Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Cât de ușor/greu e să convertești un televizor P.A.L. în televizor N.T.S.C.?

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am de gând să fac așa ceva. Dar în altă parte am avut o contradicție cu cineva, că acea persoană zice că e ușor datorită faptului că cele 2 sisteme sunt înrudite, eu aș știi că nu e chiar așa de ușor.

#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Depinde de tv, daca e cu module sau o singura placa pe care sunt montate toate componentele

#3
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
din câte îmi amintesc din facultate, cele două sisteme sunt foarte foarte diferite, nici măcar nu au același nr de linii (PAL are 625, NTSC 525) sau același fps (25 vs 29,97).. felul în care se formează culorile, absolut totul este altfel.. PAL este mai apropiat de SECAM decât de NTSC.. deși și ăla e diferit

codorul și decodorul sunt complet diferite, deci este puțin probabil să poți modifica un TV cum crezi tu..   dacă prin convertit înțelegi scos 90% din carcasa și pus altceva în loc..  poate.. ar fi ca și cum ai schimba o mașină din diesel în benzină.. chiar mai rău.. o mașină americană diesel în europeană benzină, eventual și cu volan pt uk.. :)

poate nu ai înțeles tu bine și acel prieten se referea la convertit semnalul.. aia da. sunt convertoare
scoți semnalul din TV pe scart sau composit și bagi într-un convertor și obții semnalul celălalt.. dacă chiar ai nevoie de acea conversie

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Aveam un TV LG prin 98-99 adus din import (Taiwan) și la căutarea programelor aveam opțiune între toate 3,pal secam și ntsc și încă ceva B/G și D/K.

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Asta e discuţia: http://videokarma.or...ewpost&t=273652
Flat , am ajuns şi eu prin laboratorul de televiziune de la Politehnica Veche (cea de la Polizu, zona Gara de Nord).

#6
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
amandoi aveti dreptate!
asta cu usor/greu e subiectiva
cine trage linia?
pentru unii poate fi ceva firesc si banal ceea ce pentru altii poate fi imposibil
acum ce-o sa faci?!? aduci prietenul de dezbatere pe forum ca sa-i demonstrezi ce? ca ai tu dreptate?!?
get a life bro... get a life...

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,520
  • Înscris: 16.03.2007
Telecolor 3007
I love old stuff

:lol:

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,013
  • Înscris: 28.10.2006
PAL inseamna Phase Alternating on Lines.
NTSC stiu ca insemna Never Time Same ColorPosted Image Cel putin asa era pe vremuri!
Si norma NTSC este ele 2Posted Image de fapt: 3,58 si 4,43. Detalii AICI

#9
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postviceroy56, on 22 ianuarie 2021 - 08:49, said:

NTSC stiu ca insemna Never Time Same Color
Never Twice the Same Color...
National Television System Committee

Sistem american. PAL si SECAM sunt europene. PAL e parca nemtesc, SECAM frantuzesc. Ambele mai bune (mai tinere) decat cel american.
https://www.220-elec...com/blog/1097-2

#10
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 21 ianuarie 2021 - 22:17, said:

Nu am de gând să fac aşa ceva. Dar în altă parte am avut o contradicţie cu cineva, că acea persoană zice că e uşor datorită faptului că cele 2 sisteme sunt înrudite, eu aş ştii că nu e chiar aşa de uşor.
PAL și NTSC sunt înudite, în sensul că putătoarea de culoare e modulată în amplitudine. Diferă ceva ceva ecarturi de frecvență dar un tv PAL poate fi modificat să recepționeze NTSC color doar prin schimbarea unor filtre. Merge și invers. PAL mai are și povestea cu alternarea fazelor, dar astea-s amănunte.
SECAMUL e cu totul altceva, purtătoarea de culoare e modulată în grecvență.

Edited by DaculScoril0, 22 January 2021 - 14:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate