Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Samsung S21 / S21+ / S21 Ultra cu Snapdragon 888

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Topicul de discuții se adresează forumiștilor care au optat pentru varianta Snapdragon.
Samsung continuă în Europa distribuția oficială pentru noua serie S21 cu procesoare Exynos.
Pentru piața Americană și altele, există și varianta cu procesorul Snapdragon 888.

Pentru doritorii din România, neoficial, telefoanele cu Snapdragon există deja în stoc, aproape toată gama și sunt chiar mai ieftine decât suratele lor oficiale cu Exynos.

Samsung S21 Snapdragon.  - 3899 lei la data postării.
Samsung S21+ Snapdragon. - 4949 lei la data postării.

#2
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,917
  • Înscris: 10.07.2014
Anul trecut la QM a fost snapdragon 865 mai scump ca exynos 990,anul acesta exynos 2100 e mai scump ca snapdragon 888.Oare de ce,ma intreb si eu. ;)

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Oh.. QM.

De ce si-ar lua cineva un telefon fara garantie de la producator? (Samsung n-o sa vi-l primeasca in service in Europa nici pe bani!)

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pentru cei interesați de diferența dintre cele două tipuri de telefoane cu procesoare diferite, aveți în link un comparativ și comentariile autorului testului care sunt foarte relevante.

Dacă diferența o să fie sesizabilă și la baterie, devine o variantă destul de interesantă și S21 cu Snapdragon 888, așa cum este el livrat pentru piața din SUA.

@Lex404, pe mine mă întrebi?
Service-ul este asigurat conform legii în România. Până acum cei care au avut probleme cu Snapdragon la QM au primit banii înapoi. Nu aș zice că a fost chiar așa de rău.
Am scris în descrierea topicului că nu este varianta "oficială".
Există o piață, restrânsă ce-i drept și pentru cei care vor versiunea cu Snapdragon.

Edited by Reactor2015, 22 January 2021 - 16:15.


#5
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,917
  • Înscris: 10.07.2014
Anul trecut intre snaodragon 865+ si exynos990 diferentele erau foarte mari si spuneai ca nu sunt relevante in viata de zi cu zi.Chiar si la baterie erau diferente.Stau martutie posturile mele pe topicul N20U iar acum cand diferentele chiar sunt neconcludente esti fan snapdragon 888 si cauti sa gasesti evidente concludente.

Anul trecut merita sa-ti risti garantia sa scapi de exynos990 dar anul acesta chiar nu vad rostul.Oricum e alegerea fiecaruia.

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,143
  • Înscris: 30.08.2017

 Lex404, on 22 ianuarie 2021 - 16:11, said:

Oh.. QM.

De ce si-ar lua cineva un telefon fara garantie de la producator? (Samsung n-o sa vi-l primeasca in service in Europa nici pe bani!)

De ce, garantia Samsung nu e internationala, e limitata la anumite zone in functie de model?

Oricum, pentru aceasta generatie de telefoane nu mai merita sa-ti bati capul cu Snapdragon avand in vedere performantele similare.

Edited by george_alexandru, 22 January 2021 - 16:29.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Nu ti-l primeste in service nici macar daca e Exynos cumparat din alta regiune.
Am patit-o cu S10+, Exynos cumparat din mexic, am vrut sa imi schimb bateria pe banii mei, in serviceul oficial in August.

Nu au vrut. M-am pisat pe ei si a doua zi mi-am dat comanda de iPhone 11 Pro Max, astia iti ofera garantie peste tot, nu fac nazuri la bani.

Scrie cred undeva si pe siteul Samsung, garantia pentru terminalele din EU e valabila doar in EU (si cred ca doar in tara din care ai cumparat, dar iti pot servisa terminalul contracost in restul statelor).

Dar mie sa nu mi-l primeasca in service pe banii mei mi s-o parut marlanie pe fata.

Asa ca, succes cu telefoane aduse din piete exotice si samsung :)

#8
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,917
  • Înscris: 10.07.2014
Exact! Versiunea pe snapdragon se lanseaza in China,SUA,Canada in restul zonelor exynos.Samsung Romania iti primeste in garantie un telefon lansat in Romania,implicit in Europa.Din alte zone nu.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Mie mi s-o parut o chestie foarte nasoala.

La iPhone le-am servisat pe banii mei in service-ul oficial pe 3 continente fara intrebari (schimb bateriile anual). In jumatate de ora era treaba facuta si buzunarul mai gol, dar eram fericit.
Am fost socat de decizia samsung.. pai cum sa tin un terminal mai mult de un an daca nu ii pot schimba bateria?

Asa ca stati cuminti, cumparati terminalul lansat in EU ca sa nu aveti batai de cap.

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,143
  • Înscris: 30.08.2017
Sunt nesimtiti la faza asta, alti producatori au garantie internationala, nu conteaza de unde iei produsul. Apple e cel mai bun exemplu.

Eu am luat ceas Fitbit printr-un angajat de-al lor, nu am avut factura sau ceva la indemana. Am dat email catre Fitbit si mi-au trimis un nou ceas (din Olanda era coletul). Si aveam si garantia europeana, de 2 ani.

#11
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@Lex.
Fiind diferențe hardware majore, este normal să nu ți-l primească. Cei din Ro sau Europa, nu au piese, nu au manuale, nu au nimic pentru Snapdragon.
La Apple este mult mai simplu fiind hardware comun și mai e ceva, s-o spunem pe aia dreaptă, sunt serioși.
Cu toate că nici la Samsung, în ultima vreme, nu am auzit să fie probleme.
Faptul că la QM au dat banii înapoi, este destul de ok. A pățit-o chiar un coleg de-al nostru de forum.

L.E. ca să schimbi bateria la un Samsung, contracost, nu ai nevoie de service oficial. O poți rezolva foarte simplu și ușor la orice depanator de telefoane mobile, mai răsărit. Și mai ales, mult mai ieftin, chiar cu baterie originală.

Edited by Reactor2015, 22 January 2021 - 16:40.


#12
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,917
  • Înscris: 10.07.2014
Eu m-am riscat anul trecut la Note20 Ultra pe snapdragon.Dar la cat tin eu telefonul nu-mi fac probleme de garantie.

La Samsung difera doar procesorul in schimb ca parte hardware e la fel.Bateria se poate schimba oriunde.Neseriosi.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

 Reactor2015, on 22 ianuarie 2021 - 16:34, said:

@Lex.
Fiind diferențe hardware majore, este normal să nu ți-l primească. Cei din Ro sau Europa, nu au piese, nu au manuale, nu au nimic pentru Snapdragon.
La Apple este mult mai simplu fiind hardware comun și mai e ceva, s-o spunem pe aia dreaptă, sunt serioși.
Cu toate că nici la Samsung, în ultima vreme, nu am auzit să fie probleme.
Faptul că la QM au dat banii înapoi, este destul de ok. A pățit-o chiar un coleg de-al nostru de forum.

 Reactor2015, on 22 ianuarie 2021 - 16:34, said:

@Lex.
Fiind diferențe hardware majore, este normal să nu ți-l primească.

Nu e nicio diferenta, asta am zis.

In Mexic se vinde acelasi model, Exynos, SM-G975F. Deci nu e nicio diferenta. Daca ceream service pentru un model cu snapdragon poate ca intelegeam. Dar nu, modelul e acelasi, doar piata e diferita.

Nu au vrut :) Si cred ca la fel nu ar vrea nici la terminalele aduse din Africa, Asia, si alte piete Exynos.

#14
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Aaa, eu am înțeles că te-ai dus cu un Snapdragon. Mea culpa!
În cazul ăsta, pe baza serialului, trebuia reparat telefonul. Mi se pare aberant să nu fie reparat.

#15
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,917
  • Înscris: 10.07.2014
Autonomie baterie pe S21 Ultra snapdragon888

Sursa:
https://twitter.com/...3478626304?s=01

Attached Files



#16
yanqemil

yanqemil

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,631
  • Înscris: 22.08.2009
Are consum exagerat pe AoD.

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Poti pune GIF-uri si alte porcarii mari pe AOD, deci e posibil.

AOD chiar era o chestie draguta.

Mie S10-le mi-a placut foarte mult Ca design, culoare, marime etc a fost unul din telefoanele favorite in ultimii ani. Si S21 imi place ca design. Pacat de support..

#18
Michael74

Michael74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 22.06.2006
Individul care a deschis topicul spumega cand auzea de snapdragon pe Note 20.Sa fi indraznit sa spui ca e peste racheta lui de exynos990 lua foc si scria pagini intregi cum ca el nu are probleme si nu se incalzeste.Acum vrea sa-si ia telefon cum snapdragon.Ce ti-e si cu pandemia asta frate.Unul fara gust,fara miros,altuia ii zboara fluturii. 🤣

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate