Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Recomandare multifunctionala laser alb/negru.

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
zetuc

zetuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 04.02.2007
Asa cum spune si titlul topicului m-ar interesa sa achizitionez o multifunctionala color alb/negru. Volumul de printare ar fi undeva la 2.500 - 3.000 de pagini lunar. Apelez la voi tocmai pentru ca nu prea stiu care ar fi acele multifunctionale pentru care as gasi cartuse compatibile la preturi decente, astfel incat costul de printare sa fie cat mai mic. Bugetul ar fi undeva la 1.000 - 1.200 de lei.

#2
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
2-3000 de pagini lunar e un volum destul de mare. Nu cred că o imprimantă potrivită încape în bugetul de 1000 de lei.

#3
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Brother MFC-L2732DW
Xerox B215

Pentru amândouă, din câte am văzut, se găsesc cartușe compatibile, la prețuri bune. Eu unul aș alege una din astea două când îmi moare Samsung M2675F, cu toate că pare că asta merge în continuu și nu se dă bătută...

View PostDaculScoril0, on 20 ianuarie 2021 - 10:51, said:

2-3000 de pagini lunar e un volum destul de mare. Nu cred că o imprimantă potrivită încape în bugetul de 1000 de lei.

Tind să cred că e puțin exagerat volumul, și eu am făcut asta, am supraestimat cât listez propriu-zis. În orice caz, nu văd de ce n-ar face față, cel puțin cât timp sunt în garanție, ar trebui să meargă fără probleme.

#4
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Brother
Dintre care am folosit de departe cele mai bune

#5
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Daca nu te deranjeaza, poti sa iei un multifunctional Konica Minolta C35, secondhand/refurbished. Costa in jur de 1000 ron, face exact ce doresti tu. Pretul per print mic. Consumabile originale si ieftine.

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,528
  • Înscris: 30.08.2017
La Brother seria Benefit are costul cu tonerul original destul de mic. Multifunctionalele din aceasta serie le recunosti dupa litera B din denumire.

https://www.brother.ro/benefit

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Probabil cea mai buna recomandare cu Konica Minolta. La 3k printuri pe luna deja e nevoie de ceva destul de serios.

#8
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
3000 pe lună e un cartuș, nu mai speriați omul.
Ca să nu mai spunem că sunt imprimate cu cartușe de toner mari de 5k sau mai mult.

#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostSmurfK, on 20 ianuarie 2021 - 10:59, said:

În orice caz, nu văd de ce n-ar face față, cel puțin cât timp sunt în garanție, ar trebui să meargă fără probleme.
uzură accelerată.
chiar în garanție, cum ți-ar plăcea ca la fiecare 2-3-4 luni să ambalezi imprimanta, să o trimiți la reparat și să aștepți nu știu câte săptpmâni pănă se întoarce? Ce impact ar avea așteptarea asta asupra biznisului?

View PostBloodRa, on 20 ianuarie 2021 - 11:45, said:

3000 pe lună e un cartuș, nu mai speriați omul.
și câte cartușe schimbi anual la imprimanta de acasă?

#10
zetuc

zetuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 04.02.2007
Va multumesc pentru raspunsuri.

Desi ma uitam si eu la modelele brother si cele xerox, din intamplare am dat peste 2 echipamente de la HP care par cel putin interesante.

Primul ar fi HP Neverstop 1200a la sub 1.000 de lei. E ceva tehnologie noua, prin care nu mai schimbi cartusul ci-l incarci. Kitul de incarcare e undeva la 50-100 de lei, pentru 5.000 de pagini. Ca si dezavantaj, la 20.000 de pagini trebuie sa schimbi o componenta care e undeva la 300 de lei. N-am reusit sa aflu daca poti face asta tu, schimband acea componenta asa cum schimbi un cartus la alte imprimante, sau e nevoie s-o duci intr-un service autorizat.

A doua ar fi HP LaserJet Pro MFP M130fw care costa tot in jur de 1000 de lei. Se gasesc cartuse compatibile cu cip la vreo 70-80 de lei, pentru 1.600 de pagini. Nu vad sa mai implice si alte costuri.

Anyway, voiam sa va cer parerea pentru cele doua multifunctionale de mai sus. Imi scapa mie ceva, omit ceva costuri de care m-as putea lovi dupa achizitie?

#11
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postzetuc, on 20 ianuarie 2021 - 13:53, said:

Primul ar fi HP Neverstop 1200a la sub 1.000 de lei. E ceva tehnologie noua, prin care nu mai schimbi cartusul ci-l incarci. Kitul de incarcare e undeva la 50-100 de lei, pentru 5.000 de pagini.

Asta știi cum e? If you can't beat them, join them. Producătorii de imprimante supraviețuiesc de pe urma cartușelor, nu imprimantelor. De-asta, în unele cazuri, imprimanta ajunge să fie vândută sub prețul de producție. Așa că ăștia de la HP s-au gândit să facă o "tehnologie nouă", care-i de fapt de când lumea, dar au făcut-o în speranța că ăia care fac acum cartușe compatibile n-o să fie așa interesați să facă și cerneală compatibilă.

View Postzetuc, on 20 ianuarie 2021 - 13:53, said:

Ca si dezavantaj, la 20.000 de pagini trebuie sa schimbi o componenta care e undeva la 300 de lei. N-am reusit sa aflu daca poti face asta tu, schimband acea componenta asa cum schimbi un cartus la alte imprimante, sau e nevoie s-o duci intr-un service autorizat.

Nu știu de ce ai aflat asta doar la acea imprimantă, e valabilă la toate. Schimbi drum unitul, la câteva zeci de mii de pagini, poate diferi de la producător la producător. Acea piesă facilitează transferul tonerului pe hârtie, iar după un anumit număr de utilizări trebuie schimbată. În general, costul e în jur de 2-300 de lei.


Eu unul, pe unde am avut imprimante HP, la muncă, am avut experiențe foarte proaste. Și dacă scot imprimantă pe care-o încarci cu apă, eu n-o să mai cumpăr imprimantele lor.

View Postzetuc, on 20 ianuarie 2021 - 13:53, said:

Se gasesc cartuse compatibile cu cip la vreo 70-80 de lei, pentru 1.600 de pagini. Nu vad sa mai implice si alte costuri.

Ceea ce ar fi un preț execrabil.

Eu la a mea dau 50 de lei pe 3000 de pagini. Și cam așa e, în general, prețul tonerului.

#12
zetuc

zetuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 04.02.2007
@smurfk, facand un calcul si-o comparatie chiar si cu ce mi-ai recomandat tu, un cartus pentru Brother e undeva la 100 de lei pentru 3.000 de pagini, si vad ca si la Brother trebuie schimbata unitatea de cilindru. Una pentru 12.000 de pagini e 100 de lei. Asadar pentru 21.000 de pagini ai ca si costuri 700 de lei cartusul plus 200 de lei 2 unitati de cilindru, total 900 de lei. La hp un kit de reincarcare incepe de pe la 50 de lei, dar eu pun 100 de lei kitul de reincarcare pentru 5.000 de pagini. Asadar 4 kituri pentru 20.000 de pagini, plus 300 de lei drum unitul, asadar un cost total de 700 de lei pentru 20.000 de pagini. Mai ramane de vazut daca HP-urile sunt mai fiabile, pe termen lung, decat Brotherurile.

#13
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu... Cartuș compatibil cu acel Brother e ăsta:

https://www.printerz...-BoCF_MQAvD_BwE

#14
zetuc

zetuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 04.02.2007
Ok, multumesc.

Si acel cilindru, la Brother, la cate pagini printate trebuie schimbat? La 12.000?

#15
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View PostDaculScoril0, on 20 ianuarie 2021 - 12:44, said:


uzură accelerată.
chiar Ăźn garanție, cum ți-ar plăcea ca la fiecare 2-3-4 luni să ambalezi imprimanta, să o trimiți la reparat și să aștepți nu știu cĂąte săptpmĂąni pănă se Ăźntoarce? Ce impact ar avea așteptarea asta asupra biznisului?


și cĂąte cartușe schimbi anual la imprimanta de acasă?
Cam unul pe trimestru de 5k la cea a/n și unul pe an la cea color

Interesant primul HP.

View Postzetuc, on 20 ianuarie 2021 - 15:05, said:

Ok, multumesc.

Si acel cilindru, la Brother, la cate pagini printate trebuie schimbat? La 12.000?
Depinde de model. Se specifică in manual.

#16
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postzetuc, on 20 ianuarie 2021 - 15:05, said:

Ok, multumesc.

Si acel cilindru, la Brother, la cate pagini printate trebuie schimbat? La 12.000?

Da, 12.000.

Eu nu mai țin minte la a mea, că i-am schimbat unitatea de imagine, și, dacă țin eu bine minte, am luat tot compatibilă, nu originală. În orice caz, se găsesc și compatibile, ca la toner.

Edited by SmurfK, 20 January 2021 - 17:57.


#17
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postzetuc, on 20 ianuarie 2021 - 13:53, said:

Va multumesc pentru raspunsuri.

Desi ma uitam si eu la modelele brother si cele xerox, din intamplare am dat peste 2 echipamente de la HP care par cel putin interesante.

Primul ar fi HP Neverstop 1200a la sub 1.000 de lei. E ceva tehnologie noua, prin care nu mai schimbi cartusul ci-l incarci. Kitul de incarcare e undeva la 50-100 de lei, pentru 5.000 de pagini. Ca si dezavantaj, la 20.000 de pagini trebuie sa schimbi o componenta care e undeva la 300 de lei. N-am reusit sa aflu daca poti face asta tu, schimband acea componenta asa cum schimbi un cartus la alte imprimante, sau e nevoie s-o duci intr-un service autorizat.

A doua ar fi HP LaserJet Pro MFP M130fw care costa tot in jur de 1000 de lei. Se gasesc cartuse compatibile cu cip la vreo 70-80 de lei, pentru 1.600 de pagini. Nu vad sa mai implice si alte costuri.

Anyway, voiam sa va cer parerea pentru cele doua multifunctionale de mai sus. Imi scapa mie ceva, omit ceva costuri de care m-as putea lovi dupa achizitie?

Nu M130fw - sunt cele mai proaste imprimante facute de HP pana in prezent, NeverStop este prea noua si ar fi mai bine sa o eviti.

Xerox B215 poate fi o solutie, are cartus de 3000 de pagini, dublex, wifi, se poate resofta.

https://www.erefill....ucts&query=B215

#18
zetuc

zetuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 04.02.2007

View PostSmurfK, on 20 ianuarie 2021 - 17:57, said:

Da, 12.000.

Eu nu mai țin minte la a mea, că i-am schimbat unitatea de imagine, și, dacă țin eu bine minte, am luat tot compatibilă, nu originală. În orice caz, se găsesc și compatibile, ca la toner.

Unitatea de imagine cat si cilindrul le poti schimba usor, asa cum schimbi cartusul, sau pentru a schimba unitatea de imagine trebuie s-o duci in service?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate