Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce nu voi mai apela NICIODATA la produsele/serviciile Qfort

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postxplozia, on 18 ianuarie 2021 - 11:52, said:

Vorbeam de zgomotul masinilor. Se aud foarte tare.
Ala se aude oricum daca stai la bulevard ca are un spectru care nu se deranjeaza de geamuri sau chiar ziduri Posted Image Frecventele foate joase isi gasesc cale... de aia se chinuie unii cu geamuri de 6mm dar orice poate vibra chiar si alea daca e aproape de frecventa de rezonanta. Termopanele atenueaza cel mai bine frecventele inalte si mediile... mai departe asta e.
Intr un oras nu prea ai cum sa ai sub 30dB in casa si daca e bine construita.

Edited by andreic, 18 January 2021 - 12:26.


#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Sa nu aberam cu zgomote de frunze. Vorbeam de zgomotul masinilor. Se aud foarte tare.
pai valoarea inregistrata de tine e mai mica decat zgomotul unei frunze. Nu e nicio aberatie, vezi tabelul din linkul meu.

Si eu inclin sa cred ca e ce s-a spus mai sus- vibratii de la camioanele grele.
De asta nu poti sa scapi - se transmite prin pamant in fundatia casei si de-acolo la pereti si chiar ferestre - care vibreaza si produc zgomot.
Aici singura solutie e reclamatei la primarie sa devieze circulatia - daca e posibil.

Ceva de genul asta aveam eu la bloc cand au facut statie de tramvai chiar langa bloc. Cand statea in statie se simtea vibratia in pereti - ba uneori chiar se potrivea frecventa cu frecventa de rezonanta a unei camere - foarte neplacut. S-a rezolvat mutand statia cu 100m.

#21
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
NU am doar eu problema cu zgomotul, insa in ulltimii ani nr. masinilor a crescut foarte mult, odata cu nr acestora si nivelul zgomotului. Nu zic ca nu pot fi vibratiile, dar se aude clar zgomotul venind din dreptul geamurilor.
Aici mi-am exprimat nemultumirea fata de aceasta firma, care nu a rezolvat absolut nimic, nu a facut decat sa-si creasca vanzarile, fara a incerca sa rezolva ceva daca ar fi putut. Este parerea mea si de aceea am spus clar de ce Nu voi mai lucra niciodata cu ei. Asa cum se poate vedea in masuratorile mele, chiar daca sunt neprofesionale, valorile sunt similare, ba uneori mai rele decat inainte.

#22
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Ai plecat pe schema, cum se zice. Ti-au promit ceva verbal, nimic in contract, ei se pot spala pe maini usor. Tu, care te-ai intepat prima data, trebuia sa nu accepti propunerea lor fara ceva scris sau sa te reorientezi catre alta firma care iti pot asigura ceva.

#23
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Daca tot masori cu un instrument necalibrat macar trebuia sa prezinti valorile masurate cu geamul deschis si inchis ca sa avem o referinta. Altfel 20dB inseamna zgomotul pasilor unei furnici pe o frunza.

#24
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 02.02.2014
@xplozia
Incearca sa schimbi si chederele ferestrelor. In timp ele imbatranesc si se taseaza.

#25
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Frecventele joase date de vibratia terenului se transmit extrem de usor prin zidarie si in plus microfonul telefonului nu are sensibilitatea sa receptioneze aceste frecvente.

#26
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 25.07.2008

View Postxplozia, on 18 ianuarie 2021 - 10:50, said:

Sa reduca zgomotul provocat de masini.
Gasesti la farmacie dopuri de urechi la 5 lei. Probabil faci parte dintre acei putini oameni (din care se selecteaza muzicienii) care poate auzi intr-o plaja mai larga de frecventa decat cea obisnuita.
Mai exista si casti, in special cele folosite de motoristi pe nave, care protejeaza de frecventele deranjante si daunatoare.
Mai este o solutie, dar ma tem ca la noi nu e la indemana.... geamuri termopane cu 3 foi de sticla, dintre care sa se scoata aerul. Vidul nu conduce sunetul. Dar nu ti se garanteaza linistea pentru ca el se va mai transmite si prin tamplarie, pereti, etc

#27
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,450
  • Înscris: 15.01.2017

View Postxplozia, on 18 ianuarie 2021 - 11:52, said:

Asa cum am scris "am masurat cu telefonul, sunt sigur ca Nu asta era solutia" Am cerut sa ma ajute sa diminuez zgomotul de la strada. Ce am primit? Am schimbat de doua ori, conform propunerilor lor, pe banii mei, fara a avea efect. Sa nu aberam cu zgomote de frunze. Vorbeam de zgomotul masinilor. Se aud foarte tare.
Problema este in alta parte, cu siguranța.

#28
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Mai jos de 20dB o sa ai dupa ce o sa mori, posibil nici atunci.

#29
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Eu as incepe de la inlocuirea spumei folosita la montajul termopanului cu ceva silicon (cred ca exista un silicon special pentru asta).
O alta potentiala problema este izolatia din polistiren a casei - aia e practic o cutie de rezonanta, ca la chitara. O inlocuiesti sau adaugi ceva izolatie pe baza de vata, finisata la exterior antifonic(ca forma si cu materiale antifonice).

Oricat de groase ar fi geamurile, vibratiile se transmit prin pereti, mai ales daca avem trafic greu in zona.
O solutie complementara  -  daca vorbim de casa - ar fi un gard viu foarte des cu 2m inaltime - catre strada ; asta ar mai reduce din zgomotul care loveste in peretii casei. Evident - daca casa e la 2m de drum...nu prea vei avea mare efect...

#30
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Poti sa schimbi toate firmele de tamplarie+ferestre din galaxie ca tot nu vei rezolva nimic
Ferestrele au clase de izolare fonica de la 1 la 6
Clasa 1 are un nivel de izolare fonica intre 25-29 dB
Este valabil pentru TOATE FERESTRELE

Eu m-as uita serios si la pereti pentru ca problema NU este la ferestre

#31
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

View PostLeo2006, on 18 ianuarie 2021 - 13:12, said:

Daca tot masori cu un instrument necalibrat macar trebuia sa prezinti valorile masurate cu geamul deschis si inchis ca sa avem o referinta. Altfel 20dB inseamna zgomotul pasilor unei furnici pe o frunza.
Hai ca asta e chiar... Daca tu auzi furnica pasind, am dat-o rau de tot in aberatii.
Zgomotul masinilor se aude, nu am spus ca se aud alte zgomote.
Am gasit doape de urechi, dupa multe incercari, am ales unele de 60 lei, care isi fac treaba cu brio, dar nu mi se pare normal sa le folosesc de fiecare data cand dorm.
Inca odata, in mijlocul cameri, zgomotul se percepe ca venind dinspre ferestre.
Eu cred ca un perete de 45 cm cu izolatie + 30-50 cm de aer + acoperisul tip mansarda care inseamna blana+izolatie anticondens+Lindab este suficient sa inlatur cauza ca fiind zidul.

Edited by xplozia, 18 January 2021 - 19:03.


#32
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Dar o masina mica o auzi? Sau doar Tir.ul se aude?

#33
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009
In primul rand, termopanele din Romania se fac la un nivel execrabil. Am umblat prin tot judetul pe la firme si daca te vad ca te pricepi se uita acru la tine. Degeaba pui tripan daca chederul nu se apasa uniform (atentie la colturi unde il indoaie si se ingroasa sau si mai oribil il sudeaza deodata cu profilul pvc).

Decibelii sunt o marime relativa, valoarea e data de referinta, e ca si cand ai masura inaltimea casei de la sol sau de la nivelul marii. Telefonul, mai mult decat sigur, nu are acelasi nivel 0dB ca cel din tabele. Oricum, nici nu trebuie sa aiba fiindca se compara doua masuratori deci conteaza diferenta doar, care e foarte mica.

Incearca sa acoperi toata fereastra cu o plapuma groasa, de lana, care sa depaseasca cadrul ferestrei cu 40-50cm si daca tot e zgomot inseamna ca nu vine prin fereastra. Trage si o masuratoare cu/fara.

#34
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
SCARA DECIBELILOR:
Liniste absoluta: 0dB
Vorbit in soapta (intr-o librarie): 30dB
Conversatie normala (3-5'): 60-70dB
Trafic auto (in masina): 85dB

Etansarea cum e? Ai schimbat foaia, dar inchiderea e completa? Cum ziceau colegii mai sus, cheder? Ai vreo gaura? gen alea pentru jalujelele exterioare?

#35
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Zgomotele de trafic, cu frecvențe joase, sunt cel mai greu de filtrat. E nevoie de sticlă groasă 8-10 mm. Se poate îmbunătăți situația prin dublarea ferestrelor cu altele puse la circa 20 cm de primele. Nu merge în orice situație, trebuie să le mai poți deschide pe primele, prin cele adăugate ulterior pe interior. Cu siguranță că s-a îmbunătățit situația dacă s-a pus geam antifonic, dar probabil că structura lui atenuează mai puțin la frecvențele joase ale traficului.

Zgomotele se transmit și prin structura clădirii. Nu ar fi exclus ca sursa principală de zgomot de acolo să provină. Cea de-a doua sursă este peretele exterior, de aici probabil și impresia că zgomotul vine de la fereastră. Dar astea sunt doar presupuneri, e greu de estimat exact situația, chiar și dacă ești la fața locului. Sunt probleme spinoase astea cu atenuarea zgomotelor, care se rezolvă încercând. Mai nasol e că asta se face pe banii tăi.

Următoarea etapă e că poți dubla ferestrele.

#36
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

View Postflorinel, on 18 ianuarie 2021 - 16:33, said:

Eu as incepe de la inlocuirea spumei folosita la montajul termopanului cu ceva silicon (cred ca exista un silicon special pentru asta).

This,
Recent am montat si eu termopane de la helios si nu am reparat peretii (deh, comod), distanta intre rama si peretele de afara era undeva la jumatate de centimetru, am completat cu silicon de exterior, din acela flexibil, e 8 lei tubu la leroy, a facut o diferenta imensa, nici nu-mi venea sa cred, pai inainte se auzea centrala vecinilor din scara opusa, care haraia ca toti dracii, nu se mai aud copii cum alearga afara, a redus zgomotu cu probabil 90%, deci spuma de umplere nu se compara cu siliconu, cel putin fonic, asta e experienta mea si crede-ma ca si eu sunt psihopat cu sunetu, si da, tot 3 foi am si eu, dar sticla aia face minuni doar cu "ajutoare"(silicon, vata pereti etc etc), bine, asta pana vine vara si dormim cu geamu' deschis, la 5 dimineata ne dau desteptarea porumbeii.

Edited by Ythrixium, 23 January 2021 - 22:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate