Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfaturi de angajare ca student fara experienta

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Vlad1791

Vlad1791

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.08.2020
Salutare, acelasi topic zilnic in care cineva cere sfaturi de la persoane mai experimentate pentru a-si maximiza sansele de a incepe cariera in IT, in cazul meu la vara. Urmeaza o postare lunga, dar sper ca suficient de detaliata.

Ce stiu deocamdata sa fac:

Sunt student anul 2 la automatica la UTCN in Cluj. La ce nivel sunt in momentul asta si ce cunosc legat de programare:

Java: limbajul de programare in care lucrez eu separat si care ma atrage cel mai mult pana acum, ca si cunostiinte am bazele OOP, si am ajuns la nivelul de a face aplicatii simple cu UI folosind Java Swing si FX(gen calculator simplu cu 4 functii sau joc simplu 2D cu ajutor din tutoriale dar pe care inteleg cum functioneaza) plus ca in semestrul 2 o sa fac materie de OOP, unde, din cate vad o sa invat si alte concepte importante, asa ca asta mi-ar fi pariul pe mai departe.

C: cam asta a fost calul de bataie pana acum in facultate, am avut semestrul asta materie de structuri de date si algoritmi, teme la fiecare laborator plus 5 colocvii(unul cu liste inlantuite, unul cu arbori de cautare, unul cu grafuri, unul din tabele de dispersie si unul din tehnici avansate de programare:backtracking, greedy etc, luate toate cu note mai mari de 7) asa ca pot spune am o idee buna despre limbajul acesta si structurile de date/algoritmii invatati aici pe care am invatat sa ii implementez si in java in mare.

C++: Decent, mai mult ce am facut in liceu, plus ceva notiuni de OOP implementate in C++ si ceva OpenGL facut in primul an la grafica asistata de calculator. Nu la fel de bine ca la Java. Aceeasi poveste cu C#, stiu bazele OOP si Windows Forms App dar nu am insistat foarte mult pe el.

Embedded C pe microcontroller(am folosit EasyAVR v7 cu ATMEGA32): Nu stiu daca e neaparat relevant, dar sunt curios daca foloseste asta la un eventual loc de munca in embedded. Nu stiu mare lucru, dar pot sa fac o afisare pe un 7 display segment pe care sa o incrementez, sau un cronometru sau sa fac o convertire analog-digitala a unei temperaturi.

Bash scripting in Linux,in special Ubuntu.



Ce voi mai face/vreau sa mai fac pana la vara:

Mai am in semestrul 2 pe langa OOP si o materie de baze de date in care din cate vad pe fisa disciplinei, fac SQL. In special Microsoft SQL Server si MySQL. Pe langa cele doua mai am o materie se sisteme cu microprocesoare in care din fisa disciplinei la laboratoare fac mai mult assembly(am auzit ca ii greu) si arduino.

Mai am in plan ca pana la vara sa ma apuc de python sau sa continui pe C#, cu care sa ajung la un nivel cu Java, nu sunt sigur.


Ce am facut pana acum:

- Am cont de LinkedIn
- Am cont pe github in care am incarcat laboratoarele de la facultate si proiecte personale
-Am CV facut, dar nu am aplicat inca nicaieri din cauza pandemiei.

De ce vreau sa aplic abia la vara?

-Fac materia aia de OOP care sper sa ma ajute la un eventual interviu de angajare
-Sper sa se mai deschida "piata" internship-urilor pana atunci, nu prea gasesc oferte in momentul acesta
-Scap de Teoria Sistemelor, una din cele mai naspa materii de la automatica.

Deci, in concluzie, am urmatoarele intrebari:

1. Oare care ramura ar fi mai ok pentru aplicat tinand cont ca sunt de la automatica, embedded/low level in C sau OOP/ High level in Java, mie mi-ar placea a doua, dar nu stiu daca accepta firmele studenti de aici desi avem materie de OOP in java(majoritatea firmelor cer an terminal de computer science la cerinte, si de asta intreb daca are rost sa aplic si acolo)

2. Cam ce ar trebui sa stiu pentru interviul de angajare, ce se cere, daca o sa fie vreun dezavantaj daca nu sunt de la Calculatoare sau informatica dar totusi lucrez separat.

3.Multe firme cer la requirements anii 2-3 UBB, anii 3-4 UTCN. Am sanse daca abia termin anul 2 sa pot ajunge macar la un interviu tehnic, sau nu?

4. Credeti ca ma pot descurca cu un job part time si automatica in acelasi timp(pana acum am fost decent la facultate, nu-s nici cel mai bun dar sunt integralist si la buget pana acum deci e ok, dar vreau sa stiu cat de mult conteaza alea 4 ore in plus, si ce sfaturi aveti pentru mine.

Multumesc anticipat.








#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,450
  • Înscris: 24.02.2017
Programator. Ai sanse de 3000 de lei fara nici o experienta.

Ia asculta-l pe Cristian Dascalu.   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JjlofozBMuI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
SpeedyDucu

SpeedyDucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 16.05.2015
Salut, eu sunt la Automatica in anul 3, dar in alt centru universitar. Poti sa imi dai un PM, iti pot da detalii despre partea de Automotive si munca de 4 ore + facultate.

#4
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
1.  Ramura care iti place, care te pasioneaza.
70% din proiectele din Romania sunt pe Java, deci ai avea sanse mai mari sa gasesti pe Java ceva decat pe C.

2. Daca stapanesti principiile oop si stii sa le explici e de bine. Vezi ca sunt interviuri pe internet.

3 Asta stii din auzite. In practica daca esti destul de  istet te angajeaza si daca ai terminat a XII-a si stii .NET.

4. Depinde doar de tine,  cat de repede inveti si rezolvi problemele la servici, cum organizezi timpul pt invatat si munca. Este mai greu, dar nu imposibil. Avantajul e ca la sfarsitul facultatii deja ai experienta si un job in timp ce restul abia incep sa caute.

Incepe sa aplici fara frica, nu cred ca se relaxeaza anul acesta restrictiile, poate spre sfarsit, nu ai ce pierde daca esti respins, faci experienta de interviu, asa vezi ce se cere,  pune intrebari la interviuri fara frica, cere program flexibil.  E bine sa ai inrebari la interviu, uneori da bine, iar daca devii incomod nu cred ca ai vrea sa lucrezi acolo.
Cand o sa se relaxeze o sa fie foarte multi care aplica, de fapt sunt si acum, ii vezi pe linkedln.
Daca ai proiecte pe gitbhub foarte bine, poti povesti despre ele, ce ai folosit si cum ai rezolvat.

Edited by Zyx, 02 February 2021 - 21:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate