Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Panasonic S5

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Mi-a "incaput pe mana"  zilele astea noua camera de la Panasonic, S5.  Mai am de jucat putin cu ea, dar imi place foarte mult din doua puncte de vedere...pana acum:

1. Este mica, m-am tot uitat pe la S1R, dar e incredibil de mare pentru ce vreau eu.....S5 este foarte aproape de seria A7 de la Sony;

2. Sta foarte bine la ISO...

Nu cred ca poti face "mari portrete" la ISO 51.200, dar parca poti scoate ceva de atmosfera, destul de utilizabil....

Atasez doua cadre la ISO 51200, cine doreste RAW, il pot pune la dispozitie fara probleme....

Attached Files



#2
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Mie zi-mi doua vorbe despre ergonomie...
Ca sa nu spun ca am cochetat cindva o secunda si cu ideea de a lua camera asta

Edited by Taxon, 26 January 2021 - 19:45.


#3
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Eu am cochetat mai multe secunde Posted Image Ce nu imi place. Nu are HDR normal in camera, doar ceva numit HLG, inutil in acest moment pentru un pasionat de fotografie. Unii spun ca daca se utilizeaza obiective MF cu adaptor, nu ar mai fi functional focus peaking in vizor, ceea ce mi se pare inadmisibil la un ML. Mai bine lipsa filmare la enshpeca. Posted Image In plus montura asta L a fost lansata cu mare tam tam, dar se pare ca fondatorii nu prea au o directie comuna de dezvoltare si montura devine tot mai mult o nisha tot mai ingusta. DIn cauza asta informatiile despre Panasonic L sunt extrem de reduse in comparatie cu celelalte sisteme ML. Totusi cu acel 20-60 ar fi combinatia cea mai potrivita pentru un setup usor FF pentru calatorii, drumetii, etc, dar prefer sa ma uit acum in curte la Nikon. Posted Image

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
E greu. E greu cu ea și la revânzare. Mai ales în România unde nu este formată o piață pentru camerele de genul ăsta. Ori ai GH5, ori mai bine nu... Eventual un G9.
Și obiectivele sunt scumpuțe, rare, third party mai rar fac pentru ei...
Greșesc?

#5
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Ce sa zic...nu am putut verifica obiective adaptate, a venit doar cu 20-60 si 50 1.4 (care este minunat, dar cam mare).

Se prea poate sa fie probleme la revanzare, asa a fost cu toate la început, Fuji, Olympus etc.

Oricum, ca si calitate a imaginii, culorilor, nu se compara cu Fuji (nu am testat MF de la Fuji). Pentru cine vrea sa aiba un jpeg foarte bun din camera, e o varianta de luat in seama.

Funcția HDR nu ma interesează si, personal, cred ca trebuie ceva lucru, pentru a scoate un HDR care sa nu arate a kitsch..

Cred ca se adresează si videografilor, are un buton dedicat pe video chiar deasupra. Am făcut prea puțin, sa imi dau seama ce scoate exact.

Taxon, pana acum îmi pare  foarte îndemânoasa...te tin la curent.

O sa testez week-end-ul asta mai intensiv, dupa care o returnez, fiind primita in test, de la Panasonic - România.

#6
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Revin cu ceva pareri despre Panasonic S5:

- obiectivul de kit 20-60mm f3.5-5.6 mi s-a parut chiar foarte bun, poate nu sunt prea pretentios;

- focusul a fost rapid in toate situatiile, desi cand am tras intr-o biserica, l-am setat pe un punct mai central si in rest l-am tinut si pe recunoastere faciala;

- ISO foarte bun;

- construit foarte bine, pare ceva mai greu decat Sony A7R iii pe care l-am avut, desi sunt doar 57 grame diferenta.


Atasez un cadru si 3 cropuri 300% din margini si centru....

Atasez si doua cadre trase la ISO 51.200. Primul cadru este cel din camera si al doilea usor editat din RAW.

Attached Files



#7
svejk

svejk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 16.06.2007
Incerc sa ma joc zilele astea cu un S5.
M-ar interesa mai mult pentru filmare,dar, daca ar putea acoperi si nevoile unui aparat dedicat foto cu atat mai bine.
Deocamdata incerc sa inteleg meniul, e prima data cand ma joc pe Panasonic.

#8
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Cu filmarea nu sunt mare prieten...mai fac cate ceva pentru mine, de penunde mai merg, dar nu manpot pronunta...ca si culori + iso mi s-anparut foarte bun....

Pe foto mi s-a parut foarte bun...la iso, cred ca e printre cele mai bune camere, din cele cu care am tras cate ceva...

#9
svejk

svejk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 16.06.2007
Pana acum sunt foarte multumit de acest S5.
Nu cred ca exista altceva pe piata, pana in acest moment, care sa-l depaseasca (la pretul asta, evident !).
Face, cel putin pe video, cam tot ce fac camere de 2-3 ori mai scumpe, plus faptul ca la cei 24 MP, este in egala masura rezonabil de folosit si pe foto.

#10
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Mie mi s-a parut chiar foarte bun pe foto, ca si calitate a imaginii, iso etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate