Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Amenajare curte la tara - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
kokeinyesdi

kokeinyesdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.04.2015
Buna ziua,
Intetionez sa amenajez / renovez drumul de acces la casa. Sunt intr-o mica dileama si nu stiu cum sa procedez
sub stratul de pamanat de cca 10 cm este un strat de pietris de granit cu dimensiune aprox. de 8-15 cm accesul fiind bombat si nu se colamteaza/scufunda, doar sta apa la intrare nef
Nu as vrea sa fac vreo prostie, cineva m-a sfatuit sa pun plasa de fier-beton si sa torn beton peste, altcineva ma sfatuit sa scot tot afara
si sa torn beton dupa care sa vin borduri si pavaj.
Nu prea as vrea sa ingrop niste bani pe o prostie, si as vrea niste sfaturi cu ce ar merge, si sa folosesc pietrisul de sub in avantajul meu.

Va multumesc,
O zi frumoasa in continuare Posted Image

Attached Files



#2
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
Curatat pamintul si fie turnat asfalt, fie piatra sparta marunta, amestecata cu nisip granulatie mare.

#3
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020
Nu mai e cazul de plasa fier-beton daca ai un strat de pietris. Poti turna fara probleme o alee betonata sau un strat de asfalt.

#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Dale

#5
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
pai lasi asa bombat?
fata de aleea din stanga mi se pare diferenta de nivel, asa intentionezi sa ramana?

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
da, pamantul pare deja mai sus decat aleea de langa casa, daca torni peste el deja va fi diferenta mare de nivel.
Trebuie scos cel putin pamantul de deasupra care spui tu ca e ~10cm si vezi dupa care e situatia mai jos.

#7
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

 sirgoofy, on 24 ianuarie 2021 - 18:06, said:

da, pamantul pare deja mai sus decat aleea de langa casa, daca torni peste el deja va fi diferenta mare de nivel.
Trebuie scos cel putin pamantul de deasupra care spui tu ca e ~10cm si vezi dupa care e situatia mai jos.
din ce vad, cred ca tre sa scoata mai mult, daca vrea sa niveleze, daca nu vrea, e alta poveste...

#8
kokeinyesdi

kokeinyesdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.04.2015
In stanga doresc sa vin cu bordura la nivel cu trotuarul, si daca vreau pun pavaj?

#9
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019

 kokeinyesdi, on 24 ianuarie 2021 - 18:36, said:

In stanga doresc sa vin cu bordura la nivel cu trotuarul, si daca vreau pun pavaj?
Scoti pamantul afara, pui bordura si in dreapta si in stanga la nivel cu trotuarul, completezi cu piatra sparta tasata pana la un nivel convenabil peste care pui pavaj pe pat de nisip.

#10
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
În stânga nu se poate folosi acea alee de beton pe post de bordura? Cat de gros este betonul ?

#11
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Dale,daca nu torni asfalt la urma.Betonul in 4-5 ani se va crapa de la frig si inghet si va arata ca porcul.

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,947
  • Înscris: 17.01.2012

 Kean, on 24 ianuarie 2021 - 21:26, said:

...Betonul in 4-5 ani se va crapa de la frig si inghet si va arata ca porcul.

subscriu, că făcui și io prostia cu betonul...
în plus, betonul se macină și de la apa murdară (plină cu soluții de dezăpezire) ce se scurge de sub mașină... :(

înainte de toate, ar trebui să știi dacă drumul se mai lasă: aduci un camion de 16 mc plin cu pământ și-l plimbi pe alee...
dacă aleea nu se mai lasă, atunci pui pietriș+nisip  și-l aduci la nivel, apoi alegi soluții cu dale, beton elicopterizat cu acrilonitrili, dale găurite să crească buruieni printre ele :P, lăsat pietriș mic de râu (perle albe) etc.

#13
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019

 AlexD2, on 24 ianuarie 2021 - 19:33, said:

Scoti pamantul afara, pui bordura si in dreapta si in stanga la nivel cu trotuarul, completezi cu piatra sparta tasata pana la un nivel convenabil peste care pui pavaj pe pat de nisip.

Poti sa tornii si beton in loc de pavaj. Peste piatra sparta pui armatura din plasa sudata de 5mm (minim) si torni placa din B200. Daca terenul e slab si ai de gand sa faci trafic greu pe alee atunci e preferabil beton.

#14
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

 AlexD2, on 25 ianuarie 2021 - 14:46, said:


. torni placa din B200. Daca terenul e slab si ai de gand sa faci trafic greu pe alee atunci e preferabil beton.

Cele 2 chestii boldate NU sunt compatibile. Daca vrei trafic, de orice fel, trebuie un beton mai "puternic".

#15
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019

 cristobob, on 25 ianuarie 2021 - 15:07, said:

Cele 2 chestii boldate NU sunt compatibile. Daca vrei trafic, de orice fel, trebuie un beton mai "puternic".
Cand am spus tarfic m-am referit la o curte in care ai acces auto de regula cu un autoturism. Ocazional poate ai nevoie sa intre si un camion mai greu si atunci pavajul simplu s-ar putea sa cedeze daca terenul nu e suficient de solid. Evident insa ca betonul respectiv depinde de ce trafic vrei sa faci acolo.

Edited by AlexD2, 25 January 2021 - 18:04.


#16
kokeinyesdi

kokeinyesdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.04.2015

 cristobob, on 24 ianuarie 2021 - 19:38, said:

În stânga nu se poate folosi acea alee de beton pe post de bordura? Cat de gros este betonul ?
e de 20 cm alea respectiva, e solid cel putin asa cred,  cand am taiat cu flexul pentru curent, era un betonul de culoare violet-cenusiu.

 cristobob, on 25 ianuarie 2021 - 15:07, said:

Cele 2 chestii boldate NU sunt compatibile. Daca vrei trafic, de orice fel, trebuie un beton mai "puternic".
Ceva recomandari pentru un ciment puternic, ce produs ar fi ideal pentru trafic greu, pe culuarul respectiv va mai intra in sezonul rece utilaje de mare tonaj pentru alimentare cu lemne

Edited by kokeinyesdi, 25 January 2021 - 21:57.


#17
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019

 kokeinyesdi, on 25 ianuarie 2021 - 21:55, said:

e de 20 cm alea respectiva, e solid cel putin asa cred,  cand am taiat cu flexul pentru curent, era un betonul de culoare violet-cenusiu.


Ceva recomandari pentru un ciment puternic, ce produs ar fi ideal pentru trafic greu, pe culuarul respectiv va mai intra in sezonul rece utilaje de mare tonaj pentru alimentare cu lemne
Vezi aici la pag 9 ce tip de beton rutier ti se potriveste. Daca pui armatura parerea mea e ca un BcR 4,5 e suficient
Aici ai o reteta pt BcR 4,5. Parerea me e ca daca optezi pt beton sa-l comanzi la o firma care il aduce cu cifa gata preparat. Sa fi pregatit pt turnare (cofraj, armatura montata, un om care sa il niveleze)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate