Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Case modulare(containere)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
acoperisul acela imi place cum si din ce o fi facut?

#20
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 09.08.2006
Vecinul meu si-a facut asa ceva, din doua containere birou SH. A turnat radier, nu fundatie. Ulterior i-a construit acoperis si i-a montat polistiren (cred ca de 10cm). Ia dat si o tencuiala decorativa. Daca o vezi nu zici ca e din containere. I-a mai facut si o terasa, pe care a inchis-o dupa o vreme. Nu locuieste, vine prin week-end. Cred ca o incalzeste electric. La noi la tara nu i-a trebuit autorizatie de constructie, din cate stiu. Pentru o casuta de vacanta e OK. Maine, daca nu uit, ii fac o poza.

#21
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 yo9hrb, on 19 ianuarie 2021 - 19:08, said:

Vecinul meu si-a facut asa ceva, din doua containere birou SH. A turnat radier, nu fundatie. Ulterior i-a construit acoperis si i-a montat polistiren (cred ca de 10cm). Ia dat si o tencuiala decorativa. Daca o vezi nu zici ca e din containere. I-a mai facut si o terasa, pe care a inchis-o dupa o vreme. Nu locuieste, vine prin week-end. Cred ca o incalzeste electric. La noi la tara nu i-a trebuit autorizatie de constructie, din cate stiu. Pentru o casuta de vacanta e OK. Maine, daca nu uit, ii fac o poza.
Ar fi super,sa traiesti.

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

@eiffel - ai cumva poze  cu ce a iesit ?
Inca n-a iesit nimic.
Am prospectat un pic piata.
Poate peste un an doi...

Edited by eiffel, 19 January 2021 - 19:22.


#23
ovidiudache

ovidiudache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 17.07.2008
Bună ziua. Casele din containere nu au nevoie de fundație și depinde de autoritățile locale, nici de autorizație de construcție. Dar casele modulare de la Cubro sau AG Business sunt mult mai bine izolate termic atât la pereți cât și la acoperiș, practic la fel ca o locuință permanentă, de unde și prețul. Dar se construiesc mult mai rapid iar partea de fundație este mai light.

#24
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 09.08.2006
Iaca si poze, asa cum am putut sa fac.
Attached File  c1_640_480.jpg   99.79K   171 downloads
Attached File  c2_640_480.jpg   110.88K   161 downloads
Attached File  c3_640_480.jpg   81.28K   150 downloads

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Casele din containere nu au nevoie de fundație
Ceva light tot trebuie facut. Sa le centrezi pe niste boltari sau pietre nu e ceva care sa tina in timp prea mult.

Practic diferentele intre astea si casele de lemn sunt minore - doar structura metalica e folosita, in rest totul inclusiv placarea peretilor e la fel ca la casele din lemn.
Iar unele nici macar nu sunt din containere maritime ci din containere de santier - alta tehnologie.

Oarecum fata de cele din lemn esti restrictionat un pic la dimensiuni - trebuei sa te incadrezi in cele ale containerelor.
Sau poti sa faci combinatie containere legate cu structura metalica.

#26
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 ovidiudache, on 20 ianuarie 2021 - 10:10, said:

Bună ziua. Casele din containere nu au nevoie de fundație și depinde de autoritățile locale, nici de autorizație de construcție. Dar casele modulare de la Cubro sau AG Business sunt mult mai bine izolate termic atât la pereți cât și la acoperiș, practic la fel ca o locuință permanentă, de unde și prețul. Dar se construiesc mult mai rapid iar partea de fundație este mai light.
Si eu cochetez cu ideea unei case din astea. Asa ca am sunat atat la AG Business cat si la Cubro. La ambele trebuie fundație.

#27
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 yo9hrb, on 20 ianuarie 2021 - 10:37, said:

Iaca si poze, asa cum am putut sa fac.
c1_640_480.jpg
c2_640_480.jpg
c3_640_480.jpg
Multumesc.

 XL700VA, on 20 ianuarie 2021 - 15:02, said:

Si eu cochetez cu ideea unei case din astea. Asa ca am sunat atat la AG Business cat si la Cubro. La ambele trebuie fundație.
Nu cred ca ar fi un capat de lume fundatia,cu siguranta costul e mult mai mic decat la o casa clasica.Par mult mai solide decat alea clasice,mai repede de facut,per total mi s-ar parea mai interesante decat casele clasice.

#28
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Cei de la Cubro au spus ca iau în jur de 50 de euro/metru pătrat. Cat se ia la o fundație normala?

#29
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 XL700VA, on 20 ianuarie 2021 - 15:24, said:

Cei de la Cubro au spus ca iau în jur de 50 de euro/metru pătrat. Cat se ia la o fundație normala?
N-am idee,dar fundatia o poti face in house/sau cu alta firma,si ei efectiv sa faca lucrarea casei.

#30
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 09.08.2006
Nu-ti trebuie fundatie la containere. Radier este suficient. Da-le-n ... paza ma-sii, sunt usoare. Nu ai pereti de caramida care sa se crape daca se misca oaresce. Imagineaza-ti ca aceste containere sunt transportate pe auto, cai ferate si maritim. Nu se indoaie, sunt verificate la asa ceva. Ele trebuie sa reziste stivuite cate noua (habar n-am de ce neaparat noua). Nu ai idee la ce teste sunt supuse. Altfel nu sunt certificate. Containerele de locuit urmeaza aceleasi reguli si certificari.

#31
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 eiffel, on 19 ianuarie 2021 - 16:48, said:

Cea mai ieftina am gasit-o la astia - https://www.bogaxa.r...containere.html
Cand am dat de ea acu vreo luna era doar 7200 + TVA, acum au mai pus 300 dar e inca sub 9000 euro.
Cand aud de cotete din astea cu panouri de 6 cm ma umfla rasul . Fara o termoizolatie substantiala , containerele astea is bune ca si magazie de scule nicidecum pt locuit . Consumul de energie sa stai in confort este mult prea mare ca sa merite asa ceva , parerea mea .

 Excelsior01, on 19 ianuarie 2021 - 15:07, said:

Salut,

Ce parere aveti de casele modulare, https://www.agbusiness.ro/preturi/ , avem pe forum persoane care au construit din containere?

Am pus un link cu o firma care construieste asa ceva,preturile nu mi se par mari, as fi curios in timp cum se comporta,care ar fi problemele?

Vi se pare ca aceste case sunt o alternativa serioasa la casele din caramida/bca si cele din lemn?

Multumesc anticipat,

Andrei
Niste porcarii sinistre si foarte scumpe . La banii astia iti faci casa din zidarie direct .

 XL700VA, on 20 ianuarie 2021 - 15:02, said:

Si eu cochetez cu ideea unei case din astea. Asa ca am sunat atat la AG Business cat si la Cubro. La ambele trebuie fundație.
Exact , atunci daca tot trebuie fundatie o faci din zidarie si o compartimentezi cum vrei tu nu cum e stas pt unii !

#32
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010

 yo9hrb, on 20 ianuarie 2021 - 23:12, said:

Ele trebuie sa reziste stivuite cate noua (habar n-am de ce neaparat noua). Nu ai idee la ce teste sunt supuse. Altfel nu sunt certificate.

192 de tone e capacitatea pe care o poarte suporta cel de la baza.
Sunt mai multe criterii. Portanța/suprafata velica - rezistenta la vant. Capacitatile/restrictiile actuale ale navelor - nu mai vede nimic comandantul si pilotul la manevra daca pui containere mai sus de raza lor vizuala. Echipamentele din port - gantry cranes/macaralele portal au si ele limitarile lor/pescaj aerian - airdraft. Un container ar 2.5 m inaltime. Trebuie sa-l ridici din stiva, ai nevoie de un clearance de manevra intre bratul macaralei si stiva.

Am citit/auzit de goale - 12 sub punte, 12 pe punte. 15 la uscat dar nu la noi. La noi in CSCT vad ca le pun pe picior de 5. Am citit in IMDG de picior de 8 sau 9.

Pe nava - linia/comandantul stabileste maximul. La uscat terminalul. Se aplica conditia cea mai restrictiva. Nava nu va suprapoza mai multe cutii, daca avariaza raspunde. La fel si la uscat.

In poza parca sunt peste 8 sau 9.

Am uitat de pescaje - sunt putine porturi cu dane adanci de peste 17-18 m. O macara portal are cca 36 m clearane de la luciul apei. Puntea nu coincide intotdeauna cu luciul apei. In astia 36 de metri trebuie sa intre cele 9 containere plus spatiul de manevra si eventual diferenta de la punte la luciul apei - 4-5 metri. Cam de aici vine piciorul de 9.

Attached Files


Edited by lucianburjuiul, 21 January 2021 - 00:39.


#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Problema este ca astea de locuit care se vand la noi ptr locuit nu sunt containere maritime ci containere de santier cu mici modificari.
Nu se folosesc aceleasi materiale, e doar un cadru similar celor marine, dar... e demontabil la nevoie.

Cine vrea container maritim n-are decat sa-si cumpere unul si sa-l transforme el.

#34
MustaKappeli

MustaKappeli

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.02.2020
https://www.casadex....-bine-de-stiut/

#35
Too

Too

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 30.01.2006

 EMPP, on 19 ianuarie 2021 - 15:43, said:

la ei 90mp sunt 40000+tva.palat

Ai construit vreodata o casa sa vezi cam ce costuri implica?

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Poti iesi chiar ieftin, cu forte proprii si munca la negru, mai ales pe la tara.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate