Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Distrugere, apare in cazier?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
Am fost citat ca suspect, am dat declaratie ca nu imi amintesc (bausem mult, a doua zi m-am trezit la spital). E vorba de parbrizul unei masini. Am fost dispus sa ii platesc dar nu a vrut, asa-i intre vecini. Dupa toata taratura cu judecatoria si cele, e posibil sa imi apara in cazier? Nu am mai avut abateri.

#2
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020
Tot apare in cazier. Orice condamnare sau proces inceput. Fa pe dracu in patru si impacă-te cu păgubitul.

#3
romanul10

romanul10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 07.05.2020
Daca dai niste bani acolo nu iti apare. Stai linistit, eu am aruncat odata un cos de gunoi in apa ca eram si eu beat si nu am patit nimic.

#4
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Doar dacă ai fost găsit vinovat și condamnat. Dacă te-ai reabilitat, se șterge după 3 ani.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,497
  • Înscris: 30.08.2017
Dacă ești condamnat îți apare fapta în cazier.

#6
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 remyyy, on 27 ianuarie 2021 - 18:06, said:

.................(bausem mult, a doua zi m-am trezit la spital).................

   Frate, n-o zic cu rautate ci cu respect......dar ai bagat in tine nu gluma !!! Posted Image

#7
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018
Poti sa faci o cerere de cazier la misto si o sa vezi ce ai scris pe el:)) In general dupa ce judecatorul te condamna , atunci apare. Acuma depinde cum te-a trimis procurorul in instanta.. te poate obliga la plata pagubei

Edited by StefanRO, 27 January 2021 - 19:57.


#8
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
in cazier iti apar doar solutiile de condamnare. condamnare exista doar cand intra judecatorul in ecuatie.
solutiile de condamnare sunt amenda penala, inchisoare cu suspendare, inchisoare cu executare.
la distrugere este posibila impacarea partilor, daca nu te impaci cu ala dar crezi ca tu ai crapat acel parbriz, "ia fapta pe tine" recunoaste si obtii reducerea pedepsei inchisorii cu o treime sau a amenzii cu o patrime.
acum nu iti apare nimic in cazier

Edited by zile_san, 27 January 2021 - 20:17.


#9
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Eu fara sa primesc de 7 ori pretul schimbarii parbrizului, nu m-as impaca.

#10
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
orice e penal apare in cazier, ca e amenda, ca e condamnare...
cercetarea penala nu apare
doar condamnarea
iar dupa o perioada se sterg si alea... te-ai reabilitat vezi doamne!
acum, mai trebuie sa-ti si pese de cazier

Quote

Eu fara sa primesc de 7 ori pretul schimbarii parbrizului, nu m-as impaca.
da un brânci pe scari si niste amenintari serioase... te-ar convinge?!?
sau ai cumva impresia ca daca nu te impaci iti va plati vreodata cineva parbrizul ala?!?
treziti-va!!! si postati cu simt de raspundere pe arii tehnice!
ca n-as vrea sa va dau raport!

Edited by apocalipsul, 27 January 2021 - 20:30.


#11
malu021

malu021

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 11.04.2010

 VOC, on 27 ianuarie 2021 - 18:13, said:

Fa pe dracu in patru si impacă-te cu păgubitul.
Nu poate să se împace cu persoana vătămată. Conform Codului penal, împăcarea e posibilă doar atunci când acțiunea penală e pusă în mișcare din oficiu și doar dacă e prevăzută expres de lege. Or, pentru distrugere în varianta tip, punerea în mișcare a acțiunii penale e condiționată de formularea plângerii prealabile de către persoana vătămată. Ca atare, doar retragerea plângerii prealabile poate să înlăture răspunderea penală a inițiatorului. Dacă tot e vecin, eu mi-aș trimite părinții/soția sau un prieten care nu mi-e tovarăș de pahar să discute de la om la om, în speranța că-l înduioșează și renunță la plângere. Ori asta, ori strângi din dinți, îți recunoști fapta, acoperi prejudiciul și scapi ieftin.

#12
malu021

malu021

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 11.04.2010
LE: sau poate încerca o mediere pentru a scăpa basma curată. Mi-a ieșit din minte când am scris postarea inițială, dar mi se pare cam mult pentru un parbriz.

#13
coniac

coniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.12.2019
Retragerea plângerii prealabile poate interveni până la pronunțarea unei hotărâri definitive, în cazul infracțiunilor pentru care punerea în mișcare a acțiunii penale este condiționată de introducerea unei plângeri prealabile.
Retragerea plângerii prealabile înlătură răspunderea penală a persoanei cu privire la care plângerea a fost retrasă.

#14
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020

 apocalipsul, on 27 ianuarie 2021 - 20:28, said:

cercetarea penala nu apare

de PMAP ai auzit?

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

 apocalipsul, on 27 ianuarie 2021 - 20:28, said:

da un brânci pe scari si niste amenintari serioase... te-ar convinge?!?
te-ar convinge in schimb pe tine cu un nou dosar penal. daca la primul poate scapi cu suspendare, la asta... omul are dreptul sa ceara orice-i trece prin cap pt impacare. nu-ti convine -> judecata. de ce i-ai distrus bunul?

cea mai mare prostie cand ai de a face cu un scandalagiu din asta e sa-ti retragi plangerea. o interpreteaza ca slabiciune. si instanta daca te gaseste vinovat te obliga la despagubire. din punctul meu de vedere as dori despagubire corecta + sa suporti consecintele legale ca alta data sa nu mai ai idei din astea crete.

Edited by Fane, 27 January 2021 - 21:57.


#16
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

 Notsure, on 27 ianuarie 2021 - 20:21, said:

Eu fara sa primesc de 7 ori pretul schimbarii parbrizului, nu m-as impaca.

Esti bland... sa te mai gandesti...
Elemente din astea merita "curentate" bine, a doua oara sa nu se mai gandeasca... chiar daca nu o sa primesti vreodata ceea ce ceri pentru paguba, dar e bine ca vinovatul sa transpire cum trebuie...

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,497
  • Înscris: 30.08.2017

 apocalipsul, on 27 ianuarie 2021 - 20:28, said:


da un brânci pe scari si niste amenintari serioase... te-ar convinge?!?
sau ai cumva impresia ca daca nu te impaci iti va plati vreodata cineva parbrizul ala?!?
treziti-va!!! si postati cu simt de raspundere pe arii tehnice!
ca n-as vrea sa va dau raport!

Deicizia de condamnare vine la pachet și cu plata reparației parbrizului. Păgubitul și-l repară singur, păstrează chitanța, și cere instantei sa oblige acuzatul să plătească paguba. Iar ăla va plăti și paguba și va avea parte și de condamnare, cel mai probabil amendă penală sau muncă în folosul comunității.

#18
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011

 Fane, on 27 ianuarie 2021 - 21:55, said:

te-ar convinge in schimb pe tine cu un nou dosar penal. daca la primul poate scapi cu suspendare, la asta... omul are dreptul sa ceara orice-i trece prin cap pt impacare. nu-ti convine -> judecata. de ce i-ai distrus bunul?

cea mai mare prostie cand ai de a face cu un scandalagiu din asta e sa-ti retragi plangerea. o interpreteaza ca slabiciune. si instanta daca te gaseste vinovat te obliga la despagubire. din punctul meu de vedere as dori despagubire corecta + sa suporti consecintele legale ca alta data sa nu mai ai idei din astea crete.

 bonygy, on 28 ianuarie 2021 - 08:27, said:

Esti bland... sa te mai gandesti...
Elemente din astea merita "curentate" bine, a doua oara sa nu se mai gandeasca... chiar daca nu o sa primesti vreodata ceea ce ceri pentru paguba, dar e bine ca vinovatul sa transpire cum trebuie...

partial de acord. depinde si ala care ti-a spart parbrizul cine e. nu de alta dar poate sta toata ziua in fata blocului unde locuiesti si sa te ia la scuipati si o pereche de palme de fiecare data cand te vede. pentru aia politia nu are ce sa ii faca pentru ca o palma nu se vede la iml sa iti scoti certificat medico-legal. eventual poate alterna palma/ suturi in fund. vedeti ca bagabontii stiu mai bine cum e mersul si au si avocat pe fir in caz ca se intampla ceva :))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate