Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Data exacta a venirii lui Isus

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
344 replies to this topic

#217
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View PostDorel666, on 10 mai 2021 - 12:33, said:

Numai ca eu nu vreau sa merg in pustie si nu mi-am propus sa ma fac pustnic,
Da' de ce boss nu vrei sa te duci ? Ce te retine ? Tu iti dai seama cata norocul pe tine sa te faci pustnic si sa ai cu cine vorbi toata ziua ?

Edited by tehnics, 10 May 2021 - 12:44.


#218
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Posttehnics, on 10 mai 2021 - 12:39, said:



Of course boss, of course. Noi astia de aici suntem niste pulifrici care nu ajungem nici pana la glezna furnicii...

Din pacate, cam ai dreptate aici.

#219
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View PostDorel666, on 10 mai 2021 - 12:42, said:

De fapt, Afrodita si-a pierdut sfintenia si a devenit demon.
Bagaboanta, nu gluma.
Despre Venus ce stii sa ne zici ? Mai putem sa ne inchinam la ea ?

View PostDorel666, on 10 mai 2021 - 12:42, said:

Din pacate, cam ai dreptate aici.
Vezi ca stiu, numai ca tu nu vrei sa ma crezi cand iti zic ca mai bine te duci la manastire si sa ne lasi pe noi, pacatosii aici pe forum...

#220
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Posttehnics, on 10 mai 2021 - 12:42, said:

Da' de ce boss nu vrei sa te duci ? Ce te retie ? Tu iti dai seama cata norocul pe tine sa te faci pustnic si sa ai cu cine vorbi toata ziua ?

Si aici am cu cine vorbi. Si mai ales am niste oameni de care am grija si de care n-as mai putea avea grija, plecand in pustie, fiindca rugaciunea mea este inca prea slaba.

View Posttehnics, on 10 mai 2021 - 12:44, said:

Bagaboanta, nu gluma.
Despre Venus ce stii sa ne zici ? Mai putem sa ne inchinam la ea ?


Tu insuti ziceai ca Venus si Afrodita este acelasi drac. Si eu sunt de acord.

View Posttehnics, on 10 mai 2021 - 12:44, said:


Vezi ca stiu, numai ca tu nu vrei sa ma crezi cand iti zic ca mai bine te duci la manastire si sa ne lasi pe noi, pacatosii aici pe forum...

Fara de mine te-ai plictisi de moarte.

#221
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View PostDorel666, on 10 mai 2021 - 12:44, said:

Si aici am cu cine vorbi.
Cu cine ? Posteaza si sfintii sau zeitatile pe aici ?

View PostDorel666, on 10 mai 2021 - 12:45, said:

fiindca rugaciunea mea este inca prea slaba.
Eu zic sa o antrenezi, Sa stai 24 din 24 in biserica....nu pe forum, ca aici pacatuiesti.

View PostDorel666, on 10 mai 2021 - 12:46, said:

Tu insuti ziceai ca Venus si Afrodita este acelasi drac. Si eu sunt de acord.
Adica amandoua sunt bagaboante...pfff, ce a ajuns lumea mah.

View PostDorel666, on 10 mai 2021 - 12:46, said:

Fara de mine te-ai plictisi de moarte.
Zici tu ?

#222
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
😄😅😂🤣😂🤣😄
La ce duce lipsa de cunoaștere...

#223
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Posttehnics, on 10 mai 2021 - 12:48, said:

Cu cine ? Posteaza si sfintii sau zeitatile pe aici ?

Posteaza si dracii. Dumneata, de ce duh crezi ca esti insufletit cand ma iei la misto?

#224
PeterAlex

PeterAlex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.03.2021
Evreii zic ca in anul  2240 o sa vina Mesia lor mult asteptat, urmasul lui David din tribul lui  Dan.  
2240 pentru ca atunci va fi anul 7000 dupa calendarul lor iudaic de la Geneza/Facerea Lumii.  Yaweh a creat lumea in 6 zile, iar in a saptea s-a odihnit.  Iar evreii zic ca fiecare mileniu semnifica o zi de creatie, iar din  anul 7000 , va veni un mileniu de odihna, de paradis, de iertarea pacatului stramosesc, de incheierea robiei si suferintei.

Asa si-au programat.


Acum nu stiu daca acel Mesia o sa fie unul autentic sau vreun prooroc mincinos, aceea fiara care va microcipa lumea si va conduce planeta intr-o dictatura globala,   deci mai ai de asteptat initiator.  

Vezi si ce spun musulmanii despre cand trebuie sa vina Mahdi .

Edited by PeterAlex, 13 May 2021 - 22:04.


#225
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostPeterAlex, on 13 mai 2021 - 22:04, said:

Acum nu stiu daca acel Mesia o sa fie unul autentic sau vreun prooroc mincinos, aceea fiara care va microcipa lumea si va conduce planeta intr-o dictatura globala,   deci mai ai de asteptat initiator.  
Nu are nicio treba ceea ce spune profetia cu cipurile, si nici cu vre-un sistem de guvernare lumesc. Tot ce se profeteste este de natura religioasa si este foarte probabil ca evreii sa aiba dreptate.
In prezent este doar un razboi al Cuvantului, intre cel rau si cei care păzesc poruncile lui Dumnezeu şi ţin mărturia lui Isus Hristos.

#226
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,060
  • Înscris: 10.09.2008
În acel an se împlinesc șase mii, nu șapte, după calendarul lor rabinic...

#227
PeterAlex

PeterAlex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 17.03.2021

View Postlogic1, on 14 mai 2021 - 10:02, said:

În acel an se împlinesc șase mii, nu șapte, după calendarul lor rabinic...
Da, scuze. Am vrut sa spun al saptelea mileniu- 6001 dupa calendarul lor.  
https://en.wikipedia.../wiki/Year_6000

In anul 6000 va fi infrangerea lui Antichrist si a doua venire a lui Christos.
Si in anul 7000, dupa cei 1000 ani de pace, va avea loc Judecata de Apoi.

View PostElihu_66, on 14 mai 2021 - 09:06, said:

Nu are nicio treba ceea ce spune profetia cu cipurile, si nici cu vre-un sistem de guvernare lumesc. Tot ce se profeteste este de natura religioasa si este foarte probabil ca evreii sa aiba dreptate.
In prezent este doar un razboi al Cuvantului, intre cel rau si cei care păzesc poruncile lui Dumnezeu şi ţin mărturia lui Isus Hristos.
Sau nu.
Apocalipsa lui Ioan condamna evreii care nu cred in divinitatea lui Isus Christos,  iar crestinii timpurii considera ca acel Mesia, acel nou David, asteptat de evrei, care va recrea marele Israel, va fi  Fiara din Mare.  

De 2000 ani este un conflict intre  evreii  iudaici conservatori care inca mai cred in legile lui Moise si inca il asteapta pe Mesia  si evreii crestinati care cred ca  Isus Christos este adevaratul Mesia.  
Dupa Apocalipsa, acel conducator care se va da drept "noul David", va cuceri si va crea Marele Israel, iar dupa 4 ani  de domnie va  fi "injunghiat de moarte", adica va fi asasinat.
Insa dupa el va urma un nou lider, Fiara din Pamant  sau Proorocul Mincinos, cunoscut ca Antichrist de crestini si ca Al-Dajjal de catre musulmani.
El va construi cel de-al treilea Templu si evreii iudaici il vor considera noul "Solomon" si  ii va pune sa se inchine la "icoana fiarei de dinaintea sa" , icoana in care apare "Noul David".
Tot acel prooroc  ii va insemna pe toti adeptii sai cu numarul sau 666.
Dar crestini si musulmanii se vor uni sub comanda lui Mahdi si Isus , se vor lupta cu armatele sale la Meggido si il vor invinge.
Vor urma 1000 ani de pace si paradis, de odihna (asa cum a fost a saptea zi dupa Facerea Lumii), pana cand balaurul si apoi Gog si cu Magog vor devasta Pamantul. Atunci va avea loc Judecata de Apoi si oamenii neprihaniti  selectati  alaturi de cei 144 000 de evrei crestini  din cele 12 triburi israeliene vor fi transportati cu nava spatiala "Ierusalimul Ceresc"  spre o  alta planeta, spre un nou Eden, in timp ce Pamantul va arde cu toti pacatosii ramasi in urma, distrus de poluare, de schimbarile climatice, de Soarele care il va dogori din cauza distrugerii stratului de ozon.

Asta scrie in Apocalipsa lui Ioan.

Edited by PeterAlex, 14 May 2021 - 15:49.


#228
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostPeterAlex, on 14 mai 2021 - 15:48, said:

Da, scuze. Am vrut sa spun al saptelea mileniu- 6001 dupa calendarul lor.  
https://en.wikipedia.../wiki/Year_6000

In anul 6000 va fi infrangerea lui Antichrist si a doua venire a lui Christos.
Si in anul 7000, dupa cei 1000 ani de pace, va avea loc Judecata de Apoi.


Sau nu.
Apocalipsa lui Ioan condamna evreii care nu cred in divinitatea lui Isus Christos,  iar crestinii timpurii considera ca acel Mesia, acel nou David, asteptat de evrei, care va recrea marele Israel, va fi  Fiara din Mare.  

De 2000 ani este un conflict intre  evreii  iudaici conservatori care inca mai cred in legile lui Moise si inca il asteapta pe Mesia  si evreii crestinati care cred ca  Isus Christos este adevaratul Mesia.  
Dupa Apocalipsa, acel conducator care se va da drept "noul David", va cuceri si va crea Marele Israel, iar dupa 4 ani  de domnie va  fi "injunghiat de moarte", adica va fi asasinat.
Insa dupa el va urma un nou lider, Fiara din Pamant  sau Proorocul Mincinos, cunoscut ca Antichrist de crestini si ca Al-Dajjal de catre musulmani.
El va construi cel de-al treilea Templu si evreii iudaici il vor considera noul "Solomon" si  ii va pune sa se inchine la "icoana fiarei de dinaintea sa" , icoana in care apare "Noul David".
Tot acel prooroc  ii va insemna pe toti adeptii sai cu numarul sau 666.
Dar crestini si musulmanii se vor uni sub comanda lui Mahdi si Isus , se vor lupta cu armatele sale la Meggido si il vor invinge.
Vor urma 1000 ani de pace si paradis, de odihna (asa cum a fost a saptea zi dupa Facerea Lumii), pana cand balaurul si apoi Gog si cu Magog vor devasta Pamantul. Atunci va avea loc Judecata de Apoi si oamenii neprihaniti  selectati  alaturi de cei 144 000 de evrei crestini  din cele 12 triburi israeliene vor fi transportati cu nava spatiala "Ierusalimul Ceresc"  spre o  alta planeta, spre un nou Eden, in timp ce Pamantul va arde cu toti pacatosii ramasi in urma, distrus de poluare, de schimbarile climatice, de Soarele care il va dogori din cauza distrugerii stratului de ozon.

Asta scrie in Apocalipsa lui Ioan.
Nici macar nu-ti poti inchipui cat de socant este adevarul.

Sapte capete, sapte biserici, sapte ingeri... Ti se pare vreo coincidenta? Ei bine, nu este!
Cuvantul imparat se refera la sfant, muntii sunt bisericile, asta este semnificatia.Iar cei sapte si cei zece + cei doi, ii gasesti in evanghelii si in faptele apostolilor.
Iar cele cinci capete ale fiarei care au cazut, sunt cele cinci biserici din sapte, despre care Isus are ceva impotriva lor.

Capul cu rana de moarte, dar traia, este Isus, capul bisericilor.

Iar semnul ei (al crestinismului) este domnul a inviat (Adonikam), numarul de om 666.

Problema principala este IDOLATRIA. Lucrarea parsiva a diavolului care s-a infiltrat in muntele cel sfant, si a instalat uraciunea pustiirii, rupand legamantul lui Dumnezeu.
La intoarcerea lui Mihail, El va starpi idolatria si prorocul mincinos.

Edited by Elihu_66, 14 May 2021 - 16:33.


#229
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostPeterAlex, on 14 mai 2021 - 15:48, said:

alaturi de cei 144 000 de evrei crestini  din cele 12 triburi israeliene
Evrei....crestini. Tare!!!
Da' ce te faci ca lipseste un trib din enumerarea aia din Apocalipsa.
Adica are rost sa discutam sau mai bine citesti si studiezi? Nu cu rautate zic.

#230
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,447
  • Înscris: 16.03.2004

View Postzexelica, on 10 mai 2023 - 13:21, said:

Da' ce te faci ca lipseste un trib din enumerarea aia din Apocalipsa.

Nu lipsește un trib, ci este înlocuit: Dan cu Manase.

Asta nu este nicio problemă, fiindcă dacă citești Numeri 34:13-29, observi că la împărțirea pământului Canaanului, lipsesc Iosif și Levi, dar îi avem pe cei doi fii ai lui Iosif: Manase și Efraim. Iar înlocuirea lui Dan, este logică, dacă citim:

Judecatorii 18
1. In vremea aceea, nu era imparat in Israel; si semintia danitilor isi cauta o mosie ca sa se aseze in ea, caci pana in ziua aceea nu-i cazuse la sorti nicio mostenire in mijlocul semintiilor lui Israel.

Seminția lui Dan a fost cea codașă în cucerirea Canaanului, și probabil că acesta este motivul pentru care a fost eliminată în Apocalipsa. În plus de asta, nu știu, nu-mi dau seama...:ermm:

#231
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,447
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă suntem la data exactă a revenirii lui Isus, și discutăm cartea Apocalipsei, dragă Zexelică, concluzia normală ar fi că... Isus nu mai vine, deloc, fiindcă e mort.

Iata ca El vine pe nori. Si orice ochi Il va vedea; si cei ce L-au strapuns. Si toate semintiile pamantului se vor boci din pricina Lui! Da, Amin. (Apoc.1:7)

Cei ce L-au străpuns au murit demult, prin urmare, Isus trebuia să vină atunci, conform cărții Apocalipsei, pe care o discutăm aici.Posted Image

#232
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Postdark, on 24 mai 2023 - 11:35, said:

Isus nu mai vine, deloc, fiindcă e mort.

Dacă ar fi să revină Isus din povestea biblică, ar trebui să revină şi Dumuzid din mitologia sumeriană, Adonis din cea greacă, Osiris din egipteană, Sol Invictus din cea romană târzie, sau...Greuceanu din povestea lui Petre Ispirescu.

Cu excepţia ultimului personaj, toţi zeii sunt născuţi pe 25 Decembrie, ziua solstiţiului de iarnă în emisfera nordică...până la calendarul gregorian care a schimbat data solstiţiului pe 22. Apoi, aceştia înviau din morţi...cu moartea pre moarte călcând...în fiecare primăvară, după echinocţiul de primăvară dar nu mai târziu de solstiţiul de vară.

Atât Isus cât şi Dumuzid, Adonis, Osiris reprezintă în mitologie zei ai renaşterii naturii. N-au cum să revină deoarece sunt personaje fictive alcătuite în perioada teologică a omenirii. E ca şi când eu, om matur, aş aştepta pe 25 Decembrie să vină...Moş Crăciun. Posted Image  Posted Image

Edited by lupini, 24 May 2023 - 12:46.


#233
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,060
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 24 mai 2023 - 11:06, said:

Nu lipsește un trib, ci este înlocuit: Dan cu Manase.

Asta nu este nicio problemă, fiindcă dacă citești Numeri 34:13-29, observi că la împărțirea pământului Canaanului, lipsesc Iosif și Levi, dar îi avem pe cei doi fii ai lui Iosif: Manase și Efraim. Iar înlocuirea lui Dan, este logică, dacă citim:

Judecatorii 18
1. In vremea aceea, nu era imparat in Israel; si semintia danitilor isi cauta o mosie ca sa se aseze in ea, caci pana in ziua aceea nu-i cazuse la sorti nicio mostenire in mijlocul semintiilor lui Israel.

Seminția lui Dan a fost cea codașă în cucerirea Canaanului, și probabil că acesta este motivul pentru care a fost eliminată în Apocalipsa. În plus de asta, nu știu, nu-mi dau seama...Posted Image

Este înlocuit Dan cu Levi, deci oricum lipsește o seminție, pentru că erau 13..

View Postdark, on 24 mai 2023 - 11:35, said:

Cei ce L-au străpuns au murit demult, prin urmare, Isus trebuia să vină atunci, conform cărții Apocalipsei, pe care o discutăm aici.Posted Image

Nu e despre soldatul roman care i-a verificat decesul cu sulița, ci despre Israel (Biserica) .

#234
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,447
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 24 mai 2023 - 16:36, said:

Este înlocuit Dan cu Levi, deci oricum lipsește o seminție, pentru că erau 13..

Atât Dan cât și Levi sunt numărați în Geneză printre cei 12 patriarhi.

Apoc. 7:
5. Din semintia lui Iuda, douasprezece mii erau pecetluiti; din semintia lui Ruben, douasprezece mii; din semintia lui Gad, douasprezece mii;
6. din semintia lui Aser, douasprezece mii; din semintia lui Neftali, douasprezece mii; din semintia lui Manase, douasprezece mii;
7. din semintia lui Simeon, douasprezece mii; din semintia lui Levi, douasprezece mii; din semintia lui Isahar, douasprezece mii;
8. din semintia lui Zabulon, douasprezece mii; din semintia lui Iosif, douasprezece mii; din semintia lui Beniamin, douasprezece mii au fost pecetluiti.

-----------------------
Apare în plus Manase și lipsește Dan.
Manase este copilul lui Iosif!

Compară cu:

1 Cronici 2
1. Iata fiii lui Israel: Ruben, Simeon, Levi, Iuda, Isahar, Zabulon,
2. Dan, Iosif, Beniamin, Neftali, Gad si Aser.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate