Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Samsung S21 / S21+ / S21 Ultra cu Snapdragon 888

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#55
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Nu e alegerea mea.Sotia si l-a ales.Eu vroiam sa-i cumpar macar un S21+ insa nu si nu,ca e prea mare.Avea IphoneX inainte iar S21 desi e un pic mai mare,e foarte ok pentru ea.De ce snapdragon.Pe langa altele,are un modem mai bun si pentru cineva cu dublu sim si mai mult pe date mobile in cursul zilei,zic eu ca e mai ok.Acum avem amandoi dragonei insa al ei e mai smecher.😅

#56
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,864
  • Înscris: 03.01.2015
Procesorul 2100 are boala lui 990 ...se încălzește și consumă mult in stand by,  modemul o avea si el partea lui de vina  ... nu o spun doar eu...citiți review-urile de pe site-urile retailer-ilor și veți observa ca cel puțin  5 din 10 postări fac referire la supraîncalzirea telefonului..
Oare toți oamenii aia or fi nebuni? Am înregistrat 3 filmulețe de cate un minut iar temperatura a crescut instant de la 34 de grade la 43 de grade ... nu știu dacă e vina doar a procesorului ci poate fi și legat de soft încă neoptimizat ... probabil 888 nu suferă de boala asta...bună alegere Laurențiu

Edited by Tomaz2015, 18 February 2021 - 18:03.


#57
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Ți au răspuns mai mulți useri, inclusiv eu, care am același procesor, că nu se încălzește procesorul.
Posibil să ai telefonul defect.
Mai degrabă ai cere înlocuirea telefonului și ai fi și tu fericit.
Dar e mai simplu să te plângi pe forumuri în loc să repari situația

#58
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,864
  • Înscris: 03.01.2015
Nene, citește comentariile celor care au cumpărat...nu ce spun 3 utilizatori de pe forum... sunt mulți care l-au returnat după 2-3 zile din cauza asta ... eu nu ma plâng,  spun doar realitatea...se va mai remedia la fel ca la S20 după câteva update-uri

Edited by Tomaz2015, 18 February 2021 - 18:25.


#59
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Si tu de ce nu îl returnezi și stai sa te plângi? :)

#60
yanqemil

yanqemil

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 22.08.2009
Temperaturile acelea 34 - 43°C sunt temperaturi interioare ale procesorului. Tu nu ai cum sa le percepi prin carcasa telefonului pentru ca nu se propaga aceeasi temperatura la extrior. Si chiar daca ar face-o ar fi o temperatura apropiata de cea a corpului uman.
Te frige cumva aerul cand stai vara la umbra la 40°C?

#61
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,864
  • Înscris: 03.01.2015
Nu ma plâng nene, asta e Samsung...m-am obișnuit cu el ..😀 e bun iarna mai ales ...vrei sa ai mâinile calde,  bagi o filmare se 5 minute și gata

Scrieți pe Google " Samsung S21 overheating problem" și veți avea articole de citit până mâine dimineață..

Nu sunt terminale defecte dar încă sunt probleme cu softul

Yanke Emil...se simte deranjant la mână orice temperatură care depășește temperatura corpului uman

#62
yanqemil

yanqemil

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 22.08.2009
Tu crezi ca este vreo diferenta intre nevacciniști și ăia care manifestă preconcepții cu exynos-ul? Sunt la fel de multi si la fel de naivi. La ce sa citim articole in care multi o comit (intentionat sau nu) si apoi recunosc ca au gresit cand avem telefonul si il utilizam zi de zi si putem constata in mod direct cum functioneaza?
Iti spun eu care in ultimele zile l-am utilizat peste 8 ore pe zi ca nu simti absolut nicio diferenta de temperatura pe carcasa in utilizare.

#63
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Nenea Zap? Au fost postate video, sunt n review, scrie si pe gsmarena la review.
Se incalzeste, varianta cu exynos este o mizerie pe langa cel cu snapdragon.
Acum ce intri pe subiectul asta sa intarati utilizatori?

#64
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006

View PostDuskGerman, on 17 februarie 2021 - 12:45, said:

varianta cu exynos, adica varianta de face poze neclare, se incalzeste si are autonomia mai mica ca asta cu snapdragon.
Iar ai apărut?

#65
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Tu ai aparut pe subiectul cu snapdragon.
Abandoneaza discutia, ramai la subiectul tau cu exynos si ne lasa in pace.

#66
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Hai că te las.
Mă întorc la telefonul meu care face poze neclare, se incalzeste si are autonomia mică.
Măcar nu mă plâng ca alții fără să fac nimic :console:

#67
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,864
  • Înscris: 03.01.2015

View PostDuskGerman, on 18 februarie 2021 - 18:38, said:

Nenea Zap? Au fost postate video, sunt n review, scrie si pe gsmarena la review.
Se incalzeste, varianta cu exynos este o mizerie pe langa cel cu snapdragon.
Acum ce intri pe subiectul asta sa intarati utilizatori?
E normal sa fie subiectiv,  își apară puiul cu Exynos 😀

#68
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Nu sunt subiectiv.
Anul trecut am avut exynos și l-am returnat că era oribil.
Însă anul acesta toate site-urile spun că sunt la egal.
Hai cel mult 99% distanță.
Uneori chiar câștigă exynos.
Acum fiecare are dreptul la părerea lui, dar anul acesta chiar nu merită să pierzi garanția doar pentru 1% diferență.

În rest, nu mă interesează deloc ce vă cumpărați, dacă vă cumpărați.
Numai să nu mai răspândiți afirmații false și exagerate pe forum, atâta tot.

#69
yanqemil

yanqemil

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 22.08.2009

View PostNenea Zap, on 18 februarie 2021 - 18:45, said:

Însă anul acesta toate site-urile spun că sunt la egal.
Uneori chiar câștigă exynos.

Uneori? Exynos este evident mai performant anul ăsta față de snap. Si nu cred ca poate obiecta cineva ceva la afirmatie că doar avem clipuri video-uri pe net in sensul ăsta.
E mai stabil la test de stres, proceseaza video mai rapid, mai bun in jocuri.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yuNNmf2gIRc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#70
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Anul acesta diferentele dintre exynos si snapdragon nu sunt atat de vizibile precum anul trecut.La exynos mereu am avut probleme de acoperire.La Note10+ chiar am pus screen.uri cu teste de retea comparativ cu Note20U pe snapdragon care functiona brici.Stiind ca telefonul va fi folosit preponderent pe date mobile si dublu sim am zis sa cumpar tot cu snapdragon.Garantia tine si de noroc.Nu am avut probleme cu telefoanele si sper ca nici sotia sa nu aiba cu el.

Si ca o chestie,cat i-am configurat telefonul sa stiti ca si snapdragon888 se incalzeste destul,nu deranjant dar destul in comparatie cu snapdragonul meu 865+ care era ceva mai rece.Sunt procesoare puternice,nu ai cum pana la urma sa le pastrezi sub o anumita temperatura daca au multiple sarcini in lucru.Ar trebui revizuita si platforma de racire a procesorului.

Au reusit ei sa remedieze neajunsurile lui exynos990 prin update.uri,anul acesta chiar nu vad lucrurile atat de complicate,nici la exynos nici la snapdragon.Iar la camera daca era una singura si perfecta,nu avea ce sa se incalzeasca,insa lumea vrea camere multe si cat mai destepte,zoomm de x,AI,putere de procesare mare,pai atunci ai si consum si incalzire si toate celelalte.E un revers.

#71
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Cooling serios gasesti la alte terminale mai performante si la bani chiar mai putini, evident ca nu samsung !
Cine vrea putere de procesare nu isi ia Samsung si nici cine vrea foto , samsungul este aproape cea mai buna combinatie dintre cele doua !

#72
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Exynos 2100 vs Snpadragon 888 after updates! Samsung improved S21 Ultra 4K Video Camera?" on YouTube
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/31Ez2ZhP4BI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate