Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema Paypal

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
R_Daneel

R_Daneel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.12.2007
Salutare,
am urmatoarea problema cu Paypal: in septembrie '20 am cumparat un site de advertising la care membrii puteau cumpara folosind Paypal (asa era setat, eu doar am schimbat emailul, trecandu-l pe al meu). Dupa 2-3 zile un membru a cumparat ceva de $14.99. A fost singura tranzactie. In octombrie PP mi-a blocat contul pe motive neprecizate. Am banuit ca e vorba de acea tranzactie si am eliminat PP ca metoda de plata. Nu am mai accesat contul PP pana ieri, cand am vazut ca mi-a fost blocat definitiv contul cu cei 13,88 USD in el, dar acum au aparut si precizarile: pentru ca m-am implicat in activitati tip MLM etc. Problema este ca in termeni si conditii apare un fel de "amenda" pentru incalcarea termenilor, de 2500 de USD. Intrebari: e posibil sa-mi ia banii astia (am un card legat la contul PP)? Au fost cazuri? A patit cineva asta? (pe net nu am gasit nimic). Ce pot sa fac sa previn asa ceva?

Multumesc.

#2
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,610
  • Înscris: 12.06.2010
Anulezi cardul, il dai pierdut. Ti se emite altul nou.

#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
https://tamebay.com/...use-policy.html

Bineînțeles că PayPal se poate îndrepta împotriva deținătorului contului. Iar suma se poate recupera prin companii de colectare (ultima oară parcă FireCredit se ocupa cu din astea).

#4
R_Daneel

R_Daneel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.12.2007
Cuvantul cheie aici e "may". Dar o vor face? Au facut-o? Se stie de vreun caz, afara sau in Ro?

#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Daca ai suma deja pe minus în cont, e clar că au făcut-o. Daca nu, nu... încă. Nu vad de ce nu ar face-o - sunt sigur că avocații lor s-au ocupat de toate aspectele înainte de a genera treaba asta.

Edited by dexterash, 27 January 2021 - 19:30.


#6
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
pai ai fost implicat in mlm ? prima oara ei trebuie sa dovedeasca acest lucru. nu cred ca au voie sa traga bani dupa cum vor ei

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cui crezi tu că trebuie să dovedească?!

#8
R_Daneel

R_Daneel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.12.2007
-nu mi-au luat deocamdata niciun ban (nici n-ar avea de unde, n-am asa bani in cont);

-nu vad ce probe ar putea sa aiba din moment ce a fost o singura tranzactie; mlm ar fi insemnat sa incasez bani de la unii membri si sa platesc altora;

-am cautat pe net si am gasit tot felul de păţanii cu conturi blocate, dar nimeni nu zice nimic de vreo "amenda".

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. Nu contează că nu au de unde, îți trec contul pe minus și apoi executa silit. Daca nu ți-au luat banii inca, probabil ai scăpat.
2. Sau pur și simplu au investigat siteul unde a avut loc tranzacția. Ce, crezi că departamentele de frauda or fi formate din prosti sau cum?! Mai ales când astfel de chestiuni pot genera probleme pentru PayPal, mai departe, cu Visa, MasterCard și care or mai fi.
3. Poate nu stau toți să scrie că au avut probleme? Poate...

#10
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
pentru ca m-am implicat in activitati tip MLM

e chiar indicat

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 16.03.2007
stai linistit, nu se va intampla nimic. invata sa dai si tu tepe mai cu talent, nu meleme ca toti fraierii.

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Numai printr-o hotarare judecatoreasca definitiva ti se poate retrage bani de pe cont si sa-ti ramana suma pe minus. De la ei putere nu pot sa-ti traga bani din cont. Nu stiam ca au si autoritatea unui organ de control ca sa poata elibera amenzi. Posted Image

Edited by Leo2006, 27 January 2021 - 21:52.


#13
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Faza cu amenda e o sperietoare. De luat vor lua doar aia 13 dolari, dar ca sa iti ia bani din cont, trebuie sa te execute silit, lucru care se face prin judecatorie. De cand au voie firmele sa emita "amenzi" clientilor?

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Dar comisioane au voie sa iti ia? Sau taxe de reziliere, inchis anticipat, declarat scadent, daune, din astea? Si nu e amenda, ci "taxa". Taxa pe schemele de imbogatire rapida.

#15
R_Daneel

R_Daneel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.12.2007
Update: tocmai mi-au trimis un email in care imi cer sa le mai dau niste informatii (data nasterii si altele). La final zice "If we don't hear from you by 26 February 2021, you won't be able to send or withdraw money from your PayPal account." De parca m-ar mai interesa asa ceva...

Edited by R_Daneel, 28 January 2021 - 08:19.


#16
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Treaba ta dacă nu mai dorești să folosești serviciile lor. Depinde în ce domeniu ai activitate. Un cont de PayPal poate fi foarte util pentru că tot n-au competitor serios în ceea ce fac!

#17
Nunchaku

Nunchaku

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.06.2019
Eu dupa cate am citit se pare ca nu ti-ai verificat contul paypal, INSA ai primit $14,99 deci mi se pare normal ca sa iti fie contul restrictionat din moment ce ei nici macar data nasterii tale nu o stiu.
Daca ai primit bani, ei vor sa stie cine esti (nu ca asa vor cei de la paypal, ci sunt legi care reglementeaza lucrul asta). O sa iti ceara mai tarziu sa le trimiti o poza cu buletinul tau, o copie dupa extrasul de cont si chiar o factura de utilitati. Nu poti sa primesti bani si sa ramai anonim. Penalizarea aia de $2500 nu ti-o aplica, relax, nu cunosc pe nimeni care sa fi patit asa ceva (totusi e buna de sperietoare iar daca au motive intemeiate atunci pot sa te taxeze pt ca tu ai fost de acord cu termenii lor atunci cand ai creat contul :-).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate