Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Costuri constructie casa/duplex.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Felerast

Felerast

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.01.2021
P.s scuze daca am gresit topicul
Buna, doresc daca se poate orientativ sa imi spuneti cat m-ar costa [eventual daca este realizabil cu un buget de aproximativ 190 000 EUR detinand terenul] urmatorul proiect de casa / duplex.

Mentionez ca pana in stadiul de "la rosu" doresc a se folosi materiale de inalta calitate,  iar finisajele de o calitate ~medie. Terenul este de 528 mp2 [la un pret de 57â‚Ź /mp2] in Bucuresti in zona Obor.
Utilitatile sunt la poarta. Proiectul [in ideea de baza] este asemanator acestuia https://www.planex.r...omanda_formular

Mentionand faptul ca ma intereseaza in special a fi 2 intrari separate [ca pentru 2 familii] fiecare avand o bucatarie o baie un living si 2 dormitoare [nu tin la modul in care sunt compartimentate]
Multumesc anticipat.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt 528mp, nu prea intra duplex sau intra ceva mic.

Certificatul de urbanism ce zice?
Vezi ca trebuie sa ceri special Duplex pe el.

Materiale de calitate e ceva destul de nebulos, la noi se fura mai ales la fier beton.

Cred ca ramane clasicul caramida portanta.

La interior, iar nu sunt foarte multe alegeri standard: IPAT sau calorifere si in rest discutabil.

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
nu stiu ce materiale premium o sa ai tu la rosu ca e vorba de fier, beton, caramida/bca/lemn+ eventualele izolatii+panouri/scanduri+acoperis.

tipul asta zice de 155k si mai are de bagat, la 160 locuibil. citeste acolo: https://forum.softpe...rter-sibiusadu/

#4
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019
Sper sa nu gresesc, dar s-ar putea sa nu ai voie sa construiesti casa cu un singur etaj

#5
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Si pe mine ma intereseaza acest aspect. Intreb aici ca sa nu mai deschid alt topic asemanator.
     Eu si sora mea vrem sa ne mutam la casa. Intrebarea mea e urmatoarea: merita mai mult un duplex din punct de vedere al costurilor de constructie fata de case separate de aceeasi dimensiune? Vrem sa fie undeva la 100 maxim 120m2 utili pt fiecare. Vrem parter si etaj/mansarda.
    Multumesc!

#6
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Si inca o intrebare. Care ar fi suprafata minima de teren pentru a construi o astfel de casa?

#7
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Bani aveti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate