Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Achizitie BATERIE extinsa laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
mesterica6629

mesterica6629

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.11.2018
Doresc sa cumpar o baterie extinsa pt. laptop si as dori sa stiu daca incarcatorul original face fata incarcarii complete a noii baterii tinand cont ca are capacitate mai mare . Exemplu - originalul are 5200mAh - 56Wh - 6celule
Eu vreau sa iau unul la 8800mAh - 96Wh - 12celule sau mai exista varianta de 6600mAh - 72Wh - 9celule
Specific ca am doua alimentatoare pe care le recunoaste laptopul (am verificat in BIOS ) unul (originalul) de 65W si unul de 90w .
Multumesc !

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Le incarca, dar in timp mai lung.
Acuma, si bateria aia extinsa sa fie pe bune, nu doar pe hartie.

#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 26.06.2009
Exact - de incarcat incarca doar ca in timp mai lung. Am avut asa la un Lenovo si bateria extended era mai mult decat dubla fata de cea originala. Incarca greu si arata naspa, dar tinea bine ;-)

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Curentul de încărcare este același chiar dacă încărcătorul este mai mare (cu excepția situației în care laptopul se încarcă închis). De exemplu la Thinkpadul meu am 2 variante de încărcătoare, de 65W și 95W. Încărcarea e aceeași (am ambele încărcătoare), diferența de putere la încărcător e strict pt consumatorii din laptop (cel de 95W se dă la modelele cu quadro).

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cauta cu acelasi nr. de celule dar de capacitate mai mare - si reala ca majoritatea sunt fake, unele au capacitatea reala de 0,5 - 5 % din cea specificata.

Celulele 18650 se gasesc pana la 3Ah bune, si 3,5Ah de putere redusa.
Exista ai de 4 real dar nu se gasesc de vanzare decat fake pana la 9999 mAh.
De 3,5 Ah se gasesc 20700 si 4Ah si mai nou si de 5 Ah se gasesc cu 21700, dar astea sunt evident mai mari  si in diametru si in lungime.

18650 au 18 mm x 65 mm
20700 au 20 x 70 mm
21700 au 21 x 70 mm
La un laptop performant trebuie si celule capabile sa debiteze curent mare, chit ca daca tragi 23A / celula ca la scule, le descarci in cateva minute...
Astea de putere sunt modele foarte speciale, si piata e plina de fakeuri pt scule si vaperi.

Daca au mai multe celule nu incap in carcasa laptopului...
Asa poti lua direct o baterie externa.

Edited by loock, 25 January 2021 - 16:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate