Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Indecis in privinta masterului

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
sahedy

sahedy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.02.2011
Buna ziua,

Am 24 de ani proaspt impliniti. Am terminat Facultatea de Limbi Straine in 2018, Filologie Rusa-Germana. Acum pot spune ca vorbesc ambele limbi la nivel C2 respectiv C1 si, din cauza circumstantelor in care ma aflam, am amanat masterul. Intre timp m-am angajat la un Call Center pe limba germana, am invatat o bruma de japoneza (nivel N3) si pot spune ca sunt extrem de multumit de job, salariu etc., dar imi doresc enorm de mult sa cresc din punct de vedere profesional si de asemenea sa fac totusi un master, sa plec cu Erasmus etc.

Ei bine, aici intervine problema. Nu prea m-ar atrage un master la FLLS, poate cel care se axeaza pe formarea interpretilor de conferinta, dar parca as vrea sa invat si altceva in afara de limbi straine si ma gandeam sa aplic la un master la ASE. Primul care mi-a sarit in ochi este masterul de la FABIZ cu predare in limba germana si am vazut ca mai era unul de Traducere si Interpretare care a  fost desfiintat. Sincer nu stiu ce sa aleg dintre toate optiunile de la ASE, deoarece as dori un master pentru cariera la care sa fac fata chiar daca nu am experienta in domeniu dar la care o sa invat intensiv. Intotdeauna am fost exigent cu mine , am tratat lucrurile cu seriozitate si regret enorm ca am pierdut 2-3 ani aiurea, dar nu am avut de ales. Acum sincer planurile mele sunt sa fac un master, sa invat mai bine japoneza si sa invat si programare ("la 24 de ani s-a trezit si asta" - stiu, dar totusi pana la 30 de ani am tot timpul sa invat; am fost la mate-info in liceu).

Voi ce master m-ati sfatui sa urmez? Sa incerc ceva de programare si sa complementez asta cu o scoala gen "Te fac programator" in paralel? Sa aleg ceva mai usor gen FABIZ pe germana si sa fac tot ce tine de IT separat? Sau ce altceva as putea alege, unde aptitudinile de limbi straine sa constituie un avantaj?

Va multumesc mult de tot pentru sfaturi si va urez o zi cat mai buna!

Edited by sahedy, 26 January 2021 - 13:45.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Masterul nu te invata meserii, nu te ia de la zero! Continua domeniul de licenta.

#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,417
  • Înscris: 24.02.2017
Nu te ia de la zero insa nu e indicat sa faci fix in acelasi domeniu. Iti limiteaza mult posibilitatile ulterioare. Eu am facultatea si masterul in domenii separate. Ma rog, pe vremea cand facultatea era 5 ani si masterul inca 2.....

Acum e un fel de pipi....

#4
ciuschi

ciuschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.10.2007
Daca nu stii ce master sa urmezi nu te inscrie la master. Cauta-ti de munca, iar o data ce descoperi in ce domeniu iti va placea sa activezi si ai vrea sa dobandesti mai multe cunostinte cauta atunci un master care sa te ajute in directia aia.

#5
pelecaci

pelecaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 03.06.2008
well, pari un tanar bine-intentionat dar ca sfat general te-as sfatui sa nu iei lucrurile chiar f in serios. din pacate traseul in viata dar si cel profesional tine de multe ori de hazard, as putea sa-ti dau n exemple d menegeri de prin multinationale care n-au cine stie ce academii absolvite.

masteratele pe la noi au fost construite (din 2005 incoace) in general sub stindardul 'e obligatoriu, n-o sa va puteti angaja daca nu il faceti', legenda care intre timp a fost contrazisa rau de tot.
as putea sa scriu pe foaie zeci de tineri care au platit din banii familiei cazare, trai zilnic in orasu' universitar (atuncea nu era CoVrig), taxe la licenta, taxe la master, si dupa s-au tirat in UE/UK si le-a folosit masteru fix la pix..

sunt unele masterate care ca nume si reclama se vor a fi ceva mai aplicate, nu anul 4 si 5 de facultate cum sunt multe.
ai putea sa consulti cum ti se pare masteratul "Business Services" de la Facultatea CIG din ASE.. se vrea ceva mai aplicat pe corporate stuff. dar un potential dezavantaj e ca are doar locuri cu taxa..
.

Edited by pelecaci, 26 January 2021 - 18:47.


#6
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Cum ti-ai dat seama că te atrage programarea?

#7
Sovittana

Sovittana

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.03.2021
Bună ziua,  

Are cineva idee care ar fi cel mai bun master în domeniul economic pentru viitor ? Menționez că am terminat Management și m-ar interesa un master în management financiar, consultanță, audit ( observ că există destul de multă cerere în multinaționale pe aceste subdomenii). Am văzut ca cei de la ASE au programe de master CIG si Management( nu știu însă cât îs de serioase). Știe cineva cât este taxa de școlarizare actualizată pe an pentru mastere întrucât nu găsesc nicăieri la ei pe site taxele de școlarizare ( loc cu taxă) doar taxa de înscriere la examenul de admitere...

Mulțumesc anticipat Posted Image

#8
pelecaci

pelecaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 03.06.2008
scorurile erau de la 5.000 lei/an in sus dar avand in vedere ca nu s-au anuntat inca pentru noul an, e posibil sa creasca.

la CIG e un masterat in engleza pe structura ACCA: "Contabilitatea afacerilor" la care era 2.000€ taxa. avantajul la asta era ca orele erau in weekend.

mai sunt altele la care programul poate fi si in timpul zilei de lucru. pt. cine lucreaza, nu e cea mai fericita situatie

de ex. la CIG "Concepte de audit interne si internationale"..

la Finante-Banci e un masterat "DAFI- Management financiar si bursier" care e cat de cat pe structura CFA.

cam astea ar fi variantele, niciunul  nu garanteaza per se ceva, dar par ca sunt deasupra a ceea ce se face pe la fabrici de diplome

Edited by pelecaci, 09 March 2021 - 20:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate