Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Spatiu birouri

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 12.06.2019
Buna seara guys,am o idee cu privire la un proiect si as dori sa imi spuneti unde as putea sa gresesc.
Detin o cladire mare,undeva la 360mp utili in Valea Lupului Iasi,structura sustine ridicarea a inca un etaj cat si mansarda.Adica vreo 700 mp utili in total.
Intrebarea este,credeti ca in perioada urmatoare vor incepe oamenii sa vina din nou la birou?Intrucat eu doresc sa transform cladirea intr-una de birouri,cladirea in sine avand structura perfecta pentru asa ceva.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
pana acum ce-ai facut in ea?

#3
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 12.06.2019
Pana acum a fost spatiu de locuit.

Am estimat constructia a inca unui etaj si mansarda+amenajarea intregii cladiri la 120-130k euro.
Dupa un studiu al pietei am estimat ca in zona s-ar da cu 4 euro mp pentru cladirile cu birouri.Insemnand la niste calcule(12x750x4) vreo 36k pe an.
Ce credeti despre aceasta investitie?

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005
Parcare pentru birouri ai? Chiriașii plus vizitatorii lor.
Nu uita ca din cei 36K pe an să scazi întreținerea clădirii, impozitele și alte angarale.

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
Nu stiu situatia de acolo dar stiu ca in Bucuresti, Pipera, sunt blocuri cu birouri care sunt goale din martie 2020. Angajatii care le populau,  lucreaza acum de acasa.
Nu stiu ce rezerva viitorul dar am auzit ca multi proprietari de spatii cu destinatia initiala de birouri, se gandesc la transformarea lor in locuinte.

#6
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 12.06.2019
Parcare ar fi cam de 8 masini.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Adevarul e ca mi se pare un plan foarte bun de facut birouri acum cand toata lumea lucreaza de acasa ...

#8
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018
Lasa cladirea asa cum e, pentru ca tendinta in urmatorii ani va fi lucrul de acasa/telemunca. S-a scris mai sus, sunt cladiri cu multe etaje in Pipera (asta e un cartier al Bucurestiului) care stau goale, pentru ca fostii locuitori lucreaza de acasa. Tendinta, s-a scris si asta mai sus, e de a transforma ce s-a inceput recent, din cladire de birouri in cladire de locuit (apartamente), pentru ca nu se intrevede o revenire a angajatilor la birouri din cauza pandemiei, si pentru ca toate corporatiile au descoperit cu surpindere gaura covrigului - anume ca toti angajatii sunt mai productivi de acasa decat daca ii trambalezi in fiecare zi la birou si inapoi.
In esenta tu vrei sa faci pipi contra vantului. Un pipi foarte scump, de 120-130k euro.
Nu are sens sa transformi cladirea, in contextul de acum. Las-o asa cum e.

#9
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 12.06.2019
Da,aveti dreptate.Thanks pentru sfaturi.

#10
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Poti sa incerci cu spatii de depozitare.

#11
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Sau s-o faci pensiune...

#12
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013
Eu cred ca viitorul in momentul de fata este telemunca partiala/biroul partial. Adica o parte din timp la birou o parte telemunca (mai ales ca multe domenii in ziua de azi permit acest lucru). Si va fi asa cum este de multi ani pe dincolo: angajatul isi rezerva online biroul cat are nevoie (1-2-6 ore etc.) in ziua in care doreste si gata. Astfel se refoloseste spatiul eficient si, automat, va scadea si necesitatea de spatii multe (pentru ca, statistic, nu toti angajatii vor fi la birou simultan). In vest se aplica asta de multi ani inclusiv in domeniile bugetare.
Nu cred ca se va reveni la situatia dinainte de pandemie si cererea de spatii de office va creste.

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005
Pe de altă parte am citit de un sondaj din care a rezultat că 75% din cei intervievați vor să se întoarcă la lucrul în birouri.

#14
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 radunic, on 18 ianuarie 2021 - 09:45, said:

Pe de altă parte am citit de un sondaj din care a rezultat că 75% din cei intervievați vor să se întoarcă la lucrul în birouri.
Sondajul acela este ca si cel cu Covid-ul. 75% spun ca nu se vaccineaza si acuma dau buluc si stau si la coada.
Multi vor pentru ca le lipseste pierderea aia de timp de la cafele, tigari, pranzuri prelungite etc. in care socializeaza. Remote e mai complicat. Dar cred ca se va merge pe un sistem hibrid in viitor pentru ca lumea a prins gustul muncii remote si si-au dat seama de avantaje (daca o faci partial cel putin).

#15
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Si eu sunt de parere ca in viitor se va schimba putin perceptia angajatorilor si in loc sa plateasca o chirie uriasa pe un spatiu, va prefera telemunca. Pe de alta parte angajatul va prefera varianta asta pentru ca nu mai pierde 1 ora pe zi in trafic, nu mai are chetuieli de transport, nu se mai umple de nervi etc. Singurul lucru care va lipsi e socializarea si dorinta de a evada. E greu sa stii ca in acelasi loc si mananci, si muncesti si iti faci nevoile si dormi.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate