Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

BIOPTRON ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
M-ar interesa strict parerile celor care AU FOLOSIT/FOLOSESC acest aparat. As vrea sa incerc pentru o rinosinuzita la cineva din familie care a incercat toate medicamentele, functioneaza Medrol dar nu poate sa-l ia o viata intreaga.

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRemicade, on 22 ianuarie 2021 - 08:57, said:

functioneaza Medrol dar nu poate sa-l ia o viata intreaga.
ORL-istul nu a propus FESS?

#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
ORL-istii de top din Cluj au 10 persoane la consultatie per ora va dati seama de interesul lor, la clinica Interservisan unde consulta si sefa clinicii ORL nu aveau aparat pentru audiograma, dar 250 de lei pe consultatie stiu sa ias, fabrica de facut bani sunt anumite clinici private, la stat la fel o turma de pacienti care asteapta la usa, se consulta pe banda rulanta ca la abator si toti ies cu corticosterozi nazali, in acest caz nu au dat rezultat.  Alma Maniu a fost cea mai profesionista la cabinetul particular, a stat 1 ora cu un pacient si a facut toate investigatiile posibile, o recomand din toata inima.
De FESS nu cred ca au auzit prin Cluj sau nu se baga ca e mai simplu sa prescrii Nasonex :).

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRemicade, on 22 ianuarie 2021 - 09:23, said:

ORL-istii de top

......

nu aveau aparat pentru audiograma,  toti ies cu corticosterozi nazali,
De FESS nu cred ca au auzit

Hmmm, in cazul asta cred ca de top nu are ce cauta acolo.

Uite o metoda babeasca care pare sa aiba acelasi principiu ca si Bioptronul, am auzit-o aici in Fi: pacientul sa stea de doua-trei-patru ori pe zi, cate 15 minute in fara unei surse de radiatii infrarosii (poate sa fie soba cu lemne cu geam de sticla, radiator electric cu rezistenta din aia ce se inroseste, sau chiar un bec cu infrarosii).

#5
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007
FESS este polipectomia endoscopica, sau implica si altceva?

La d-astea semi-babesti poti sa incerci si: https://happymax.ro/...ator-nazal.html

Corticosteroizii orali au efect sistemic si nu e recomandat sa iei tratament de lunga durata.
Cei nazali au efect local si nu exista interdictie in a-i folosi pe termen lung.
Nu toti corticosteroizii nazali sunt la fel, ci au moleculele putin diferite si e posibil ca unii sa te ajute mai mult si altii mai putin.
Ideea ar fi sa incerci pe o perioada de 1-2-3 luni si sa vezi care are mai mult efect.

Edited by lyanna, 22 January 2021 - 10:00.


#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlyanna, on 22 ianuarie 2021 - 09:50, said:

FESS este polipectomia endoscopica, sau implica si altceva?

De pe wiki:

Quote

Functional endoscopic sinus surgery (FESS) is a minimally invasive surgical treatment which uses nasal endoscopes to enlarge the nasal drainage pathways of the paranasal sinuses to improve sinus ventilation and allow access of topical medications.[1][2] This procedure is generally used to treat inflammatory and infectious sinus diseases, including chronic rhinosinusitis that doesn't respond to drugs,[3][4] nasal polyps,[5][3] some cancers,[6] and decompression of eye sockets/optic nerve in Graves ophthalmopathy.[1]

Am boldat problema cu care se confrunta colegul.

#7
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007
@Karhu

Da, si eu am sinuzita cronica pe care o tin sub control cu cortico-steroizi nasali si din cand in cand sistemici.
Te intrebam daca FESS presupune si altceva in plus fata de chirurgia endoscopica de curatare a sinusurilor/polipectomie.

PS:
M-am operat endoscopic in 2013 la spitalul Hociota si dupa operatie m-am ales cu o frumusete de astm bronsic.
Nu pot sa trag o cauzalitate directa, doar observ/constat ca a aparut de la iesirea din spital. Pneumologii pe unde am fost mi-au zis ca "se intampla" sa apara astmul sau BPOC dupa operatiile de polipectomie.

#8
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostKarhu, on 22 ianuarie 2021 - 09:50, said:


,
Uite o metoda babeasca care pare sa aiba acelasi principiu ca si Bioptronul, am auzit-o aici in Fi: pacientul sa stea de doua-trei-patru ori pe zi, cate 15 minute in fara unei surse de radiatii infrarosii (poate sa fie soba cu lemne cu geam de sticla, radiator electric cu rezistenta din aia ce se inroseste, sau chiar un bec cu infrarosii).

Ce propui tu ar fi o fotobiomodulare cu becuri de sauna cu infrarosu.Normal se face cu o radiatie de lumina rosie la lungimea de unda de 650nm sau mai bine de 850nm (astea le gasesti mai rar).prima e un fel de aparat cu 2 lasere de slaba putere alimentate de la 9V care se baga in nas.Am si eu una si ma ajuta la rhinita alergica mai ales primavara cand fac alergie la polen.
https://www.olx.ro/o...html#28de55261d

#9
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
Era vorba de BIOPTRON...!?

#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
A folosit vas Neti si inca foloseste, a folosit si dispozitiv gen Bionase dar nu a avut efect. Vasul Neti ar avea dar deseori ustura si daca pune ser fiziologic ceea ce pentru mine denota o inflamatie puternica. O s-o trec si pe alti cortico nazali nu numai mometazona.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlyanna, on 22 ianuarie 2021 - 10:07, said:

Te intrebam daca FESS presupune si altceva in plus fata de chirurgia endoscopica de curatare a sinusurilor/polipectomie.
Daca e nevoie indeparteaza si tesut osos .

View Postlyanna, on 22 ianuarie 2021 - 09:50, said:

La d-astea semi-babesti poti sa incerci si: https://happymax.ro/...ator-nazal.html
Mai scump decat la mine...

#12
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am primit in teste un Bioptron de la o colega farmacista, avantaj cand esti admin pe unul din cele mai mari grupuri din Romania :). Am comandat si un Beurer IL50 lampa cu infrarosii, cand medicamentele nu mai ajuta trebuie sa cautam leacuri alternative desi eu sunt sceptic.

#13
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007
Sa-mi zici si mie daca vreunul chiar face ceva.

#14
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
O sa postez dar le dau 2-3 saptamani ca sa vad ceva poate ar trebui mai mult. De asemenea la Bioptron ar trebui niste filtre de culoare suplimentare ca sa aiba efect, pe grupul de farmacisti feedbackul celor care l-au folosit a fost pozitiv, eu sunt cam sceptic mai ales ca nu vad studii clinice serioase.

#15
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007

 Remicade, on 25 ianuarie 2021 - 08:28, said:

O sa postez dar le dau 2-3 saptamani ca sa vad ceva poate ar trebui mai mult.

eu sunt cam sceptic mai ales ca nu vad studii clinice serioase.

Exact!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate