Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

izolatie planseu pod si altele

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
warpentak

warpentak

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.01.2021
am cumparat o casa mai veche, m-am grabit, m-au tepuit niste mesteri cu renovarile, asta e.
vreau sa o iau pas cu pas si sa o fac ok. probleme:

mesterii au montat un tavan de rigips sub tavanul vechi, din tencuiala si sipci. acum e spatiu intre rigips si tavanul vechi.
nu are folie, nu are vata in spatiul asta. pot sa intru prin pod, sa tai sipcile alea subtiri cu tencuiala si sa pun ceva in spatiul dintre rigips si sipcile taiate? sipcile alea au vreun rol structural? sau mai bine dau jos tavanul de rigips si il refac cu umplutura cum trebuie?

cred ca din cauza asta sunt si celelalte probleme. momentan in pod am pus peste sipcile alea cu tencuiala un strat de vata minerala, cu folie de aluminiu, cu folia in sus, taiata si indesata cum am putut eu mai bine. prin unele zone se formeaza pete de umezeala si mucegai, pe grinzile de lemn.

la dormitor, grinzile de lemn sunt lasate/curbate in jos. e pus un sistem cu un bustean cu sarme legate strans care pare sa tina, dar ma cam ia panica inainte de culcare.

imi cer scuze pentru lipsa de termeni tehnici, dar sunt pafarist rau. multumesc anticipat pentru ajutor.

#2
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020
Ala se cheama "rombeton".

#3
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Ori dai jos si refaci cum trebuie cu folie bariera de vapori ori stai cu frica in san ca vor condensa vaporii pe masa lemnoasa si o sa-ti cada in cap la un moment dat.

#4
warpentak

warpentak

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.01.2021
revin cu info. tavanul de rigips din dormitor va fi scos si montat cum trebuie, de jos in sus,  rigips si vata minerala cu folie de aluminiu spre interior, ca am un sul.

in pod, scot vata cu folie de aluminiu, las sa se usuce/aeriseasca o zi doua grinzile de lemn si sterg mucegaiul. apoi vin intre grinzi cu vata minerala fara folie.
las asa momentan. cand strang bani cumpar rigle si alta vata fara folie, pe care le montez perpendicular.
apoi o folie anti-condens si placi de osb din loc in loc, pentru a putea depozita chestii in pod.

ar mai trebui ceva? orice sfat e binevenit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate