Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum se regleaza acest amplificator de semnal TV ?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Attached File  20210126_122327.jpg   286.22K   134 downloads

Este un amplificator care preia semnalul TV de la modemul de fibra optica, il amplifica si il duce catre 6 prize de cablu TV unde s-ar putea lega ipotetic 6 televizoare, actualmente sunt numai 3.

Daca dau la maxim cele doua butoane, imi apar turbulente in imagine (gen intreruperi, ramane imaginea inghetata cateva fractiuni de secunda si uneori se descompune) si se aude sunetul uneori parca ar mesteca sticla.

Le-am pus undeva la jumatate, e ok, dar nu-mi dau seama daca amplifica semnalul la modul optim.

Stie cineva cum se regleaza ?

#2
dan2626

dan2626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 14.02.2009
Se masoara fiecare ramura cu:  Aparat masura semnal DVBC, semnal digital HD & analog cable television sau altceva asemanator . Daca ai vreun prieten care dispune de asa ceva sau ii rogi pe baietii de la operatorul rau de cablu . Un astfel de aparat e cam scump.
Mai poti si cu tv-ul sa verifici pana iti apare calitate semnal si putere semnal sa fie cat mai aproape sau egale cu 100%.
Vezi ca ajustarea in modul digital fara aparat de masurat putere semnal tv se face cu mic delay .
Si in timp real (adica mai usor,fara delay)vezi reglajul  cat mai bine comutand tv-ul pe un program analogic (unde se vede mai slab) si acolo ajustezi cat mai fin posibil din semireglabili.("ochiometric"). sper sa te ajute !

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Practic alea sunt niste atenuari care sunt induse.
Unul din butoane iti da reglajul de "amplificare" - mai exact atenueaza mai mult sau mai putin smenalul, celalalt ar trebui sa faca balansul pe banda - sa nu ai amplificare mai mare la canalele inferioare si mai mica la superioare sau invers - un fel de echilibrare.

Ai nevoie de un aparat de masura semnal - practic alegi un canal de mijloc si reglezi semnalul iar apoi incepi balansul pe canalele de capat.

Entzerrung - Egalizare
Dampfung - Atenuare

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Eu faceam asa: mutam TV-ul pe un program slab, apoi cu surubelnita mesteream pe acolo. Total neprofesional, dar cu ochii la nivel eroare, nu prea poti gresi.

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Acum nici initiatorul nu ne-a dat toate detaliile.
Cele 6 iesiri sunt direct din amplificator sau o singura iesirea alimenteaza niste splitere.
Daca cele 6 iesiri sunt direct din amplificator, este posibil ca cel putin una, de obicei 2 in cazul de mai mult de 4 iesiri, sa fie cu atenuare fixa sau reglabila.
Daca sunt splitere, conteaza si cum sunt inlantuite.
Asta ca sa discutam "inginereste".
Ca reglajul o sa-l faca tot ochiometric, e alta mancarica de pestisor.

#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 eiffel, on 28 ianuarie 2021 - 14:55, said:

Ai nevoie de un aparat de masura semnal - practic alegi un canal de mijloc si reglezi semnalul iar apoi incepi balansul pe canalele de capat.
Ce inseamna canal de mijloc, ce inseamna canale de capat ?
E vorba de frecventa ?
Am selectate canalele digitale, nu analogice.

 YOUR_GOD, on 28 ianuarie 2021 - 15:10, said:

Eu faceam asa: mutam TV-ul pe un program slab, apoi cu surubelnita mesteream pe acolo. Total neprofesional, dar cu ochii la nivel eroare, nu prea poti gresi.
Ce inseamna program slab ?

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Intram in setarile TV-ului si luam programul cu cel mai mic semnal (nivelul semnalului este reprezentat ca putere semnal si nivel eroare bit sau a denumiri sinonimicelte).

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Ce inseamna canal de mijloc, ce inseamna canale de capat ?
E vorba de frecventa ?
Da, e vorba de frecventa in final, dar aparatele de masura ptr CaTV sunt default programate pe canale.

Practic daca e mai usor cu frecventa - se emite la noi pe undeva intre 65-865 MHz.
Nu stau sa caut acum exact frecventa canalului de mijloc, dar practic tu selectezi un canal pe la mijlocul frecventei asteia - un 460MHz sa zicem si reglezi pe asta din atenuare sa ai semnal bun. Dupa care te duci in jos la 65 NHz si vezi ce semnal ai si mai reglezi un pic din egalizare sa il aduci la acelasi nivel - apoi te duci din nou la mijloc si vezi ce semnal este si eventual mai reglezi un pic din atenuator, api te duci sus la 865 MHz si iar umblii din egalizare sa fie la fel si tot asa pana le scoti pe cat posibil apropiate ca dB.

Ochiometric pe digital nu prea merge - semnalul pe digital are alti parametrii.

Edited by eiffel, 28 January 2021 - 15:58.


#9
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 viceroy56, on 28 ianuarie 2021 - 15:47, said:

Acum nici initiatorul nu ne-a dat toate detaliile.
Cele 6 iesiri sunt direct din amplificator sau o singura iesirea alimenteaza niste splitere.
O singura iesire alimenteaza niste splitere.
Amplificatorul are o singura intrare, o singura iesire.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am amplificator cu 4 iesiri, ca am 4 TV-uri. Vezi ca splitter-ele acelea pierd semnal. Eu, evident, nu sunt profesionist. Asta sa nu cumva sa te induc in eroare.

#11
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Lautareste, dupa ureche, ca la tambal: i-am dat Dämpfung la maxim si Entzerrung la jumate.
O sa-i frec umpic canalele sa vad daca guita vreunul.
Da' asta deseara.

Banuiesc ca atenuarea aia trebe la maxim data pentru calitate maxima, nu la minim..., nu ?

Apropos, eu acum am vazut ca am postat la sectiunea "cablu analogic".
Trebuia la "digital" ?

Credeam ca toate care vin pe cablu coaxial is la "analogic", iar alea digitale vin la priza de net.
Dar acum vad ca eu de fapt am selectionat din lista la TV doar canalele digitale... DTV.

#12
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Pai si spliterele alea, cum sunt legate, fa o schita de mana si pune-o aici sa vedeam si ochii nostriPosted Image
Ca daca reglezi amplificatorul pentru un TV care este pe cel mai scurt traseu intre amplificator si TV o sa ai un rezultat POSIBIL prost la cel mai indepartat TV, care este legat prin 2 splitere la amplificator..

#13
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Din amplificator iese cablul cu o lungime de 10 cm si intra intr-unu d-asta:

Attached File  DV_8_6145369_01_4c_RO_20171017105632.jpg   37.78K   11 downloads

O iesire de la acesta intra dupa alti 10-15 cm intr-unu d-asta:

Attached File  1048096.jpg   138.97K   11 downloads

Primul splitter are 4 iesiri, din care una intra in al doilea splitter.
Raman 3 iesiri pentru TV.

Al doilea are 3 iesiri, toate pt. TV.

Amplificatorul si splitterele sunt asezate intr-o nisa in perete, alaturi de modemul de fibra optica de unde-si ia semnalul de cablu TV.

Din cele 6 iesiri ale splitterelor (3+3) pleaca cabluri coaxiale bagate prin tuburi in tencuiala, care se duc fiecare in cate o camera, si se infig la o priza de cablu TV.

Acuma, lungimea cablurilor care pleaca nu-i egala, dar nici diferenta mare nu e.

Cativa metri, 5-6 maxim sa fie diferenta de lungime intre ele.

Edited by Hunor_66, 28 January 2021 - 21:59.


#14
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Pai e foarte clar:
Semnalul celor 3 TV-uri care sunt "alimentate" din cel de-al 2-lea spliter este mai mic decat cel care pleaca din primul spliter.
Deci reglajul il faci cu analiza semnalului la un TV legat la cel de-al 2 lea spliter.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Amplificatorul ala nu poate face reglajul ptr cum e conexiunea facuta la tine.
Cand o sa ai semnal ok la primele 3 TV-uri nu vei avea la urmatoarele.
Cand o sa ai la urmatoarele nu vei avea la primele.
Apare o diferenta de aproximativ 7-8dB intre iesiri orice ai face. Ceea ce e mult.

Nu se cascadeaza splitere in modul asta - primul ar trebui sa fie un distribuitor - adica un IN/Out plus 3 iesiri atenuate - teoretic nu ar avea atenuare pe o iesire - practic are, dar mult mai mica.

In locul spliterului cu 4 ar trebui sa ui un FA 4-10 - https://www.mondopla...FA-4-pg_ft-2174
( atenuare de 10 dB pe iesirile atenuate - are cam 3dB pe cea neatenuata - cu cie 7 de la spliterul cu 3 ar iesi tot cam 10 )

Si acum s-ar putea pune o alta problema -daca ai nevoei de acel amplificator - daca semnalul la intrarea in casa e suficeint de bun la o atenuare de aproximativ 10dB e posibil sa nu fie nevoie de el.

#16
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Deci era mai bine daca foloseam un splitter de genul:

Attached File  image.jpeg   42.56K   13 downloads

Ca sa nu mai fie cascada inegala ?

 eiffel, on 29 ianuarie 2021 - 09:05, said:

Si acum s-ar putea pune o alta problema -daca ai nevoei de acel amplificator - daca semnalul la intrarea in casa e suficeint de bun la o atenuare de aproximativ 10dB e posibil sa nu fie nevoie de el.
Si asta inseamna ca pot sa merg cu Dämpfung la maxim, sau la minim ?

Bine, eu am montat amplificatorul ca nu eram sigur de semnalul TV la intrarea in imobil, si-am zis sa fie, daca e nevoie.

#17
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Cauta unul simplu, cu doar 6 iesiri.
Ala e mai complex, costa mult si nu ai nevoie de asa ceva.
Ca sa vezi daca ai nevoie de amplificator, bagi cablul ce vine de la provider, modem in cazul tau, direct in spliter, in locul cablului ce vine acum de la amplificator.
Probezi cu un TV legat in primul spliter si vezi daca e OK.

#18
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 26.09.2010
Nextra 5-1000MHz. Maxim 1000Mhz. Eu asta folosesc de ani buni.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate