Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum facem reclame/publicitate 2021?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Buna.
Am inceput sa muncesc la o firma proaspat infiintata, cu servicii D.D.D. si Inchirieri schele si utilaje mici pt constructii.
Firma, un srl, are toate actele, autorizatiile si taxele platite la zi cont de SEAP, etc, gata pregatita pentru activitate.
Numai ca nu prea este activitate, fiind la inceput.
Vrem sa facem reclama, pentru ca firma fiind la inceput, lumea nu stie de noi.
Care ar fii optiunile si cum se poate face reclame in 2021?

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Pretul bun, serviciile de calitate, acestea sunt reclama voastra. Pe la mine pe aici, lumea se uita la postul local de CATV.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ati putea apela la o firma de publicitate, eventual sa incepeti sa va plimbati prin zone de santier (sau cu inceput de santier), eventual spatiu de reclama in presa locala.

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Puneti-va numele pe orice echipament mai mare, sa se vada de unde provin, ajuta un simplu trecator care este si el interesat de ele.

#5
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Asta cu echipamentele e mai usor, dar cum acem cu serviciile?
Ne gandeam la facebook, google ads, etc.
Am facut pe olx, dar nu am primit nici o comanda pentru servicii.
Srviciile ddd nu sunt cautate de loc, cu toate ca sunt inca doua firme in total.
Dupa cum am spus, Echipamentele o sa mearga , serviciile scartaie.

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007
nu asa se fac afacerile. impinge si tu o spaga pentru un contract pagubos cu vreo primarie, cum crezi ca au rezistat ceilalti pe piata?

Edited by laffin, 27 January 2021 - 18:35.


#7
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 laffin, on 27 ianuarie 2021 - 18:34, said:

nu asa se fac afacerile. impinge si tu o spaga pentru un contract pagubos cu vreo primarie, cum crezi ca au rezistat ceilalti pe piata?
Ai perfecta dreptate.
Am pierdut licitații pe Seap foarte dubios.
Mai sunt achizițiile directe, care culmea, se face la preț triplu fata de al nostru.
Chiar de către procuraturii.
Ce am putea face, in afara de șpăgi?
Încercăm cu reclame.


#8
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Locul unde se dau aprobarile in constructii, de la primaria/iile relevante zonei de activitate a firmei? Nu zic de spaguit functionarii insa poti pune afisaj stradal/un impartitor de flyer-e pe scarile institutiei, in orele de activitate, etc.

Vizitat furnizorii locali de materiale de constructii, eventual propus o colaborare publicitara "incrucisata" - ei tie, tu lor...

#9
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Da, e o idee.
Dar după cum am spus, nu utilajele și închirierea e problema, ci cu serviciile.
Deja mi-ați dat idei.
Pe net cam care ar fi locurile unde am putea sa intervenim?
Care ar fi costul pentru Facebook?

#10
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Nu stiu de constructii dar acum cateva saptamani am avut nevoie de DDD. Nu cred ca a durat juma de ora toata activitatea. 600 de lei. Cat scria factura, am avut timp de 2 fraze. Au treaba de nu se poate. La noi au ajuns seara pentru ca...treaba. Cum? Prieteni cu administratori care au multe blocuri si... faci tu legatura mai departe. Pentru inceput, 2 directii: ori mergi din bloc in bloc cu un pliant, ceva pentru presedinte sau administrator (nu ma refer la atentii ci la a prezenta oferta celui care va poate suna), ori mergi la o firma de administratie si le propui o colaborare (daca nu au deja... :) ).
Mai poti incerca sa lasi pliane /vorbesti si cu cei care stau la parter, ei fiind, de regula, cei mai predispusi la lighioane din subsol, un pic nemultumiti si astfel mai presanti pe cei care pot lua decizii in acest caz. Pe ala de la ultimul etaj nu prea il intereseaza de gandaci sau sobolani ca nu ajung la el si nu stie ca exista.

#11
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
In ce oras ai facut firma asta?

#12
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Vatra Dornei, dar putem sa ne deplasam oriunde in tara.

#13
Nunchaku

Nunchaku

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.06.2019
Si totusi continua luna de luna pe OLX si Publi24 cu anunt in fiecare judet, la TV e foarte scump dar poti sa incerci, poate nu e scump pt tine.
Alta varianta, e asa cum ai zis , pe facebook si google ads (depinde de numarul de utilizatori la care vrei anuntul tau sa fie afisat, incepe de la vreo $2 USD in sus)
Si o firma de publicitate e o solutie (solutie excelenta daca nu ai deloc idee in domeniu), altfel nu recomand.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate