Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

"Minolta" - o firmă dispărută

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Azi mai există firma "Konika"-"Minolta", dar nu mai produce aparate foto. Nu au fost cei mai tari (cu excepțile de rigoare), firme precum "Canon", "Nikon" și poate "Pentax" luându-le înainte, dar chiar și așa, au avut și ei locul în istorie și parte de fani. Așa că cred că merită un subiect.
http://www.rokkorfiles.com/
X-700 (aici) a fost unul dintre aparatele lor de succes (doar a fost produs timp de 18 ani!, deși deja începuseră cu cele autofocos și cele digitale). Dar visul meu de la ei e XG/XK/XM-1: https://www.mir.com....ltaxk/index.htm
Printre succese a fost și "Maxxum" 7000 (una dintre primele aparate cu autofocus): https://www.mir.com....xum7k/index.htm
Probabil v-ați dat seama că sunt fan "Minolta". Un X-700 a fost primul meu S.L.R. prin 2006. Între timp am ajuns să am și un SRT 101 - nu la fel de dotat precum X-700, dar declanșarea este mecanică (deci dacă nu am baterii, nu e problemă) și se poate ridica oglinda pentru a reducere vibrațiile în timpul fotografierii; din păcate nu am reușit să găsesc inel adaptor coborâtor de tensiune pentru a-l pune în compartimentul batereii - la expomentru SRT-urile foloseau baterii cu Mercur de 1,35 Volți și singura cu voltaj apropiat este cea de 1,4 Volți  Zinc - Aer, care însă se duce repede...
Probabil nu găsești pe la noi, dar au făcut și aparate T.L.R.: https://fredmath.wix...cord-en/history
Și aparate cu burduf: http://camera-wiki.o...emi_Minolta_III
Inclusiv cu plăci fotografice: http://shootthehooke...-1928-1939.html

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
KM a facut doua DSLRuri APS-C crop 1,53 pe latura cu senzor Sony CCD de 6MP cu stabilizare electromecanica la senzor, dupa care divizia lor foto a fost preluata de Sony care a facut in continuare camere DSLR cu montura Alpha.
Montura Alpha, cu AF, incompatibila cu SLRurile mai vechi Minolta, a aparut in 1986 cu primul sistem extins SLR AF, cu o gama larga de obiective si doua camere de la aparitie, apoi s-a extins in continuare.
Pentax a facut primul SLR cu AF TTL in 1980, ME-F, dar un singur obiectiv avea AF, era lent cu toate ca motorul era in obiectiv, si AFul lui nu e compatibil cu sistemul AF ulterior aparut in 1987.
Dupa Pentaxul din 1980, dupa cativa ani a facut si Nikon un model F3 AF cu cateva obiective.
Dupa Minolta din 1986,  in 1987 a scos si Pentax un sistem AF extins, dar pastrand baioneta K, insa Canon care a incercat inainte mai intai niste modele cu AF non TTL, T70-T80, (insa varful de gama T90 nu avea AF), a scos tot in 1987sistemul eos cu care a spart piata, mai intai cu eos 650 in 1987, apoi eos 1 old in 1989, apoi eos 5 cu eye control AF in 1992, apoi eos 1n in 1994, eos 3 in '98, eos 1V in 2000.
Dupa Canon a scos si Nikon un sistem AF extins, insa F4 era lent fata de eos 1 old  si F801 si mai lent. F90 din '92 era utilizabil dar inca mult in urma Canon. De abea tarziu cu F5, F100, F6 si F80 a reusit Nikon sa recupereze.

KM a avut varfuri pe film Alpha/Dynax/Maxxum 9 si 7.
Sony a avut varfuri DSLR FF35 cu baioneta Alpha, A900 si A850 in 2008.
Insa Sony a renuntat la DSLRuri si acum face doar mirrorlessuri, si denumirea lor de Alpha nu trebuie confundata cu vechea baioneta de SLR.
De asemenea, Alpha nu trebuie confundata nici cu Alpa elvetiana.

Edited by loock, 24 January 2021 - 03:32.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Minolta a facut si SLRurile Leica de la R4 in sus.
Erau bune.

Nu e singura disparuta.
A  disparut si Contax care facea si SLRuri de 35 si 645, cu obiective Zeiss.
Contax a fost ca si Pentax un brand Zeiss, vandut apoi japonezilor, Contax luat de Kyocera si Pentax luat mai devreme de Asahi Optical redenumita tarziu Pentax corporation apoi preluata de Hoya si apoi preluata de Ricoh.
Sincer imi pare mai rau dupa Contax decat dupa Minolta sau KM.
A disparut si Bronica care facea SLRuri si rangefindere de format mediu, si iar imi pare mai rau decat de Minolta si KM...
A disparut si Mamiya insa a fost preluata de PhaseOne si spre deosebire de Sony care nu mai face DSLRuri, PhaseOne inca face DSLRuri FF645 si 645crop si fac si MIlucri de format mediu insa nu cred ca mai au treaba cu rangefinderele de format mediu Mamiya.

Edited by loock, 24 January 2021 - 03:47.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Azi mai există firma "Konika"-"Minolta", dar nu mai produce aparate foto.
Pai nu mai produc din cauza ca au vandut divizia de aparate foto la Sony.
O simpla schimbare de nume. Si proprietar.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Sunt morți de 15 ani, cam greu te-ai trezit djl.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View Postericmario, on 24 ianuarie 2021 - 08:57, said:

Sunt morți de 15 ani, cam greu te-ai trezit djl.

Pana la X700- le lui ( ca sa nu zic si de SRT...) sunt inca mai multi ani, un sistem mort deja de 36 de ani.
Montura Alpha cu AF, preluata de Sony si ingropata ai ea, a aparut in 1985.
X700 a aparut in 1981, deci acum 40 de ani, si are unele specificatii inferioare unor camere aparute cu inca niste ani inainte.

Edited by loock, 24 January 2021 - 10:44.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
X700 a fost chiar un foarte mare downgrade fata de modele Minolta mai vechi.
Are obturator orizontal din carpa, si nu vertical metalic, limitat intre 1/1000s si 4s plus B, fara MLU, flash sync la 1/60s care era deja retard rau, exponometru foarte prost limitat EV1 -  EV18 care expune si cu 2/3 EV gresit si in lumina buna, iar la lumina slaba si lumina puternica e inutilizabil si cu corectie...
Apoi AE-L e foarte prost implementat, imparte butonul cu alta functie, merge doar tinut apasat si chiar si asa nu suporta corectie de expunere odata apasat, etc.
Nu arata in vizor in modul manual timpul selectat, doar cel recomandat, inca o prostie ridicola...
Multe piese si mecanisme sunt facute cat mai ieftin, mecanisme din plastic, electronica ieftina, etc.
Avea la pozitive montura din stainless si vizor luminos, insa compromisurule sunt ridicol de mari, mai ales ca a fost varful lor de gama din 1981, complet inacceptabil si o mare teapa.

Edited by loock, 24 January 2021 - 11:08.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Dincolo de asta, nu avea rost sa-ti iei asa tarziu nici modele Minolta mai vechi si mai bune, pt ca sunt limitate si la 1/1000 si la alte lucruri.
Daca pt nostalgie doreai ceva mai vechi decat Alpha/Dynax/Maxxum 9 si 7, singura interesanta e Nikon FE2 aparuta in 1983 si facuta pana in '87, si daca nu-ti placea bokehul nikkor puteai lua niste SPuri Tamron, niste Angenieuxuri, puneai si Nikkor ce era OK, APO Sigma, si erai boier.
Insa oricum era retard sa iei in anii 2000 o camera din anii '80, fie ea si ceva mai nou cu AF, poate cu exceptia eos 1 old aparut in 1989 la limita dar are doar un punct de AF si e greu de gasit una neabuzata cu sute de mii de cadre.

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Poate nu e exponometrul de pe 'X-70'0 cel mai bun, dar cu aparatul ăla am obţinut rezultate destul de bune.

View Postericmario, on 24 ianuarie 2021 - 08:57, said:

Sunt morți de 15 ani, cam greu te-ai trezit djl.

Moartă marca pe partea de foto, dar încă vie în sufletul unora        Posted Image

Edited by djl, 24 January 2021 - 15:22.


#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
E interesant că A.F.-urile "Minolta" se găsesc destul de ieftin în România.

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Alpha/Dynax/Maxxum 7 e o camera buna si accesibila, insa avea rost sa o iei cand era nou aparuta in 2000 si 7 limited in 2001.
In 2004 deja aparea DSLRul 7D, e drept APS-C si de numai 6 MP, dar asa erau si Nikon D100, Pentax *istD, Canon 10D si 300D.
10Dul are un AF ridicol de lent.
eos 1DS FF35 de 11 MP exista din 2002, iar din 2004 exista eos 1 DS MK 2 FF35 de 16,7 MP ( in 2004 a aparut si 1D mk2 APS-H de 8 MP care a fost o mare teapa deoarece DS 2 a aparut imediat dupa...)
Desigur DS 2 era scump, dar filmul dia are latitudine foarte mica de expunere,  si dupa 2005-2006 nu mai avea rost sa investesti in SLRuri cu film, deoarece apareau DSLRuri tot mai performante si APSC si FF35, si 645 crop si FF645, si backuri digitale, si camere noi si camere SH.
Nici eu nu mi-am luat MZ-Sul in 2000  ci prin 2004 si *istDul in 2007 nu in 2004, dar oricum nu in 2021...

Edited by loock, 25 January 2021 - 14:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate