Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Geam termoizolant cu Vacuum de doar 6.5mm cu Ug = pâna la 0.2W/m2K

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 05.12.2004
Vacuum insulated glazing from Guardian Glass opens up a world of opportunities
https://igsmag.com/p...-opportunities/

Pilkington Spacia™
https://www.pilkingt...lkington-spacia

Vacuum Glazing
https://www.google.r...ih=881&biw=1745


2 foi de sticla securizata de 3mm si un spatiu de 0.2 - 0.3mm intre ele cu vacuum , adica spatiu din care se extrage aerul , cu Ug = pâna la 0.2W/m2K

3ESG - 0.3mm - 3ESG

Acelasi principiu ca si la peretii de sticla a "Termosului" din care e extras aerul si ramane vacuum-ul .

Attached Files


Edited by luk2011, 24 January 2021 - 14:09.


#2
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Bine-ai revenit.

Cât costă metrul pătrat, și ce izolare fonică are?

#3
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 05.12.2004

View PostDorel-Jefuitorul, on 24 ianuarie 2021 - 14:08, said:

Bine-ai revenit.

Cât costă metrul pătrat, și ce izolare fonică are?

"High Perfomance for Sound Reduction"

Inca n-am apucat sa studiez toti parametrii .

Dar se poate cauta pe internet ce parametrii prezinta geamul : VIG

Attached Files


Edited by luk2011, 24 January 2021 - 14:23.


#4
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Esg-ul nu este foarte scump, am făcut câteva lucrări la care am avut nevoie de esg 6mm. Dar cine ne face termopan cu vacuum? La mine în oraș nu face nimeni sticlă cu argon și nu sunt din Dorohoi.

Acum înțeleg, de fapt avem nevoie de 6 esg-uri, asta pare scump, de fapt pare ca și kriptonul pentru noi, dacă îl vrem trebuie să-l importăm.

#5
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 05.12.2004

View PostDorel-Jefuitorul, on 24 ianuarie 2021 - 14:18, said:

Esg-ul nu este foarte scump, am făcut câteva lucrări la care am avut nevoie de esg 6mm. Dar cine ne face termopan cu vacuum? La mine în oraș nu face nimeni sticlă cu argon și nu sunt din Dorohoi.

Asta ( cred ) ca va fi trend-ul . Tehnologia ii inca ( foarte ) noua . Cu timpul va fi accesibila si tehnologia asta ( sper )

Sticla mai putina , geam mai usor , nu ( mai ) trebuie nici un fel de gaz inert ( argon sau krypton )

Attached Files


Edited by luk2011, 24 January 2021 - 14:31.


#6
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
In urmatorii doujde ani nu cred ca o sa fie accesibila maselor.La mine in oras sunt sigur doar de o fabrica ca pune argon.De ceilalti nu bag mana in foc.Dar cred ca nu cumpara scule pentru argon ca sa fie pionieri cu sticla asta la mine in “sat”.Si nu,nu imi desfasor activitatea in Faurei.
Tip.uite o idee buna de afacere.Ai fi primul pe piata

#7
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 05.12.2004

View Postbogumilandia, on 24 ianuarie 2021 - 14:32, said:

In urmatorii doujde ani nu cred ca o sa fie accesibila maselor.La mine in oras sunt sigur doar de o fabrica ca pune argon.De ceilalti nu bag mana in foc.Dar cred ca nu cumpara scule pentru argon ca sa fie pionieri cu sticla asta la mine in “sat”.Si nu,nu imi desfasor activitatea in Faurei.
Tip.uite o idee buna de afacere.Ai fi primul pe piata

Practic e : sticla mai putina , nu trebuie gaz inert , nu trebuie distantier clasc ( aluminiu , inox sau plastic ) , nu trebuie atata sigilare primara si secundara ( butyl si poliuretan sau silicon UV )

Si poate in timp daca scad proprietatile de termoizolare a geamului , se poate updata , in sensul ca se mai scoate aer dintre foile de sticla , si aduci geamul la parametrii initiali de fabrica .

Profilele de lemn , PVC , aluminiu subtiri de 50mm si 60mm vor fi ahisuficiente pentru grosimea sitclei , doar ca vor trebuie acoperite de termoizolatia casei/cladirii .

Putina lume stie ca la valoarea de termoizolatie a geamului contribuie si modalitatea de montaj .

Adica prin modalitatea de montaj poti creste valoarea de termoizolatie a intregului ansamblu sau il poti strica , asa cum se poate vedea in imaginile atasate .

Conteaza Uw install , adica valoarea de termoizolatie ( coeficientului de transfer termic - transmitanta ) in W/m2K a geamului dupa ce e montat .

Attached Files


Edited by luk2011, 24 January 2021 - 15:02.


#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Păi aia e de fapt limitarea, la un moment dat pierzi mai mult prin ramă și asta e. Plus că aer pierd ăștia și pe ISS deci am dubii că vacuumul acela ține zeci de ani. Mai degrabă îi lași un ventil și vii de îi faci "revizie" cu pompa de vacuum.

Până una-alta încă avem blocuri ce pierd mai mult prin pereți ca prin termopanele existente :cursing:

Edited by benis, 24 January 2021 - 15:45.


#9
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 05.12.2004

View Postbenis, on 24 ianuarie 2021 - 15:44, said:

Păi aia e de fapt limitarea, la un moment dat pierzi mai mult prin ramă și asta e. Plus că aer pierd ăștia și pe ISS deci am dubii că vacuumul acela ține zeci de ani. Mai degrabă îi lași un ventil și vii de îi faci "revizie" cu pompa de vacuum.

Până una-alta încă avem blocuri ce pierd mai mult prin pereți ca prin termopanele existente Posted Image


Cu softuri de elemente finite ( FEM - Finite Elements Model ) gen Therm , Flixo , WinISO , PSI-Therm se poate determina montajul corect al tamplariilor in asa fel incat sa ai pierderi minime de caldura.

Lista de softuri de modelare a puntilor termice se poate vedea in imaginea atasat .

Iar cadrul ( si tocul si cerceveaua ) tamplariilor sint punti termice , de acee se recomanda acoperirea tocului ferestrelor cu termoizolatia casei , cat mai mult cu putinta .

Doar ca practic doar tocul se poate termoizola cu izolatie casei ( fara nici un efort financiar excesiv de mare )

Si pentru cercevele exista solutii : acoperirea cercevelei cu poliuretan si cu profil de aluminiu ( dar cresc costurile de productie )

Dar acoperirea tocului e la indemana oricui .

Dar avem nevoie de timp pana se educa ( auto-educa ) populatia , si incepe sa inteleaga ceea ce au pierdut la orele de fizica .

Attached Files


Edited by luk2011, 24 January 2021 - 16:01.


#10
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 05.12.2004
Double Glazed Performance at Half the Price
https://safetylineja...g-to-its-range/

In imaginea atasata asa scrie ca pretul ar fi accesibil . Ramane de vazut .

Attached Files



#11
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
.au nu inseamna Australia?
Cum am spus,daca nu e greu si nici scump,poti face o afacere din asta.Iei fata lu Lipoplast,Olin,Cristal Brad ....

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007

View Postluk2011, on 24 ianuarie 2021 - 14:00, said:

cu Ug = pâna la 0.2W/m2K
Cam greu spre imposibil de crezut o astfel de valoare. Unde scrie?

View Postluk2011, on 24 ianuarie 2021 - 16:36, said:

Double Glazed Performance at Half the Price
La jumate punct ro! :)

Attached Files



#13
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 05.12.2004

View PostDigix, on 24 ianuarie 2021 - 17:19, said:

Cam greu spre imposibil de crezut o astfel de valoare. Unde scrie?

La jumate punct ro! Posted Image

In imaginea atasata scrie .


View PostClipboard01, on 20 octombrie 2014 - 17:05, said:

Sunt si geamuri cu vid, dar aparute recent pe piata, distanta dintre cele doua straturi de sticla e foarte mica - 0,2 mm si au spatiatoare la fiecare 20 mm. Pana or sa apara si in Romania probabil o sa mai treaca cateva decenii.
http://www.pilkingto...lkington-spacia


Fineoglass AGC :
https://www.fineoglass.eu

Attached Files


Edited by luk2011, 24 January 2021 - 19:06.


#14
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 05.12.2004

Quote

Techno-economic and environmental aspects of vacuum glazing technology have also been discussed. It can be concluded from the results that overall heat transfer coefficient of a vacuum glazing can be reduced up to 0.20 W/m2K through optimized integrations with low-e coatings.

https://www.research...uture_prospects

#15
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
“Up to..” ala e ca tricky.Dupa engleZa mea minima eu vad doua sensuri la propozitia aia
-poate fi redus pana la...
-poate fi redus cu pana la....

Apoi in chestia aia cu flyerul cu “la jumatate” spune ca sticla asta minune are calitatile termice ala unui “double glaze”.Or “double glaze” bun se invarte in jurul la 1.2.Cam ce a spus Digix

Si revin cu sfatul...invest in your dreams

Scuze acum am vazut si printul de pe alibaba.Daca ar fi sa il credem pe fratele chinez intr-adevar se poate ajunge la 0.2. Dar in varianta de 3 sticle dinastea cu argon.deci teoria dumneavoastra de mai sus ca ar trebui sa fie ceva mai ieftin ca nu se mai folosesc baghete distantier,silicagel si sigilanti,nu prea mai e 100% corecta.

#16
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 05.12.2004

View Postbogumilandia, on 24 ianuarie 2021 - 19:44, said:

“Up to..” ala e ca tricky.Dupa engleZa mea minima eu vad doua sensuri la propozitia aia
-poate fi redus pana la...
-poate fi redus cu pana la....

Apoi in chestia aia cu flyerul cu “la jumatate” spune ca sticla asta minune are calitatile termice ala unui “double glaze”.Or “double glaze” bun se invarte in jurul la 1.2.Cam ce a spus Digix

Si revin cu sfatul...invest in your dreams

Scuze acum am vazut si printul de pe alibaba.Daca ar fi sa il credem pe fratele chinez intr-adevar se poate ajunge la 0.2. Dar in varianta de 3 sticle dinastea cu argon.deci teoria dumneavoastra de mai sus ca ar trebui sa fie ceva mai ieftin ca nu se mai folosesc baghete distantier,silicagel si sigilanti,nu prea mai e 100% corecta.

Eu doar prezint informatiile gasite pe internet . N-am nici o teorie sau nici un vis legat de geamul termoizolant vidat .

Imaginea atasata e putin mai veche ( nu-i chiar actuala )

Attached Files


Edited by luk2011, 24 January 2021 - 19:57.


#17
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020
Cred că sticla asta minune o sa vina la Suceava pe autostrada Moldovei 🤔😩🤫 ,cam în următorii 99 ani😳🤐

#18
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Și la Arad la fel deși există deja autostrada.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate