt o poza in fundu gol ?
Numai astia speriati de bombe cu teoria conspiratiei stau offline , restul cand acceseaza ceva, deja is si cautati  in c***...

Edited by December, 28 January 2021 - 21:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate