Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

calculare onorariu notar cu sau fara tva la pretul terenului?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
Se da un anunt de vanzare teren 683 mp:

Persoana Fizica vand parcele de teren, acum și în rate de pânã la 2 ani direct de la proprietar.
Preț: 18 euro/ m2( +TVA )
Comision: 0%

4 intrebari:

daca e persoana fizica e corect acel tva?

taxa la notar se calculeaza la acest calculator la pretul terenului cu sau fara tva? 12294 + 19% https://www.notariat...-taxe-notariale /

de ce s-ar pune si tva la calcularea pretului onorarului notarului? nu am gasit legea desi am cautat pe google!


-notarii fac parte din justitie care sustine ca face dreptate populatiei dar ma intreb e corect moral ca un om cu venitul minim sa plateasca tot venitul pe o luna ca onorariu pentru 20 minute de munca usoara cu harti a notarului? ma gandesc ca e cumva o forma mascata de talharire a populatiei findca au pistolul in buzunar? poate gresesc dar asa gandesc acum!

#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
1. da!
fie e PFA, fie l-a cumparat in scopul vanzarii
2. taxa la norat se calculeaza functie de noste tabele si nu prea are legatura cu pretul tranzactiei
3. notarul e PJ platitor de tva... fiacare chitanta emisa sau bon de casa e purtator de TVA
4. da, e corect asa! da gresesti Posted Image

Quote

omul nu poate pune tva pe teren dar s-a smecherit sa para pretul mai mic fara tva.
nu pune dar e obligat sa plateasca
daca cumpara un teren, il parceleaza si vinde parcelele, plateste TVA!
daca nu-l cumperi in scopuri personale platesti TVA

Edited by apocalipsul, 24 January 2021 - 10:09.


#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,777
  • Înscris: 12.01.2018
tu cand cumperi o paine dai sau nu si tva-ul?
notarul nu are tva iar pretul final al oricarui produs este cu tot cu tva
omul nu poate pune tva pe teren dar s-a smecherit sa para pretul mai mic fara tva.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Poate ca omul s-a gandit ca vor fi cumparatori si persoane juridice.Unele platitoare de TVA,altele nu.Si pentru ele este foarte importanta aceea precizare.
Este doar o parere.

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008

 vdesigns, on 24 ianuarie 2021 - 09:46, said:

.... teren 683 mp...Preț: 18 euro/ m2( +TVA )

 EMPP, on 24 ianuarie 2021 - 10:02, said:

...omul nu poate pune tva pe teren dar s-a smecherit sa para pretul mai mic fara tva.
In realitate pretul e 21.5 eur/m... ma rog 21.42euro Posted Image
A vrut si el sa ia fata altor vanzatori cu un pret (mai) mic.

In privinta taxelor de notar, evident ca-s enorme pt Romania.
Aici ai preturi de UE si salarii de Asia - vorbesc de majoritate/.

Edited by sirgoofy, 24 January 2021 - 11:18.


#6
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,665
  • Înscris: 10.10.2011

 vdesigns, on 24 ianuarie 2021 - 09:46, said:


-notarii fac parte din justitie care sustine ca face dreptate populatiei dar ma intreb e corect moral ca un om cu venitul minim sa plateasca tot venitul pe o luna ca onorariu pentru 20 minute de munca usoara cu harti a notarului? ma gandesc ca e cumva o forma mascata de talharire a populatiei findca au pistolul in buzunar? poate gresesc dar asa gandesc acum!
1. acum nu prea gandesti
2.notarii nu fac parte din nicio justitie. ofera un serviciu si acel serviciu trebuie platit. mergi da jos tabloul cu Lenin din bucatarie si vezi ca s-au schimbat putin lucrurile. ala cu minim pe econimie nu merge sa faca tranzactii platitoare de TVA la notar, intelegi ce zic? tot venitul pe o luna onorariu, depinde de zona si obiectul contractului. in decembrie 2016 cand mi-am luat apartament notarul a incasat onorariu de la vanzator si cumparator 16.000 lei in total daca nu ma insel.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007

 vdesigns, on 24 ianuarie 2021 - 09:46, said:

om cu venitul minim sa plateasca tot venitul pe o luna ca onorariu
oamenii cu venit minim, cumpara terenuri si case... nu crezi ca e un nonsens??? sper ca vorbim de Romania, unde venitul minim e 250 euro, bani din care e uimitor ca platesti facturile si mai si mananci de la o luna la alta, nu sa pui deoparte sa cumperi imobiliare.

si cauta si tu pe la mai multi notari. tarifele sunt teoretic fixe, practic mai variaza. oferta primita de la vreo 4 notari, care varia intre 1800 si 2400, am gasit cu 1100. la apartament notarul care mi-a facut antecontractul a cerut 4300, la alt notar am obtinut pretul de 3500. m-am intors la primul, asa am crezut ca e corect, i-am zis daca poate face cu 3500. a zis ca nu, am facut actele la ala mai ieftin.

si persoanele fizice trebuie sa plateasca tva daca desfasoara o activitate cu caracter continuu, care ii aduce venituri. art 269 cod fiscal.

#8
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

 slai, on 24 ianuarie 2021 - 12:40, said:

oamenii cu venit minim, cumpara terenuri si case... nu crezi ca e un nonsens??? sper ca vorbim de Romania, unde venitul minim e 250 euro, bani din care e uimitor ca platesti facturile si mai si mananci de la o luna la alta, nu sa pui deoparte sa cumperi imobiliare.

si cauta si tu pe la mai multi notari. tarifele sunt teoretic fixe, practic mai variaza. oferta primita de la vreo 4 notari, care varia intre 1800 si 2400, am gasit cu 1100. la apartament notarul care mi-a facut antecontractul a cerut 4300, la alt notar am obtinut pretul de 3500. m-am intors la primul, asa am crezut ca e corect, i-am zis daca poate face cu 3500. a zis ca nu, am facut actele la ala mai ieftin.

si persoanele fizice trebuie sa plateasca tva daca desfasoara o activitate cu caracter continuu, care ii aduce venituri. art 269 cod fiscal.
si in gr de handicap dupa ce am vandut o casa in 2002 si am pierdut toti banii prin abuzuri in justitie!....

#9
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
mental?
ca handicap sau nu, pare sa nu fi inteles nimic din viata...

Edited by apocalipsul, 24 January 2021 - 18:23.


#10
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
eu ma simt jefuit daca 1 profesor e platit cu 100 lei ora ca si alti ! aici platesti pentru 20 min munca de 15- 20 ori mai mult minim! in functie de cat costa imobilul e absolut aberant!!

#11
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
colegule, cum te simti tu, e strict treaba ta... sinte-te cum vrei!
zici de jafuri, de pistoale de haiducie...
nu te obliga absolut nimeni sa apelezi la serviciile notarilor!!! nu alearga ei dupa tine sa te "jefuiasca"...
nu-ti pune nimeni pistolul la cap!!! nu esti obligat sa cumperi de la respectivul.
e fix alegerea ta!!! chiar nu realizezi acest lucru simplu si evident?
ce te faci cu un director din minister sau un parlamentar sau un presedintele... care nu munceste absolut de loc... dar pe care il platesti cu japca, nu optional!
batman, batman...

Edited by apocalipsul, 25 January 2021 - 08:43.


#12
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

 apocalipsul, on 25 ianuarie 2021 - 08:42, said:

colegule, cum te simti tu, e strict treaba ta... sinte-te cum vrei!
zici de jafuri, de pistoale de haiducie...
nu te obliga absolut nimeni sa apelezi la serviciile notarilor!!! nu alearga ei dupa tine sa te "jefuiasca"...
nu-ti pune nimeni pistolul la cap!!! nu esti obligat sa cumperi de la respectivul.
e fix alegerea ta!!! chiar nu realizezi acest lucru simplu si evident?
ce te faci cu un director din minister sau un parlamentar sau un presedintele... care nu munceste absolut de loc... dar pe care il platesti cu japca, nu optional!
batman, batman...
iti bati joc !!! esti obligat daca vrei sa traiesti in o casa!!! tu propui boschetaria???

Edited by vdesigns, 25 January 2021 - 08:57.


#13
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
io propun ca fiecare sa se descurce dupa posibilitati! (exista peșteri)
proprietatile imobiliare nu sunt obligatorii prin nicio lege (dupa cate stiu eu)
"esti obligat daca vrei" e un oximoron dar si o fractura logica!
acum inteleg ca locuiesti in parc.

Edited by apocalipsul, 25 January 2021 - 09:03.


#14
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
am primit rasp ca fara tva

Buna dimineata,
Daca pretul de vanzare este purtator de TVA, taxele notariale se calculeaza la suma fara TVA.
Mentionam insa ca, in cazul in care valoarea imobilului stabilita prin grilele notariale este mai mare decat pretul negociat de parti, atunci taxele notariale se calculeaza la valoarea din grile (valoarea mai mare) si nu la pret.
Pentru informatii suplimentare, va rugam sa ne contactati.
Ioana-Alexandra Radu,
Consilier juridic

#15
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Din pacate notarul nu raspunde de nimic din ceea ce face, orice problema cu actele se transeaza tot la judecatorie unde, surpriza, tarifele sunt mult mai mici.
S-au constituit intr-o breasla care pune tarife dupa ureche si incaz de probleme se spala pe maini.
Ar fi ok acele sume daca si raspunderea ar fi pe masura, adica in caz de acte false, tepe, vanzari duble, etc. = notarul plateste toata paguba direct celui afectat + ceva suplimentar pentru deranj, urmand sa se duca la judecata cu teparul si sa-si recupereze banii de la el. Utopie..

#16
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

2. taxa la notar se calculeaza functie de niste tabele si nu prea are legatura cu pretul tranzactiei
preturile din grila sunt semnificativ mai mari decat pretul pe care-l puneti voi! deci teapa!
TVA platesti vanzatorului si notarului pentru serviciile lui! de fapt il platesti statului

Edited by apocalipsul, 25 January 2021 - 12:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate