Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie miniPC.

In ce an este bine sa cumperi tel...

Cablu electric pentru exterior

La multi ani indragostilor! D...
 Germania a legalizat consumul de ...

Frigidere de bauturi pentru magaz...

Exista magazin fizic XIOAMI in Ro...

google.ro virusat?
 Ati castigat vreodata la "con...

HIT FM Zarnesti - Metropolitan Br...

Google Consent Mode V2

La multi ani @rz!
 Placa retea integrata la un ASUS ...

Targ de viniluri - Bucuresti

Achizitionare furca RockRider

End to end encrypted messenger

Cu ce s-ar realiza economie a consumului de gaze?

• Please log in to reply
43 replies to this topic

gushpi

gushpi

Guru Member

• Grup: Senior Members

View Postlucianburjuiul, on 25 ianuarie 2021 - 15:57, said:

@gushpi
Forajist? Caminist? Cand ai terminat? Eu am terminat utilaj in '93, n-am lucrat in domeniu.
Punga aia de zacamant comunica cu o alta, alta explicatie fizica nu exista. Saramura s-a dus frumos la fund...
Teoria aia fantastica ca se regenereaza zacamintele de titei e fantastica si atat.

tehnologie, '92 :)

lucianburjuiul

lucianburjuiul

Unserious member

View PostAnca12, on 25 ianuarie 2021 - 20:17, said:

Introducem rapid oala intr-un termos (invelis adiabatic). Presupunem ca termosul este foarte eficient, nu permite schimbul de caldura cu exteriorul, eventual termosuri in tandem.
Orice referire la termodinamica este nula si neavenita in teoriile karacsiene. Mai degraba detalii de genul:
- experimentul are loc la etajul doi
- laboranta are o masina bej
- nu sunt becuri pe hol
au darul de a rezolva dilemele.

@gushpi
Ai facut armata la Craiova? Ai fost la munci la Urzicuta?

Anca12

Anca12

Active Member

• Grup: Members
Se poate face abstractie de fraza cu termodinamica, luati restul.

karax, nu esti incantat de solutia mea? Consumi combustibil doar pana la inceputul fierberii, apoi astepti sa se prelucreze termic fibrele din legume, carne - fara flacara. Fibrele se transforma in aliment fara sa fie nevoie de bolboroseala fierberii (energia in timpul fierberii se consuma, in principal, pentru trecerea apei in vapori, nu pentru transformarea fibrelor in mancare!).

karax, ideea ta, cu desenul tau, cu flacara in mijlocul mancarii o intalnim in cazul samovarului, randament de incalzire a apei foarte ridicat (minutele 0:50 ... 4:30):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/foPt99c3mS0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

lucianburjuiul

lucianburjuiul

Unserious member

karaxe, joac-o p'asta de mai sus!

romanasu

romanasu

Active Member

• Grup: Members
Offtopic: solutia care pare sa aibe cele mai mari sanse de succes astazi(probabil nu si in viitor) e energia electrica. Azi e de vreo 4 ori mai scumpa decat gazul si nu e foarte rentabila.
Sau cel, mai probabil, e sa se descopere noi zacaminte sau metode de a extrage gazul; chiar daca se dubleaza pretul, tot o sa fie eficiente.
Da Vinci, e vazut ca un mare geniu, care inventa elicoptere, tancuri si alte bazaconii, cand oamenii din timpul lui nu aveau o sursa de putere(motor). Pentru cei din timpul lui , era probabil un nebun/visator.

Cea mai interesanta idee e cea de a diminua risipa (ce procent din gaz face mancarea si ce procent incalzeste inutil aerul (mai putin iarna) ). Pe electric e mai simplu sa faci o oala minune care reduce risipa, dar, la aragaz, e mai dificil (prea multe formate necompatibile).
Mai e si risipa de a supraincalzi alimentele - poate ciorba e gata in 90 de minute si tu o tii 120 pe foc; mancarea se incalzeste in 2 minute, dar tu o tii 3, pentru ca nu ai fost pe faza sa opresti. Ar trebui inventat ceva inteligent, pe baza de cronomentru/termometru, un cantar eventual.. care sa reduca consumul. Dar, las asta pe seama inventatorilor.

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators
Asta cu alimentele si aragazul sunt irelevante, aragazul e un consumator foarte mic care poate si trecut electric rapid si prin reducerea pierderilor isi atenueaza din cost.

View Postcattavencu, on 25 ianuarie 2021 - 15:38, said:

Poate in urmatoarele decade. Azi, in nici un caz.
M-ar indoi sa gatesc la curent. Eu gatesc, nu gluma (nu am comandat niciodata vreo mancare online - ca fapt divers o spun)
Astea deja o parte sunt pe curent in majoritatea locuintelor noi ca dotari standard, e o moda acum sa ai plita pe inductie integrata complet in mobilier... toata cu termosticla elegant si touch screen capacitiv, si bucatarii Tv acum folosesc inductia, vezi pe Petrisor de la Digi24.
Masinile de gatit sunt consumatoare mici fata de incalzirea caselor de aceea nu se moare daca se trec pe curent, nu se simt. Eu cand am avut prima data cuptor electric in loc de cel pe gaz, cred ca acu vreo 16 ani am facut schimbarea... ma temeam desi in mintea mea calculele ieseau bine. Cu timpul am observat ca nu e nicio scofala si ca cei 2.8KW nu se simt pentru ca nu folosesti nonstop.
Aragazul vara consuma in echivalent gaz de vreo 20-30 lei pe luna... daca-l faci electric cu inductie in acelasi regim si tinand cont de randamente la oala o sa ajungi probabil pe la 60 lei pe luna... e o problema ? Posted Image

Consumatorul principal de gaz intr-o casa e incalzirea si aia deja lucreaza cu randamente bune, pe condensatie ai 94-97% pe clasic ai 88-92%, nu vad ce ai putea reduce decat confortul, daca doresti acest lucru :)

Edited by andreic, 27 January 2021 - 00:36.

KiloW

KiloW

Guru Member

Chestia cu inlocuirea gazului cu electric e discutabila. Deocamdata intr-adevar asta e tendinta inclusiv pentru incalzirea casei, insa de fapt problema e ceva mai imbarligata. Eu sunt "electric integral" la gatit de 15 ani.

Energia electrica insa e una "nobila", e caviarul energiei, in timp ce caldura e iarba de dat la vaci. Si balegarul care iese pe partea ailalta. Ca sa obtii energie electrica trebuie efort, tehnologie, materiale, si o parte o obtii tot din caldura cu un randament deja destul de scazut.  Iar electricitatea poate fi folosita la orice, in timp ce caldura... doar incalzeste. Sa arzi gaz intr-o centrala chiar si cu randament inalt ca sa obtii curent si ulterior sa-l transformi in caldura pentru incalzirea casei e un non-sens, mai bine arzi direct gazul acasa intr-o centrala moderna.
Electrificarea incalzirii ar avea sens intr-un viitor in care electricitatea e obtinuta din surse abundende, ieftine si mai sofisticate decat gaz sau carbune.

Cu aragazul (cu flacara deschisa) e OK, ala are un randament foarte slab insa o centrala termica nu mai are handicapul asta. Cat timp in reteaua electrica mai sunt conectate generatoare pe gaz sau carbune dupa parerea mea e mai interesant sa incalzesti casa pe gaz decat electric. Desi politicienii spun altceva din motive ideologice.  Sau poate ar trebui  un sistem mixt electric/gaz si un smart grid in care incalzirea sa treaca singura pe electric atunci cand bate vantul si exista productie excedentara de curent.

karax

karax

Guru Member

da cum ar fi ca sa gatesti mancarea la caloriferul de la bucatarie sau la centrala ? Posted Image

alte solutii de genul  si care merg is sa folosesti apa calda de chiuveta de la bucatarie si la producere de caldura
Centralele ce au pierderi ar putea  fi folosite la chestii usoare, gen pregatit cafeaua sau gatit ceva ce necesita temperaturi mici, fiert oua, fiert cremwusti etc Posted Image
sau apa de la masina de spalat , ar putea fi folosita de la centrala , sau pierderile centralei ar putea fi folosite la masina de spalat.   Sau caloriferul de la bucatarie Posted Image

solutii cretine Posted Image

gazul ars de la centrale ar putea fi folosit si el, cu niste conductoare de caldura ce ar prelua caldura si ar bagao pe peretii bucatariei

sau solutie de folosit la altceva caldura gazului ars, de exemplu la topit zapada din jurul blocului, la topit gheata de pe masina etc etc
Ce de chestii cretine Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate