Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @corinadaniela!

Cumparare auto vandut cu procura

Sfat pentru un sistem off-grid la...

Verificare numar angajati firma
 Nu pot scapa de OneDrive

Volan inclinat

Branșamente utilitați g...

Update BIOS = Calculatorul se blo...
 Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...

Fiberlink popular pe FTTC, cand?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

Adriano2010

Adriano2010

Junior Member

• Grup: Members
Salut, tu esti ok, eu ce sa mai zic de joi e asa https://rcs-rds.spee...ea-cf039197392d

Nu nu sunt pe business dar luna asta am mai multe ip de business decat publice

Am mari caderi la ping stabilitate, dar tu cum de prinzi 100/100? Ai epon /fibra in apropiere? Am citit ca ești aproape de nodul de fibra. eu nu prind mai mult de 50/50.

Ești sigur ca nu vin cu fibra anul asta la tine? In ce județ esti? Si localitate? Daca nu e secret

Attached Files

Edited by Adriano2010, 25 January 2021 - 08:19.

stdalionutpwr

stdalionutpwr

Senior Member

• Grup: Senior Members
Nu este secret, locatia apare si in raportul testului, Bumbesti jiu, loc componenta Plesa.

Am facut doua teste diferite utilizand doua cai diferite sa evaluez cam cata gatuire este, la conexiune, si cat este limitat pe magistale datorita traficului, limitarea datorita traficului desi nu este mare este observabila.

Testul cel mai concludent pentru asta este sa dai ping la un vecin, in acest fel vei putea evalua conexiunea.

In cazul in care exista pierderi de pachete, unele teste, arata asta, este foarte probabil sa existe bruiaj electromagnetic pe cablu, cu ceva timp in urma colegii au specificat ca daca esxista bogus signal pe calea inversa nu merge sau merge prost.

Incerca cu ferite cum am facut eu, poate merge mai bine, tine cont ca routerul este principala sursa de bruiaj, deoarece contine un emitator radio alta banda, dar poate genera intermodulatii, si in general orice sursa in comutatie, la mine este o situatie defavorabila deoarece am sisrem fotovoltaic care presupune surse in comutatie de mare putere, dar totusi am reusit sa tin problema sub control, (practica electronistului de pe vremuri, ,,tine bruiajul in cutie,, cu condensatoarede trecere legate la cutie la toate sarmele care intra si ies).

In afara de asta am alimentat retelistica cu ajutorul unei surse cu rezonanta (llc) care sunt recunoscute pentru bruiajul redus, daca bag un incarcator in priza unde este sursa aia afecteaza EoC-ul chiar daca nu le alimnteaza el, ci incarca doar un telefon.

Oricum EoC este o solutie nefericita, nu stiu de ce nu exista dechidere sa fie inlocuita cu altceva din zilele noastre.

Edited by stdalionutpwr, 25 January 2021 - 09:45.

stdalionutpwr

stdalionutpwr

Senior Member

Acum este chiar ok, tinand cont ca generatorul cu gaz este in functiune si sursa care incarca bateria nu este facuta chiar ingrijit, si baga 1 KW, este chiar OK feritele alea i-si fac treaba.

https://rcs-rds.spee...e3-3b2e17b927fe

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Clar, după ce-am pus ferite pe ethernet mi-a mai crescut viteza cu cel puțin 10%!

Pentru inca un plus de viteza poti lua un cablu Ethernet (musai de sub 1m) și-l bagi in tplink din lan1 in lan4.

Znevna

Znevna

Senior Member

Poate fi si de 1m, dar trebuie pus un numar impar de ferite pentru a balansa radiatiile solare.

denisQ00

denisQ00

Junior Member

• Grup: Junior Members
Chestia asta cu feritele e adevarata :)) ? Adica chiar merge , si eu am internet prin EoC si este efectiv groaznic , si daca as putea oricum sa il imbunatatesc as face-o :))

Znevna

Znevna

Senior Member

Evident ca nu au absolut niciun efect sesizabil acele ferite.
Echipamentele EoC sunt limitate hardware la 100Mbps, daca sunteti si multi in zona.. e clar, n-ai la ce sa te astepti.
Eventual sa depui o sesizare sa-ti verifice calitatea semnalului, sa nu fie probleme in zona.
Vor trece pe fibra candva ....
Intampini deconectari sau doar viteze mici?

denisQ00

denisQ00

Junior Member

View PostZnevna, on 01 mai 2021 - 18:23, said:

Evident ca nu au absolut niciun efect sesizabil acele ferite.
Echipamentele EoC sunt limitate hardware la 100Mbps, daca sunteti si multi in zona.. e clar, n-ai la ce sa te astepti.
Eventual sa depui o sesizare sa-ti verifice calitatea semnalului, sa nu fie probleme in zona.
Vor trece pe fibra candva ....
Intampini deconectari sau doar viteze mici?
Pai depinde ce inseamna viteze mici , deconectari nu prea am , acum cativa ani era ceva problema tot asa cu ceva tensiuni prin cablu sau ceva de genul ( nu ma prea pricep la chestii de astea foarte tehnice ) in schimb vitezele , aoleu , pai in timpul zilei am undeva pe la 15-20-30 mbps ( depinde foarte mult de ziua , cateodata merge , cateodata merge prost ) , as putea spune ca am o viteze medie de 15 mbps , in schimb seara , am o medie de 5 mbps , si cam o maxima de 10 mbps ( eu ma refer doar la DOWNLOAD pt ca UPLOAD merge impecabil oricand ) . Pingul si jitter-ul sunt groaznice si ele . M-am gandit sa fac sesizari sa vina sa mai schimbe ceva la retea daca se poate , dar am facut , au venit , cand au venit netul a mers si au zis ca nu au ce face ca seara e incarcata reteaua , eu inteleg ca e incarcata dar totusi 5 mbps si ping de nu poti sa te joci nimic ??

Znevna

Znevna

Senior Member

Din pacate cam asta e situatia pe EoC, nu degeaba vor sa scape de el :)
Cand erau abonamentele si cerintele mai mici era o solutie acceptabila, acum .. nu prea mai face fata.
Ai acoperire 4G in zona? poate poti sa te folosesti de asa ceva.. vitezele sunt cam tot pe-acolo cu ce prinzi acum :)) daca nu mai bune...
Poti sa iei o cartela prepay de proba de la ei cu ceva optiune sa aiba si internet, sa vezi daca ai semnal 4G decent, faci un hotspot prin cablu USB de pe telefon si vezi cum se descurca.
Daca e ok si ai latente mici .. poti sa tii EoC-ul pentru download-uri mari si sa te joci prin 4G .. depinde.. ce latente ai si prin 4G.

denisQ00

denisQ00

Junior Member

View PostZnevna, on 01 mai 2021 - 19:12, said:

Din pacate cam asta e situatia pe EoC, nu degeaba vor sa scape de el :)
Cand erau abonamentele si cerintele mai mici era o solutie acceptabila, acum .. nu prea mai face fata.
Ai acoperire 4G in zona? poate poti sa te folosesti de asa ceva.. vitezele sunt cam tot pe-acolo cu ce prinzi acum :)) daca nu mai bune...
Poti sa iei o cartela prepay de proba de la ei cu ceva optiune sa aiba si internet, sa vezi daca ai semnal 4G decent, faci un hotspot prin cablu USB de pe telefon si vezi cum se descurca.
Daca e ok si ai latente mici .. poti sa tii EoC-ul pentru download-uri mari si sa te joci prin 4G .. depinde.. ce latente ai si prin 4G.
Deocamdata fac asa cu telekom , am viteze de pana la 100 mbps , dar e super enervant cu limitarea la YT si etc , si latenta pe telekom e meh , m-am gandit sa încerc digi mobile dar sunt doar 50 GB , cam putin sincer ..

Znevna

Znevna

Senior Member

De asta am zis sa nu renunti la EoC, si 50GB cu 2 euro .. zic ca-i ok.
Dar sa nu faci un abonament fara a testa inainte un prepay.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate