Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Inspecție fiscală persoane fizice-inca o supriza pe 2021

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,802
  • Înscris: 13.08.2008
Intr-o tara in care evaziunea fiscala este sport national, a da si a lua spaga e o cutuma, sunt alesi infractorii sau cei cercetati penal etc., multora li se pare ceva ciudat/ o nebunie; e mare minune sa se si aplice.
Dovada si cateva postari/ luari de pozitie pe aici si in alte locuri.

PS E vorba doar la diferente mai mari de 50.000 lei, deci nu este vorba despre maruntisuri ( cu toate ca pentru unii suma asta este un maruntis ).

Edited by vacantamijlocie, 19 January 2021 - 10:33.


#20
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Sa instituie controalele astea intern la inceput, sa vada cum merge treaba.
Asa, ca un fel de proiect pilot.
Daca merg bine, sa le extinda.

#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postkarapok, on 19 ianuarie 2021 - 10:25, said:

Ce s-a trait in comunism o sa fie o joaca de copii pe langa idiotii astia care isi permit sa cotrobaie prin conturile bancare, acum vin sa ne numere si chilotii, asta este raspunsul autoritatilor la lancezeala in care se scalda romanii si la lipsa lor de reactie, in curand o sa ne puna sa facem tabele, cate maieuri, cati chiloti, cate tricouri, sa justificam cumva de ce s-a marit septelul de haine cu 30% ?
Se naste partidul ala care o sa desfiinteze mizeriile astea ?

Tu intelegi pe dos.
Nu va veni nici dracu sa-ti numere chilotii,maieurile sau tricourile.Poti sa ai si 30.000.000 de bucati din fiecare.
Ideea este sa platesti statului obolul cuvenit,adica impozitele cuvenite pe veniturile care au dus la cumpararea boarfelor de mai sus.Daca nu poti justifica,atunci sa te lase in curu' gol.
Am inteles ca te-ai transformat intr-un european cu drepturi,dar ai face bine sa nu uiti de obligatii.Nici tu si nici legoinile celor ca tine care consdiera ca totul li se cuvine si sunt suverani in lumea asta.

Dar din pacate,eu cred ca proiectul/legea respectiva este doar praf in ochi,sa nu zica pulimea ca astia de la guvernare nu lucreaza.
La cate graozavii a facut deja guvernul liberal si cate se pregateste sa mai faca,trebuie aruncata cate o petarda din cand in cand.

#22
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Poza asta spune tot....

Attached Files


Edited by george_eu25, 19 January 2021 - 10:58.


#23
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Readuce-ți-mi aminte cine a fost iertat de datoriile la Fisc amu' ... 2 ani cu amnistiția. Și despre ce sume era vorba.


Nu sunt de acord cu evaziunea fiscală, dar de obicei tot ăia mici sunt arși și cei mari iertați. Și nici nu îți oferă un mediu fiscal previzibil și stabil pentru a-ți dezvolta o afacere legală. Și de-ar da 6% din buget pt. educație e degaba DACĂ nu-i încurajezi să-și deschidă afaceri aici, în țară.

Edited by shiva, 19 January 2021 - 11:13.


#24
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021

View Postshiva, on 19 ianuarie 2021 - 11:09, said:

Readuce-ți-mi aminte cine a fost iertat de datoriile la Fisc amu' ... 2 ani cu amnistiția. Și despre ce sume era vorba.
Exact.


O lege poate fi excelenta. Dar daca la unii se aplica si la altii nu, nu mai aduce un plus.
Ci un mare MINUS.

Vedem ce o fi.
Cred ca e doar clasica strategie a batutului sacului plin de soareci.

#25
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

View PostbvygKLM, on 19 ianuarie 2021 - 11:14, said:

[...]O lege poate fi excelenta. Dar daca la unii se aplica si la altii nu, nu mai aduce un plus.[...]

Strict obiectiv - probabil trebuiau iertate restanțele mici din motive de costuri asociate cu recuperarea acestor datorii. Da' probabil nu verifică nimeni astfel de statistici că altfel ar ajunge la susținătorii babani ai partidelor.

#26
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Cei care au cifra de afaceri anuala sub 100.000 euro n-ar trebui controlati - astia doar isi asigura traiul minimal. (chioscari, pietari, tarani, etc). Ar trebui doar sa plateasca o taxa fixa minora de 20-50 euro pe luna.

E o mare pierdere de timp si bani pentru stat sa faca aceste controale vs. cat obtine efectiv.

#27
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

View Postalionte, on 19 ianuarie 2021 - 09:21, said:

O sa se ajunga curind la verificarea celor care vand masini.... Iti vor lua numarul de telefon din anunt si-l vor baga intr-o baza de date la nivel local si apoi ,daca vor vedea ca apare din nou cu alta ocazie , se va initia procedura pentru inspectie fiscala .Probabil cei care fac inspectii fiscale au cistig procentual din ceea ce fac...
cei care vând mașini NU apar pe contract tocmai din acest motiv.îl pune pe cumpărător c-ar fi luat de la neamț direct mașina

View Postgeorge_eu25, on 19 ianuarie 2021 - 10:58, said:

Poza asta spune tot....
seamănă cu cea din avatarul tău

View PostAlex432, on 19 ianuarie 2021 - 11:38, said:

Cei care au cifra de afaceri anuala sub 100.000 euro n-ar trebui controlati - astia doar isi asigura traiul minimal. (chioscari, pietari, tarani, etc). Ar trebui doar sa plateasca o taxa fixa minora de 20-50 euro pe luna.

E o mare pierdere de timp si bani pentru stat sa faca aceste controale vs. cat obtine efectiv.
aceștia sunt cei mai controlați și amendați fiindcă nu primesc telefon de la nimeni de ce i-au controlat

singurul control la cei mici ar trebui să fie referitor la existența facturii pe marfă

#28
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postvacantamijlocie, on 19 ianuarie 2021 - 10:30, said:

,
PS E vorba doar la diferente mai mari de 50.000 lei, deci nu este vorba despre maruntisuri ( cu toate ca pentru unii suma asta este un maruntis ).

N-am inteles punctul asta.Deci un exemplu practic:daca eu castig 2500 lei pe luna sau 30.000 pe an si la sfarsitul anului imi cumpar o masina de 30.000+49.000=79.000 nu voi fi controlat?

#29
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Depinde. Daca o iei din reprezentanta.. poate fi o problema.

Daca o iei din curtea lui Gicu, treci pe contract suma de 30.000, nu toata suma. Restul ii dai din buzunar si pa.

Edited by Bogotta, 19 January 2021 - 12:45.


#30
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 29.01.2016
Asta apropo de OLX...
Daca eu cumpar din magazin un telefon nou de 1000 lei, la care platesc, evident, toate taxele, ca de aia il iau din magazin si peste 1 an il vand cu 500 lei, statul poate sa vina sa imi impoziteze banii pe care i-am primit pe telefon ? Adica impozit la cei 500 lei.
Acelasi lucru se poate intampla si cu o masina si cu un laptop si cate mai sunt de vanzare de obicei, ca SH.
Deci, legal vorbind, nu din auzite, cum e ?

#31
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Impozit se plătește pe profit nu pe pierdere.

#32
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View PostMagicwisewolf, on 19 ianuarie 2021 - 15:08, said:

Acelasi lucru se poate intampla si cu o masina si cu un laptop si cate mai sunt de vanzare de obicei, ca SH.
Deci, legal vorbind, nu din auzite, cum e ?
Era un articol in Codul Civil care spunea ca poti vinde 3 obiecte personale pe an fara sa se considere act/fapt de comert : tablouri, bijuterii, etc deci nu platesti impozit pe aceste vanzari.
Verifica daca mai e valabil.

#33
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

View Postadisz, on 19 ianuarie 2021 - 10:45, said:

ai face bine sa nu uiti de obligatii.Nici tu si nici legoinile celor ca tine care consdiera ca totul li se cuvine si sunt suverani in lumea asta.
Obligatiile pe persoana fizica sunt o relicva a trecutului totalitar bolnav! Trebuie sa dispara, ca si cei care le invoca!

#34
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007

View PostKorloff, on 19 ianuarie 2021 - 22:16, said:

Obligatiile pe persoana fizica sunt o relicva a trecutului totalitar bolnav! Trebuie sa dispara, ca si cei care le invoca!

Sa luam un caz oarecare, Adrian Nastase...daca el este maine condamnat pentru frauda, si poimaine moare, sa se bucure totusi mostenitorii de "agoniseala" parintelui defunct, care a obtinut-o prin fapte de coruptie.Este corect sa fie asa?

#35
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View PostAlex432, on 19 ianuarie 2021 - 20:30, said:

Era un articol in Codul Civil care spunea ca poti vinde 3 obiecte personale pe an fara sa se considere act/fapt de comert : tablouri, bijuterii, etc deci nu platesti impozit pe aceste vanzari.
Verifica daca mai e valabil.

Depinde de "obiect"
Ca daca vinzi un Van Gogh ,nu-i totuna cu a vinde o butelie !

#36
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postadisz, on 19 ianuarie 2021 - 10:45, said:

Tu intelegi pe dos.
Nu va veni nici dracu sa-ti numere chilotii,maieurile sau tricourile.Poti sa ai si 30.000.000 de bucati din fiecare.
Ideea este sa platesti statului obolul cuvenit,adica impozitele cuvenite pe veniturile care au dus la cumpararea boarfelor de mai sus.Daca nu poti justifica,atunci sa te lase in curu' gol.
Am inteles ca te-ai transformat intr-un european cu drepturi,dar ai face bine sa nu uiti de obligatii.Nici tu si nici legoinile celor ca tine care consdiera ca totul li se cuvine si sunt suverani in lumea asta.

Dar din pacate,eu cred ca proiectul/legea respectiva este doar praf in ochi,sa nu zica pulimea ca astia de la guvernare nu lucreaza.
La cate graozavii a facut deja guvernul liberal si cate se pregateste sa mai faca,trebuie aruncata cate o petarda din cand in cand.


sigur ca nu am inteles, doar ca ne intoarcem in trecut, se pare ca dumneata nu ai inteles ca in anul 2021 boierul este STATUL si Zapciul este ANAF, normal ca am inteles ca statul este in foame de bani, pentru ca sistemul functioneaza, baietii s-au invatat pe trai pe vatrai si nu accepta micsorari de salarii, si tocmai asta ii face niste idioti si niste incompetenti, si statul ar trebui dizolvat si reconstruit pe alte fundatii mai sanatoase

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate