Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Focus Sat pe Samsung Tu8000 cu Cam C+ in UK

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Felycyan

Felycyan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.01.2021
Buna ziua,

    Dupa cum titlul postarii descrie, am o intrebare pt cei care sunt poate in situatia mea: am un abonament Focus Sat cumparat pe net de la ai,nu am primit inca cardul C.I.+(va fi trimis in tara la adresa parintilor mei), dar am incercat sa vad daca merge pe tv direct, doar cu o conectare la net. Din pacate, nu gasesc deloc applicatia pe televizor!!!
Pe tableta si tel meu Samsung(TU8000 din anul 2020) aplicatia merge super, doar televizorul nu gaseste deloc aplicatia. Am gasit pe Youtube o explicatie, aceea de a reseta tv-ul si a schimba locatia pt SmartHub cu aceea din alta tara, in acest caz am incercat Romania. A mers din prima, gasind imediat aplicatia.
Acum insa vine partea interesanta: odata cu schimbarea locatiei, am pierdut o gramada de aplicatii si canale care merg doar aici in UK(cum ar fi aplicatia Disney+, pe care acum nu o mai gaseste deloc, la fel cum era inainte cu Focus Sat).
Din pacate am realizat ca prefer sa am acele aplicatii instalate cum erau inainte, as ca am schimbat din nou regiunea din setarile tv-ului Samsung, acum vad canalele romanesti pe tv doar facand screen share(smart view) de pe telefon sau tableta...ceea ce inseamna ca sunt limitat la optiunile meniului de pe mobil sau tableta.
Intrebarea mea este: a mai intalnit careva aceeasi problema si a gasit o rezolvare in acest caz? Nu cred sa fie doar cazul Angliei cu aceasta aplicatie (cu atat mai putin faptul ca acum nu mai suntem in UE de aproape o luna), banuiesc ca e o limitare a Geolocatiei poate?
Pacat ar fi daca nu exista o solutie, sunt sigur ca ar mai fi multi alti romani plecati din tara care ar dori sa poata vedea canale romanesti(tin sa precizez ca in situatia mea este exclusa instalarea unei antene parabolice, daca as fi putut face asta nu mai ma complicam atat cu servicii de acest gen oferite pe net!).

Multumesc mult.

#2
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
Smart Hub e un 'magazin de aplicatii' , specific fiecarei zone geografice/tari - unele aplicatii nu au drept de functionare/difuzare in alte regiuni, plus multe alte motive pt a fi diferite ( in genul, sa ne cunaostem clentul mai bine )
Bottom line, pastreaza tv-ul setat pe hub-ul UK, ca sa ai aplicatiile locale ( bbc player & Co nu apar pe alta zona) si folseste un media player cu android pt focussat si alte asemenea.

In functie de preferintele tale, le poti inversa : daca e mai usor pt tine sa te uiti la focussat direct din aplicatia de pe tv ( folosind telecomanda tv-ului ) , poti pune smart-hub -ul pe Ro si folosi un media player extern pt restul de aplicatii locale - solutia asta ar fi de preferat , pt comoditate, iar pt aplicatiile locale un amz firestick 4k are de toate ( si nu e scump pt ce face. nu treb sa ai prime ca sa folosesti aplicatiile de pe stick )


ca si fapt divers, poti transfera aplicatia android focussat de pe tel pe firestick , prin apps2fire ( multe tutoriale pe net) dar focussat nu e inca optimizat pt firestick, si mai da rateuri ( dar merge, in caz ca ramane singura solutie viabila )

Edited by marmota_vasi, 27 January 2021 - 16:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate