Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Aparat epilare laser barbati

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
cristipop212

cristipop212

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.04.2019
Doresc sa achizitionez un aparat de epilare cu laser, dar nu stiu ce model sa aleg. Aparatul v-a fi folosit doar de mine, sunt foarte paros. Zonele care vreau sa fie epilate ar fi : ceafa, spate, piept,gat, in caz ca se poate zona inghinala si antebrat. Cat de des trebuie folosit aparatul? Ce metode mai bune as avea? Caut ceva care sa nu irite pielea si sa dureze cat mai mult. Bugetul nu e fix, dar in cazul in care gasesc ceva foarte ok as putea merge pana in 3000 lei

#2
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Cuvintele din titlu nu au ce cauta in aceeasi propzitie. Nu, nu au cum! :D

Girsl at play - > Beauty workshop

Buna, sunt Ion si caut cel mai fin aparat de epilare. Ca-s sensibil si ma irit usor.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
Am inteles ca n-ar face bine pielii aceste apaeate.eu n-as risca

#4
vasipop2211

vasipop2211

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 08.04.2019
sti cazuri concrete cand epilatul cu laser a daunat?

Edited by vasipop2211, 28 January 2021 - 06:32.


#5
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007

 Alecsandru010, on 28 ianuarie 2021 - 06:13, said:

Cuvintele din titlu nu au ce cauta in aceeasi propzitie. Nu, nu au cum! Posted Image

Unii sunt foarte parosi si le creaza complexe. Daca tunzi si te ocupi de podoaba capilara nu vad ce e atat de ciudat sa te ocupi si de parul corporal.

@vasipop2211 Sunt saloane care se ocupa cu genul asta de activitati. Fa-le o vizita si vezi ce aparate au ei si ce iti recomanda.

#6
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Din cate stiu, trebuie mai multe sedinte si nici nu e permanent (adica, dupa cativa ani trebuie sa repeti procesul). In plus, conteaza pigmentarea pielii, in functie de asta este mai eficient sau mai putin eficient. Cam asta stiu in mare de la cineva care e in domeniu beauty.

 Alecsandru010, on 28 ianuarie 2021 - 06:13, said:

Cuvintele din titlu nu au ce cauta in aceeasi propzitie. Nu, nu au cum! Posted Image

Girsl at play - > Beauty workshop

Buna, sunt Ion si caut cel mai fin aparat de epilare. Ca-s sensibil si ma irit usor.
Unii au mult par si nu le convine sa arate ca o gorila (nu am vrut sa sune ca o jignire). Asa cum lumea se tunde, multi se penseaza (pentru ca sprancenele la multi pot fi inestetice) sau se rad sub brat (ca sa nu omoare vara tot pe o raza de doi metri in jurul lor), nu vad de ce nu s-ar ocupa si de parul corporal. Multi sportivi o fac pentru a nu transpira cand fac sport si apoi miros urat (spre exemplu, nu este singurul motiv).
Cred ca ai tu unele complexe aici.

Edited by jm2010, 28 January 2021 - 07:49.


#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007
@initiator: faci confuzie intre laser si IPL. Aparatele 'de uz casnic' sunt cu IPL si sunt cazuri in care s-a iritat destul de rau pielea.
Mai bine mergi la un salon daca poti, pentru cateva sedinte cu laser (nu IPL).

Uite aici o explicatie referitoare la cele 2 metode: https://www.harpersb...r-hair-removal/

#8
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 Alecsandru010, on 28 ianuarie 2021 - 06:13, said:

Cuvintele din titlu nu au ce cauta in aceeasi propzitie. Nu, nu au cum! Posted Image

Girsl at play - > Beauty workshop

Buna, sunt Ion si caut cel mai fin aparat de epilare. Ca-s sensibil si ma irit usor.

Faci parte din categoria barbatilor ''virili'', cu tufa sub brat si la cuc?

#9
cristipop212

cristipop212

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.04.2019
Da, sunt foarte paros si am complexe din cauza aceasta. Din cauza restrictiilor in tara in care locuiesc, nu pot merge la un salon ( in special ca trebuie mers de multe ori pt a epila mare parte din corp). Merita cumparat un aparat de epilat IPL ? Ce alternativa mai buna as avea? Lama nu e una, am o parte mare de corp + zone greu accesibile (una fiind spatele/ceafa)

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 vasipop2211, on 28 ianuarie 2021 - 06:31, said:

sti cazuri concrete cand epilatul cu laser a daunat?
da

și a pățit-o tocmai cea care avea apartul și nu din acela ieftin

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007
Din nou, laser sau IPL?

 cristipop212, on 28 ianuarie 2021 - 08:23, said:

Da, sunt foarte paros si am complexe din cauza aceasta. Din cauza restrictiilor in tara in care locuiesc, nu pot merge la un salon ( in special ca trebuie mers de multe ori pt a epila mare parte din corp). Merita cumparat un aparat de epilat IPL ? Ce alternativa mai buna as avea? Lama nu e una, am o parte mare de corp + zone greu accesibile (una fiind spatele/ceafa)

Poti sa incerci. Oricum rezultate vezi dupa cateva sedinte, nu pe loc.
IPL-ul merge cel mai bine pe parul inchis la culoare si pielea deschisa.
Sa fii pregatit oricum fiindca e dureros si dureaza ceva pana parcurgi toate zonele care te intereseaza.

#12
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Salut, inteleg ca ai mai fost la sedinte de epilat cu " laser" ? Eu folosesc aparatul nevestei , un Philips Prestige..bla..bla , dar doar pentru axile. La OO nu am curaj sa incerc , desi ar fi fost o treaba excelenta. :)  Exista si varianta pentru barbati..pe negru :) posibil si alte diferente. Ca si metoda..se foloseste la fiecare 2 saptamani timp de cateva luni,apoi la fiecare 6 luni sau cand creste . Parul trebuie ras cu lama inainte de folosire sau tuns "la piele" . Ca si rezultate - la inceput o sa arati ca un dalmatian , mai ales ca vrei sa il folosesti pe zone asa mari - o sa ai zone cu mai mult par , altele cu mai putin par , altele fara par. La inceput parul o sa creasca ca un puf..fir mult mai subtire..si cade singur cand te stergi cu prosopul dupa dush. Pentru 3-400 euro eu zic ca poti incerca..oricum nu ai ce pierde. Sa iti iei ochelari de protectie sau sa iti acoperi ochii cand il folosesti - singur o sa fie greu..iti trebuie o nevasta 😂😂😂 . Atentie - este dureros si mirosi a porc parlit daca nu razi bine parul din zona unde vrei sa il utilizezi. Bafta !

#13
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
Sa te razi la subrat, sa tunzi "tufisul" e una, sa te epilezi ca un metrosexual e alta.

#14
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
No, fiecare face cum crede mai bine...eu l-am folosit ca m-a aburit nevasta-mea😂😂, altfel am aparat de tuns corporal pentru celelalte zone. Nici eu nu l-as folosi pe zone asa mari pentru ca firul de par arata super ciudat la inceput - zici ca esti bolnav😂😂 sau abia scos din ou, plus ca nu mai creste uniform..dar in final..o sa fie nevoit sa se intretina mult mai rar, ceea ce este ok totusi.Daca nu locuieste in tarile calde si are nevasta e ok sa inceapa procesul acum pentru ca poate sta mai imbracat si nu il vede nimeni pana la vara si de f..tut straine nu isi face probleme, altfel cred ca o buseste rasul pe aia cand se dezbraca 😳

#15
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007

 Driade, on 28 ianuarie 2021 - 10:12, said:

Sa te razi la subrat, sa tunzi "tufisul" e una, sa te epilezi ca un metrosexual e alta.

Nu intelegi si te grabesti sa judeci.. Reciteste: pe spate, pe ceafa, gat.. Dupa opinia ta daca nu ai par pe spate esti metrosexual? Ai fost la mare sau la piscina? Sa vezi ce fain e cand iesi din apa si tot parul ala sta lipit de tine si se uita lumea la tine ca la o noua specie de animal.

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007

 Dodo03, on 28 ianuarie 2021 - 09:55, said:

Salut, inteleg ca ai mai fost la sedinte de epilat cu " laser" ?

Cu laser nu, dar e pe lista.

#17
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Pt barba nu exista nimic ? Ca deja m-am plictisit de lama .

#18
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Intrebarea era pentru OP, dar merge si la  tine. Oricum , dai sfaturi ca si cum te epilezi de 10 ani ...esti bine informat. 😅

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate