Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

izolatie acustica planseu

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
warpentak

warpentak

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.01.2021
salutari. in dormitor am asa, de jos in sus.
placa rigips alba, profil metalic, spatiu 10-15 cm, tavanul vechi (paianta, curbat fiindca grinzile din pod sunt curbate).
in pod, dupa tavanul vechi vin grinzile. intre ele vata minerala de 10, peste care voi pune folie anticondens si placi de osb de 22.
problema este in dormitor, unde tavanul a devenit o cutie de rezonanta mai ceva ca chitara.
dau jos rigipsul vechi, dar ce fac mai departe dpdv acustic?
placa de rigips fonica (albastra parca), bariera de vapori, vata bazaltica? acel spatiu dintre rigips si tavanul vechi trebuie umplut tot cu vata? lasat nitel spatiu. pot sa indes vata avand in vedere ca tavanul vechi nu e perfect plat?
sau sa dau jos paianta si sa pun ceva acolo?
multumesc

#2
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Eu cred ca trebuie aplicate pe rigips prin lipire plăci ornamentale din poliester (care să aibă modele cât mai reliefate si adânci). Au grosimi diferite 1-2cm, recomandat cele mai grosuțe. Și ai rezolvat problema destul de ieftin și repede, fără să demontezi ceva.

Edited by Suno, 24 January 2021 - 01:14.


#3
Siniat_helper

Siniat_helper

    New Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.12.2020
In descriere e vorba de o casa  veche. Indicat este sa dea jos tavanul vechi pana la structura casei si sa se monteze un plafon nou de gips-carton, 2x placa acustic + bride acustice (indicat) + vata + bariera de vapori, pentru ca inchiderea este spre pod (care probabil nu este incalzit dupa cum reiese din descriere).

View PostSuno, on 24 ianuarie 2021 - 01:09, said:

Eu cred ca trebuie aplicate pe rigips prin lipire plăci ornamentale din poliester (care să aibă modele cât mai reliefate si adânci). Au grosimi diferite 1-2cm, recomandat cele mai grosuțe. Și ai rezolvat problema destul de ieftin și repede, fără să demontezi ceva.

Astfel de solutii, ca si placile de gips-carton perforat, au rol de corectie acustica (reverberatie, ecou)

#4
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 25.06.2006
Bariera de vapori se pune la fata calda a izolatiei. Eu cred ca simpla umplere a cutiei va duce la rezolvarea problemei semnalate.

@Siniat_helper
Unde se gasesc bridele astea acustice? Prin magazinele de bricolaj nu am vazut.

#5
Siniat_helper

Siniat_helper

    New Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.12.2020

View Postandbozo, on 01 februarie 2021 - 20:45, said:


@Siniat_helper
Unde se gasesc bridele astea acustice? Prin magazinele de bricolaj nu am vazut.
Te pot indruma catre un magazin, dar te rog sa-mi spui un oras sau judet. De preferat, mesaj direct.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate