Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

program ce ar putea simula ideologii politice

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
avem 2 ideologii ce s-au batut , marxism si  capitalism.   multi ce is cu marx zic lumii chestii de genul "sa te multumesti cu putin, sa te limitezi, sa vezi ca sa vrei sa fii bogat e o chestie doar de perceptie etc etc".  multi ce is cu marx cer lumii autopedepsire, autocenzura, plecarea capului si sa fii umil.  dar te duce la fericire?  sa vedem , se poate simula cu programe software?

asa ca uite ce program simplu as cere.  sa se creeze algoritm ce adauga la 0 n cifre , dar sa nu depaseasca 30 cand is adunate, cand alt algoritm numit "resurse" ofera resurse limitate cu numarul maxim 15.  toate resursele ce depasesc numarul 15 sa permita folosirea de adaugiri la primul algoritm ce depasesc 30. sa fie si ceva algoritm ce sa vrea sa adauge mereu cifre ce depasesc 30 fie si cand resursele  scad sub 15, algoritmul numindu-se "mandrie crescuta".  output-ul sa arate mereu cand exista sau nu mandrie crescuta , desi algoritmul ce ar zice sa nu se depaseasca 30, numit sa zicem "limitare",  e prezent mereu.  sa se precizeze cum se anuleaza sau nu , algoritmul "mandrie crescuta" cu algoritmul "limitare".  erorile obtinute vor fi considerate esecul modelului limitare

am pus "mandrie crescuta" si nu "fericire" ca mi se pare ca arata ce e necesar

Edited by karax, 22 January 2021 - 10:23.


#2
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020

View Postkarax, on 22 ianuarie 2021 - 10:14, said:

avem 2 ideologii ce s-au batut , marxism si  capitalism.   multi ce is cu marx zic lumii chestii de genul "sa te multumesti cu putin, sa te limitezi, sa vezi ca sa vrei sa fii bogat e o chestie doar de perceptie etc etc".  multi ce is cu marx cer lumii autopedepsire, autocenzura, plecarea capului si sa fii umil.  dar te duce la fericire?  sa vedem , se poate simula cu programe software?

asa ca uite ce program simplu as cere.  sa se creeze algoritm ce adauga la 0 n cifre , dar sa nu depaseasca 30 cand is adunate, cand alt algoritm numit "resurse" ofera resurse limitate cu numarul maxim 15.  toate resursele ce depasesc numarul 15 sa permita folosirea de adaugiri la primul algoritm ce depasesc 30. sa fie si ceva algoritm ce sa vrea sa adauge mereu cifre ce depasesc 30 fie si cand resursele  scad sub 15, algoritmul numindu-se "mandrie crescuta".  output-ul sa arate mereu cand exista sau nu mandrie crescuta , desi algoritmul ce ar zice sa nu se depaseasca 30, numit sa zicem "limitare",  e prezent mereu.  sa se precizeze cum se anuleaza sau nu , algoritmul "mandrie crescuta" cu algoritmul "limitare".  erorile obtinute vor fi considerate esecul modelului limitare

am pus "mandrie crescuta" si nu "fericire" ca mi se pare ca arata ce e necesar
Si la ce ar folosi acest program?

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Paradox Development Studio stiu ca se ocupa cu genul asta de aplicatii.

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Vezi ca algoritmii tai sunt nefunctionali. Pe aia cauta sa-i imbunatatesti. Pe ce sunt bazati? Sunt pe baza de pitici?

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postkarax, on 22 ianuarie 2021 - 10:14, said:

asa ca uite ce program simplu as cere.  sa se creeze algoritm ce adauga la 0 n cifre , dar sa nu depaseasca 30 cand is adunate, cand alt algoritm numit "resurse" ofera resurse limitate cu numarul maxim 15.  toate resursele ce depasesc numarul 15 sa permita folosirea de adaugiri la primul algoritm ce depasesc 30. sa fie si ceva algoritm ce sa vrea sa adauge mereu cifre ce depasesc 30 fie si cand resursele  scad sub 15, algoritmul numindu-se "mandrie crescuta".  output-ul sa arate mereu cand exista sau nu mandrie crescuta , desi algoritmul ce ar zice sa nu se depaseasca 30, numit sa zicem "limitare",  e prezent mereu.  sa se precizeze cum se anuleaza sau nu , algoritmul "mandrie crescuta" cu algoritmul "limitare".  erorile obtinute vor fi considerate esecul modelului limitare

am pus "mandrie crescuta" si nu "fericire" ca mi se pare ca arata ce e necesar
Interesant. Ne poti face si un desen?

#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu prea  pot  pe clipa ca am mers afara si mi-e frig si n-am chef ca am si mancat.  poate pe la 3

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Karaxe dai o cafea dacă dau eu direct soluția, răspunsul ?

Uite

42

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005
sa se creeze algoritm ce adauga la 0 n cifre

Pai daca adaugi zero nu se intampla nimic distinct

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

View Postkarax, on 22 ianuarie 2021 - 13:01, said:

nu prea  pot  pe clipa ca am mers afara si mi-e frig si n-am chef ca am si mancat.  poate pe la 3

ok -- topicul ramane pana la ora 4.

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu prea pot sa desenez algoritmul.  nu pot zice precis cum ar fi.  exprimarea e si cam ambigua.  sa vad poate  pot sa desenez ceva

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
desen

poate  merge desenul

Attached Files



#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Pana una alta, in jocurile din seria Civilization puteai alege diverse forme de guvernare: https://en.wikipedia...ization_(series)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate