Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...
 Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri
 Lipsa etrieri noduri

nume strazi

Fundație casa

Cadastru pentru vanzare apartament
 Cantarete care v-au placut si ca ...

Pompa fantana manuala 18-20m adan...

CUI de PFA pe bon

Laptop cu procesor echivalent i7 ...

Carduri virtuale la banci din Romania ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

67Me67

67Me67

Member

• Grup: Members
Salut
are cineva vreo informatie utila
despre posibilitatea
de a genera din aplicatia bancara a unei banci din Romania, carduri virtuale ?
Ce banci din Romania, ofera aceasta facilitate ?  Mersi .

Pololica

Pololica

Senior Member

• Grup: Senior Members
Ing are in aplicație. Am putut genera (când am avut android) card pentru ing Pay .

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

67Me67, on 18 ianuarie 2021 - 17:35, said:

Nu poti genera carduri virtuale si apoi sa le folosesti exact cum este cazul la Revolut. ING de exemplu genereaza card virtual insa el este folosit pt plata cu telefonul. Dar nu are nicio legatura cu cardul virtual pe care il stii de la Revolut (care sa contina numar de card, data expirare etc). Ala de la ING este altceva, el nu are numar de card etc.

Pololica, on 18 ianuarie 2021 - 17:47, said:

Ing are in aplicație. Am putut genera (când am avut android) card pentru ing Pay .

Initiatorul vrea card virtual ca la Revolut, sa aiba numar de card, data expirare etc. si sa il foloseasca la plati online. ING nu are asa ceva.

sarac.lipit

sarac.lipit

Cînd ești condus de proști, toate merg prost

Bt pay?

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

sarac.lipit, on 18 ianuarie 2021 - 18:05, said:

Bt pay?

Nici Banca Transilvania. Omul vrea cel mai probabil sa foloseasca cardul virtual la plati online pe siteuri unde nu prea are incredere, deci nu vrea sa isi foloseasca cardul principal. Deci vrea card virtual de unica folosinta sau permanent, pe care oricand daca sunt compromise, le poate sterge, regenera, bloca etc.

Din pacate nicio banca din ro nu are facilitatea de a genera carduri virtuale precum Revolut.

Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

Active Member

MembruAnonim, on 18 ianuarie 2021 - 18:09, said:

Omul vrea cel mai probabil sa foloseasca cardul virtual la plati online pe siteuri unde nu prea are incredere, deci nu vrea sa isi foloseasca cardul principal.
Daca e doar pentru plati online nu poate sa-si faca un card la o banca din Ro unde nu plateste comisioane pentru card, cont si aplicatii (Ex. Lybra) ?

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

Vulpoiul-Jhon, on 18 ianuarie 2021 - 18:21, said:

Daca e doar pentru plati online nu poate sa-si faca un card la o banca din Ro unde nu plateste comisioane pentru card, cont si aplicatii (Ex. Lybra) ?

Nu ai inteles. Omul probabil vrea card virtual regenerabil. Adica dupa ce ai facut o plata cu el online, acel card se autodistruge si se genereaza unul nou. Astfel ca daca siteul era unul fake si datele cardului au fost furate, pe tine te doare in pix deoarece cardul oricum nu mai poate fi folosit, este unul expirat/distrus.

laffin

laffin

Senior Member

nici tu n-ai inteles. omu probabil vrea abonament gratuit 30 de zile la hbo go. dupa care genereaza altul pentru inca 30 de zile.. si asa mai departe.

Edited by laffin, 18 January 2021 - 18:39.

Manasu

Manasu

Senior Member

MembruAnonim, on 18 ianuarie 2021 - 18:25, said:

Nu ai inteles. Omul probabil vrea card virtual regenerabil. Adica dupa ce ai facut o plata cu el online, acel card se autodistruge si se genereaza unul nou. Astfel ca daca siteul era unul fake si datele cardului au fost furate, pe tine te doare in pix deoarece cardul oricum nu mai poate fi folosit, este unul expirat/distrus.
E buna si varianta spusa de Vulpoiul-Jhon. Isi face cont + card fara taxe la o banca, si-l pastreaza numai pentru plati pe net.  Il tine tot timpul blocat si-l deblocheaza numai cateva minute, cand face plata. Plus ca transfera din contul principal numai suma cu care face plata.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

laffin, on 18 ianuarie 2021 - 18:38, said:

nici tu n-ai inteles. omu probabil vrea abonament gratuit 30 de zile la hbo go. dupa care genereaza altul pentru inca 30 de zile.. si asa mai departe.

Am vrut sa scriu si treaba asta, dar nu am vrut sa jignesc omul :) Poate nu se gandeste atat de departe.

Au fost zeci de mii care si-au facut cu carduri "Disposable" de la Revolut (card virtual de unica folosinta) conturi cu nemiluita la Netflix si compania. Dar Netflix si-a dat seama si a inchis robinetul. Parca nu mai era posibila crearea unui cont cu un astfel de card. Nu stiu daca asa este, nici nu ma prea intereseaza.

slai

slai

User Incredibil

Au scos luna gratuita cu totul. Pentru ei un card e un card, indiferent ca e fizic sau revolut virtual.

Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

Active Member

MembruAnonim, on 18 ianuarie 2021 - 18:42, said:

Am vrut sa scriu si treaba asta, dar nu am vrut sa jignesc omul Posted Image Poate nu se gandeste atat de departe.
Eu de unde sa stiu la ce se gandeste el !!! Eu am dat o solutie pentru oameni fara ganduri negre. Eu personal asa as proceda pentru plati online

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

Vulpoiul-Jhon, on 18 ianuarie 2021 - 19:40, said:

Eu de unde sa stiu la ce se gandeste el !!! Eu am dat o solutie pentru oameni fara ganduri negre. Eu personal asa as proceda pentru plati online

Sunt plati care pot fi recurente. Sau sa te trezesti ca un comerciant ti-a mai incasat inca o suma de pe crd dupa plata initiala. Ca sa scapi de genul asta de posibile probleme, folosesti un card virtual care se regenereaza dupa fiecare plata. Ai facut plata, oml si-a luat banii si la revedere.

laffin

laffin

Senior Member

MembruAnonim, on 18 ianuarie 2021 - 18:42, said:

Am vrut sa scriu si treaba asta, dar nu am vrut sa jignesc omul Posted Image Poate nu se gandeste atat de departe.

Au fost zeci de mii care si-au facut cu carduri "Disposable" de la Revolut (card virtual de unica folosinta) conturi cu nemiluita la Netflix si compania. Dar Netflix si-a dat seama si a inchis robinetul. Parca nu mai era posibila crearea unui cont cu un astfel de card. Nu stiu daca asa este, nici nu ma prea intereseaza.

la netflix da, dar la hbo go erau mai destepti, trebuia card emis din tara de origine. adica cum vrea omu' nostru :))

Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

Active Member

MembruAnonim, on 18 ianuarie 2021 - 19:48, said:

Sau sa te trezesti ca un comerciant ti-a mai incasat inca o suma de pe crd dupa plata initiala.
Cum? Toate platile trebuie sa le confirm ori cu amprenta ori cu parola statica. Sau poate pentru ca nu mi s-a intamplat niciodata sa-mi ia de doua ori banii nu mă pricep eu. Dacă e asa, promit sa invat!

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

Vulpoiul-Jhon, on 18 ianuarie 2021 - 20:44, said:

Cum? Toate platile trebuie sa le confirm ori cu amprenta ori cu parola statica. Sau poate pentru ca nu mi s-a intamplat niciodata sa-mi ia de doua ori banii nu mă pricep eu. Dacă e asa, promit sa invat!

Plata unui abonament, Netflix de exemplu daca tot s-a adus in discutie :). Cand iti ia banii a doua luna din cont, nu te mai intreaba nimeni, nu iti mai cere nimeni amprenta/cod etc. Banii iti pleaca pur si simplu din cont.

Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

Active Member

MembruAnonim, on 18 ianuarie 2021 - 20:46, said:

Cand iti ia banii a doua luna din cont, nu te mai intreaba nimeni... Banii iti pleaca pur si simplu din cont.
De Netflix se ocupa copiii si nu am cunostinte, dar inteleg ca iti dai consimtamantul pentru un debit direct?

Je1964

Je1964

Junior Member

• Grup: Junior Members
În afară de ING și de Unicredit, mai sunt și alte bănci tradiționale la cate poți avea (doar) card virtual?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate